TOKIJSKA OPOWIEŚĆ

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: TOKIJSKA OPOWIEŚĆ Film, fotografia sochaczew
+2

Na drugie w tym roku spotkanie z filmem, Sochaczewski Klub Filmowy zaprasza w sobotę 14 stycznia o godz. 17.00. TOKIJSKA OPOWIEŚĆ z 1953 roku, to czołowe osiągnięcie Yasujiro Ozu, uznawanego za najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów.

'Tokijska opowieść' to jeden z najważniejszych obrazów w historii kina. To tutaj znajdują się najważniejsze elementy stylu japońskiego mistrza. Fabuła jest bardzo prosta. Para starych rodziców z tradycyjnej japońskiej wioski wyrusza do Tokio odwiedzić dawno nie widziane własne , już samodzielne dzieci. Okazuje się jednak, że mimo najlepszych chęci,bariera pokoleniowa jest nie do przejścia. Zmieniły się rzeczywistość i świat. Rodzice i dzieci zbyt wiele dzieli. Tracą definitywnie kontakt...

Ozu oczywiście dostrzega zmiany obyczajowe jakie dokonały się w Japonii po II wojnie światowej. Konfrontuje postawy młodych z tradycyjnymi. Od strony realizacyjnej film jest majstersztykiem. To KINO DO PODZIWIANIA. Perfekcyjne aktorstwo w jego filmach jest podstawą. Kamera filmuje niemal z wysokości oczu, człowieka siedzącego na macie. Gra światłami i cieniami, wreszcie montaż i narracja opowieści to precyzja w każdym calu.

Ozu przez sześćdziesiąt lat swojego życia zrealizował ponad 50 filmów. Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku kręcił obrazy nieme, później czarno-białe, następnie aż do śmierci w 1963 roku, kolorowe. Nigdy nie utożsamiał się z jakąś szkołą filmową. Przez lata stworzył własny, unikatowy styl, który wciąż oddziałuje na nowe pokolenia reżyserów.

Dla europejczyka nieprzygotowanego do zmiany myślenia, szok kulturowy może być duży. Ale dzisiaj wydaje się być coraz mniejszy. O Ozu mówi się, że jest najbardziej japoński z japońskich reżyserów. Dla niego różnice cywilizacyjne nie mają znaczenia. Forma jego filmów jest jak najbardziej europejska. W swoich filmach posługuje się kamerą niczym z wierszy haiku.

Filmy Yasujiro Ozu tak naprawdę nie mają początku ani zakończenia.W wywiadach porównywał swoje filmy do przepływu. Ważna w nich jest nie tylko historia, ale też ruch zdarzeń oraz wyłaniająca się z tej zmiennej rzeczywistości symbolika.

To i wiele różnych elementów mówi o wartości kina Yasujiro Ozu. Wielu wybitnych współczesnych reżyserów zawdzięcza mu tak wiele: Jim Jarmusch, Gus Van Sant czy Aki Kaurismaki.

Film trwa 130 min. Wstęp wolny. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy