Traugutta odkryta

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Traugutta odkryta Historia i tradycja sochaczew
+2

Wirtualny spacer po ulicy Traugutta z pokazem archiwalnych zdjęć, opowieściami o ludziach i miejscach pełnych anegdot i odniesień do przeszłości, jak i współczesności – tak wyglądały sobotnie Spotkania z historią.

Kolekcjonerzy fotografii i innych sochaczewskich pamiątek przeszłości Radosław Jarosiński i Tomasz Mazurkiewicz poprowadzili zgromadzoną, ponad czterdziestoosobową, publiczność w sentymentalną podróż po ulicy Traugutta w lata 30-te i 40-te ubiegłego stulecia. Pokazali jak wyglądała ulica, kto na niej mieszkał i czym się zajmował. Dzięki prezentacji wiemy, które budynki przetrwały zawieruchę wojenną, a które zostały zniszczone lub przebudowane. Nie zabrakło interesujących anegdot i ciekawych historii, które ożywiały miejsca i ludzi. Dziś ulica Traugutta (wcześniej Łowicka i Kolejowa) jawi się nie tylko jako bardzo ważna arteria ale również jako pełna życia, różnorodna etnicznie i niezwykle zielona aleja. Nie zabrakło również bezpośredniego kontaktu ze starymi fotografiami i dyskusji po wystąpieniu.

Wydarzenie miało miejsce w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej i odbywało się wspólnie z Mikołajkami organizowanymi przez muzeum. Dzięki temu, kiedy Święty Mikołaj rozdawał dzieciom upominki, rodzice mogli wziąć udział w wykładzie o historii miasta.

Spotkania z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej to cykl wykładów poświęconych historii regionu organizowanych przez Stowarzyszenie Nad Bzurą od roku 2012. Patronem medialnym wydarzenia jest portal e-sochaczew.pl, a instytucją wspierającą Muzeum Kolei Wąskotorowej, oddział Sochaczew, w której progach spotkanie się odbyło.

Najbliższe Spotkania z historią na początku przyszłego roku. Już dziś na nie zapraszamy. Więcej szczegółów wkrótce.

Poniżej załączamy konspekt wykładu. A materiały ze wszystkich Spotkań z historią... są dostępne tu.

 0
Oceń
(0 głosów)

 Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy