Trudni lokatorzy w miejscowości Kąty

Zdjęcia i foto: Trudni lokatorzy w miejscowości Kąty   Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Prawie rok trwa batalia o przeprowadzkę rodziny z zagrożonego zawaleniem domu w Kątach. Państwo zajmujący lokal obecnie korzystają z dwóch, które od gminy dostali. Jeden, który muszą opuścić, drugi, który wyremontowany czeka w Sielicach. 


Historia zaczyna się i smutno i niebezpiecznie. Dom w Kątach to dwustuletnia budowla, która była w pierwotnym założeniu dworską stajnią, następnie czworakami. Tuż po wojnie przeznaczono budynek na mieszkania socjalne. W lipcu 2017 zawalił się dach na połowie budynku. Mieszkająca tam lokatorka dzięki staraniom wójta otrzymała kolejne lokum. 


Definicja lokalu socjalnego

Należy pamiętać, że lokale to socjalne pomieszczenia. Co to znaczy? Lokale socjalne są z zasady pomieszczeniami o obniżonym standardzie, często ze wspólnymi łazienkami, kuchniami, leżące na obrzeżach miejscowości. Lokale socjalne są przyznawane także osobom, które dostały nakaz eksmisji, a gminy muszą zapewnić lokal zastępczy. Wówczas przydział jest właśnie na mieszkanie socjalne. 


Budynek w Kątach był przeznaczony na lokale socjalne. Po zawaleniu dachu jedna osoba mieszkająca w budynku przyjęła lokal zastępczy, który zaoferował wójt gminy Sochaczew. Druga rodzina do tej pory, mimo groźby zawalenia nadal zajmuje pomieszczenia. 


Praca wielu ludzi 

Od około roku obserwuję dziwną w swych motywach sytuację. Otóż, Państwo, którzy zamieszkują budynek w Kątach od lutego 2019 roku mają gotowe, przygotowane przez gminę mieszkanie zastępcze. Znajduje się ono w Sielicach. Środki na wyremontowanie pomieszczeń oraz wszelkie materiały i meble zostały przekazane przez gminę Sochaczew jako zarządcę obiektu w Sielicach. To jednak nie wszytko. 


Ogrom pracy w przygotowanie pomieszczeń do zamieszkania włożyła radna Agnieszka Malik. Niemały udział mają sołtysowie gmin, którzy choćby przewozili rzeczy z Kątów do Sielic. W lutym, kiedy trwało ostateczne przygotowanie domu w Sielicach, pamiętam duże podekscytowanie ludzi, którzy angażowali się w całe przedsięwzięcie. Że to już, że wreszcie się udało i rodzina będzie mieć nowy dom. Ludzie pomagali. Chcieli, aby ktoś kto potrzebuje pomocy nie został sam. Wiedział, że można liczyć na radnych, gminę, sąsiadów. 


Użytkownicy dwóch lokali

I nadeszła przyszłość. Mijały tygodnie, miesiące. Państwo nadal pozostawali w Kątach, jednocześnie posiadając całkowicie przygotowany lokal do zamieszkania w Sielicach, na który od lutego 2019 mają umowę na użytkowanie z gminą Sochaczew. Mieszkanie w którym czekały meble, ubrania w szafkach (bo część rzeczy już została przewieziona), nowe kafelki w łazience i odmalowane ściany. Te prace remontowe to głownie zasługa Agnieszki Malik, wójta, sołtysów i ludzi, którzy bezinteresownie pomagali. Klucze po remoncie trafiły do Państwa z Kątów. I tak mieli dwa zestawy. Do budynku w Kątach i w Sielicach. Nadal tak jest. 


Dlaczego wciąż nie ma przeprowadzki?

Okazuje się, iż dom w Sielicach nie spełnia standardów jakie oczekiwane są przez rodzinę, która obecnie nadal zamieszkuje w Kątach. A to dach do wymiany, a to komórka gospodarcza do remontu. Ciągle są jakieś poprawki. W lokalu socjalnym, który z zasady ma obniżony standard.


Musimy odpowiedzieć sobie, jako mieszkańcy płacący podatki, gdzie jest granica pomiędzy pomocą potrzebną, a wymaganiami lokatorów jakie stawiają oni gminie. Czy my chcemy fundować nowe, czyste pachnące remontem domy? Owszem, z zasady pozostajemy ufni i chcemy jak najlepiej. 


Mieszkańcy oczekują terenu rekreacyjnego

Najgorzej na tej inwestycji i potrzebie pomocy wyszedł wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński i radna Agnieszka Malik. Tu nie można użyć innych słów. Jako urzędnicy muszą zmagać się z oczekiwaniami wszystkich mieszkańców. Otwarte serce bywa drogą do oczekiwań ponad miarę. 


A tu należy dodać, iż na terenie na którym znajduje się dom w Kątach (przeznaczony do rozbiórki) ma powstać teren rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców. Rada gminy Sochaczew przeznaczyła pieniądze na budowę nowego miejsca dla mieszkańców w Kątach. Czekają. O terenie, który miał powstać można było przeczytać TU. Plac mógłby już być gotowy, gdyby lokatorzy opuścili niebezpieczne mieszkanie.


Sielice oczekują na nowych lokatorów

Okolice domu w Sielicach to piękne tereny, które są zaludniane przez nowo budowane domy. Okazałe budynki z pięknymi ogrodami. W większości na kredyt. 20 lat comiesięcznej kwoty wpłacanej na dom. Czy to stwierdzenie jest zasadne w tym miejscu? Owszem, bo kontrastowe. 


Państwo z Kątów dostali dom, który jest składową pracy wielu ludzi. Ich pracy, poświęcenia i czasu. Każdy chciał pomóc, oddać coś co będzie ważne dla drugiego człowieka. Nie każdy może płacić raty, ale każdy może docenić to co robią dla niego inni.


W tym wypadku najbardziej ujmujące zarówno dla wójta, jak i radnej byłoby dziękuje z nowego, bezpiecznego domu. 
                                                          

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy