Tragedia na przejściu w Giżycach: niemowlę w ciężkim stanie

/ 14 komentarzy / 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Tragedia na przejściu w Giżycach: niemowlę w ciężkim stanie Wypadki sochaczew
+3

Dziś rano 31-letni sochaczewianin, kierując skodą ocatvią, uderzył w wózek z niemowlęciem na przejściu dla pieszych pod szkołą podstawową w Giżycach na drodze wojewódzkiej 577 (gmina Iłów). Niespełna dwumiesięczna dziewczynka w ciężkim stanie została przetransportowana śmigłowcem do specjalistycznego szpitala pod Warszawą.

 

- Dziś o 9:54 odebraliśmy zgłoszenie o wypadku na przejściu dla pieszych w Giżycach. Po przybyciu na miejsce ustalono, że kierujący samochodem marki Skoda Octavia 31-letni mieszkaniec Sochaczewa potrącił na pasach wózek z niespełna dwumiesięcznym niemowlęciem. Dziecko w ciężkim stanie przewieziono do szpitala – informuje rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie Agnieszka Dzik. Dodajmy, że z uwagi na rozmiar obrażeń, dziewczynkę przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ze szpitala w Sochaczewie na specjalistyczny oddział pod Warszawą.

Do wypadku doszło w chwili, kiedy matka z wózkiem praktycznie schodziła już z pasów. Nie odniosła ona poważniejszych obrażeń fizycznych, jednak z uwagi na stan psychiczny, ona również znajduje się pod opieką lekarzy. Na miejscu pracują służby, które zbadają wszystkie okoliczności tragicznego zdarzenia. Jak powiedziała nam rzecznik Agnieszka Dzik, kierowca skody był trzeźwy, pobrano mu jednak krew do dalszych badań m. in. na obecność innych środków odurzających. Sochaczewianin został zatrzymany przez policję w celu złożenia dalszych wyjaśnień. Za spowodowanie wypadku grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.


foto Wiktor Wachowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (14)

kacperskyykacperskyy
0
"Do wypadku doszło w chwili, kiedy matka z wózkiem praktycznie schodziła już z pasów."

zakladajać ze wózek zazwyczaj pcha sie przed sobą to samochód musiał jechać chodnikiem (2016-08-17 14:03)
anapalanapal
0
kacperskyy spójrz na zdjęcia a później pisz..... (2016-08-17 14:13)
kacperskyykacperskyy
0
na tvn zobaczylem ale to nie schodzila tylko byla calkowicie na jednym pasie ruchu ale OK.

dodaliscie jeszcze jednej informacji:

"Najpierw samochód uderzył wózek na przejściu dla pieszych. Dwumiesięczny niemowlak w stanie ciężkim trafił do szpitala. Gdy trwały oględziny miejsca wypadku, samochód osobowy uderzył w nieoznakowany radiowóz, w tym samym miejscu."

źródło oraz fotka: TVN24 (2016-08-17 14:20)
kacperskyykacperskyy
0
zdjecia zostaly dodane pozniej. (2016-08-17 14:22)
rytcarrytcar
+1
Niewątpliwie wina kierującego. Nie zachował ostrożności, może nadmierna prędkość.
Natomiast chciałbym podzielić się z Wami uwagami co do przejść dla pieszych.
Manewrując po drogach w Sochaczewie, zauważyłem że szczególną ostrożność trzeba zachowywać i to bardzo. Dlaczego? - bo często zdarza się wtargnięcie na przejście pieszego.
Fakt ten może wynikać z projektu ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który był "głośny w mediach", ale nie został wprowadzony. Zatem jaki jest stan prawny? Prawo o ruchu Drogowym stanowi:
"Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni."

idąc dalej

"Art. 14. Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują".

Myślę, że takie krótkie przypomnienie dla wkraczających żwawym krokiem pieszych, przyda się.
Natomiast może w końcu Policja zorganizuje akcję "pieszy" i w formie niekoniecznie mandatu, ale pouczenia, przypomni jakie ma obowiązki pieszy na przejściu.


(2016-08-17 15:06)
robroyrobroy
+1
zdziwienie bierze że na Traugutta,na odcinku od Licealnej do Warszawskiej (500 metrów) nie dochodzi do wypadków i kolizji,tam jest 14 przejść dla pieszych,nieomal co 40 m.,dwunożni wynurzają się zza parkujących samochodów,niektórzy są mało uważni,jak kiedyś pisałem ,zatrzymywałem się na tym odcinku 6 razy ! a za mną samochody jadą i kierowcy nie widzą tego co widzi pierwszy samochód,miejmy nadzieję że maluszek wyzdrowieje,tego mu życzę (2016-08-17 15:20)
malwina-brzozowmalwina-brzozow
+2
Mam nadzieję że ta malutka dziewczynka dojdzie do siebie, bo to teraz najważniejsze. Dużo siły dla jej rodziców życzę.
(2016-08-17 15:56)
Daniel5Daniel5
0
W tym przypadku to ewidentna wina kierowcy. Poszkodowana z wózkiem była już po drugiej stronie przejścia. A więc to nie było wtargnięcie, była już na tym przejściu.
Długa droga hamowania tez działa na niekorzyść kierowcy.
Piesza też powinna mieć oczy dookoła głowy, szczególnie jak się ma wózek przed sobą.
Ale to nie zwalnia z odpowiedzialności kierowcy (2016-08-17 15:57)
robroyrobroy
0
ciekawi mnie czy nie mógł ominąć?czy z przeciwka jechał jakiś samochód? (2016-08-17 16:11)
51O81O15O51O81O15O
0
Być może po prostu się zagapił. Co rzecz jasna nie usprawiedliwia kierującego Skodą. (2016-08-18 11:46)
redakcjaredakcja
0
Z naszych informacji wynika, że zatrzymanemu na 48 h kierowcy sochaczewska prokuratura postawiła już zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zarzut ten może być jeszcze zmieniony. Stan dziewczynki nadal jest ciężki.Prokuratura bada przyczyny wypadku. (2016-08-18 11:59)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+2
Jak ten wypadek ma się w stosunku do wypadku, który spowodował syn właściciela znanej firmy budowlanej z Sochaczewa? Przypomnę: podczas manewru cofania na parkingu zabił człowieka.

oczywiście nic nie sugeruję - w świetle prawa obydwa zdarzenia to nieszczęśliwy wypadek tylko proszę sprawdźcie w statystykach ile ludzi zostało potrąconych na przejściu dla pieszych a ilu zginęło podczas cofania samochodu na parkingu.

I teraz poczekajmy na werdykt sądu i przyjrzyjmy się wyrokom dla obydwu sprawców. (2016-08-18 14:00)
SzipenSzipen
0
Nigdy nie wchodzę z dziećmi na przejście dla pieszych jeśli nie mam 100% pewności, że samochód się zatrzyma. Cóż z tego, że ma taki obowiązek, może jechać zbyt szybko, może być zajęty czymkolwiek innym niż patrzenie na drogę. Oczywiście pasy, oczywiście pieszy ma pierwszeństwo, ale życia żadne przepisy nam nie zwrócą. Nie warto ryzykować, mimo iż kierowcy nic nie zwalnia z odpowiedzialności. (2016-08-18 19:27)
zofia-adamiakzofia-adamiak
0
smutna wiadomość , dziecko z wypadku w Giżycach niestety zmarło (2016-08-18 21:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy