Trzeci rok z rzędu podatki nie wzrosną

Zdjęcia i foto: Trzeci rok z rzędu podatki nie wzrosną Radni i rady samorządowe sochaczew

To będzie kolejny rok z rzędu, gdy stawki podatków i opłat lokalnych w Sochaczewie nie zmienią się nawet o grosz.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej (28.10) ustalone zostały stawki podatków od nieruchomości, ale też od autobusów, przyczep, naczep i samochodów ciężarowych. Burmistrz zaproponował, aby pozostawić je na dotychczasowym poziomie. Co istotne, drugi rok z rzędu Piotr Osiecki nie wystąpił do radnych o ustalenie opłaty za posiadanie psa, a to oznacza, że właściciele domowych pupili nie będą zobowiązani do płacenia za ten luksus.

Budżet czy mieszkańcy?
Czy samorząd  miasta stać na pozbawianie się dodatkowych dochodów? Zdaniem burmistrza, w obecnych warunkach gospodarczych nie ma lepszego rozwiązania.
- Wychodząc do radnych z taką propozycją musiałem położyć na szali interes budżetu miasta oraz interes przeciętnej, sochaczewskiej rodziny. Wyższe stawki to dodatkowe pieniądze dla kasy miasta, kilkaset tysięcy na inwestycje czy wkład własny do projektów unijnych. Z drugiej strony, w tej kadencji nieustannie borykamy się z kryzysem. Widać to po wpływach z tytułu podatku PIT, w którym mamy udziały. W minionym roku wpływy były mniejsze od tych, jakie zakładaliśmy o ok. 1 mln złotych. W tym roku może być podobnie, bo od stycznia do końca czerwca dochody z tego tytułu sięgnęły 44% planu. A to oznacza, że nasi mieszkańcy zarabiają mniej, tracą pracę. Nie można przejść obok takich cyfr obojętnie mówi Piotr Osiecki.

Stawki bez zmian, wpływy w górę
Fundamentalne znaczenie ma również fakt, że dotychczasowa polityka fiskalna przynosi rezultaty. Choć stawki podatkowe stoją w miejscu, to wpływy do budżetu są znacznie wyższe. W 2012 roku za użytkowane nieruchomości firmy i osoby prywatne zapłaciły 17,8 mln podatku, rok później niemal 18,6 mln, a plan na 2014 rok to 22 mln.
- Jest on realny do osiągnięcia, bo w pierwszym półroczu do kasy miasta wpłynęło z tego tytułu już 10,7 mln zł mówi Edward Stasiak członek komisji Budżetu i Finansów RM.
Podobnie sprawa wygląda z podatkami transportowymi. W 2012 roku firmy przewozowe wpłaciły do kasy miasta 2,1 mln zł, w 2013 o 90 tys. więcej, a plan na ten rok to 2,3 mln.
- Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zbyt wysokie podatki zachęcają przedsiębiorców do uciekania w tzw. szarą strefę. Nam udało się zahamować wzrost stawek, a jednocześnie w trzy lata zwiększyć wpływy z podatków transportowych aż o 7%. Jeszcze bardziej, aż o 23%, wzrosły wpływy z podatku od nieruchomości. W trzy lata podniosły się o ponad 4 miliony - podkreśla Jolanta Gonta, przewodnicząca Rady Miejskiej zasiadająca też w komisji Budżetu i Finansów RM.
W ostatnich czterech latach inflacja wyniosła ponad 8%, a lokalne obciążenia podatkowe wzrosły znacznie poniżej tej cyfry, o ok. 5%. Kowalski ma prawo do zadowolenia, bo więcej pieniędzy zostaje w jego kieszeniach.
Jeśli radni kolejny rok z rzędu utrzymają stawki, w przyszłym roku za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej zapłacimy 70 gr na rok. Za metr gruntu 40 gr. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą będzie wnosił do kasy miasta 22,50 zł za metr kwadratowy w budynku na rok, a za grunt 84 grosze. Jeśli chodzi o środki transportu to najniższa stawka za samochody od 3,5 tony do 5,5 ton wyniesie 636 zł, kolejne to 1067 (5,5 t 9 t) zł i 1289 (9-12 t). Za posiadanie psa nie zapłacimy nic.

Poprzednikom rosło
Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji, na wniosek burmistrza Czubackiego podnieśli aż o ponad 11% stawki podatkowe od budynków, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne, a w tej kadencji stawka ta wzrosła raz, w 2012 roku i tylko o 4%. Podobnie w minionej kadencji o 8,6% podniesiono stawki od budynków, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. W tej kadencji, na przestrzeni aż czterech lat, wzrost to tylko 4,6%.
Przez 8 lat rządów ówczesny burmistrz Bogumił Czubacki korzystał z gospodarczej hossy i wraz z radnymi podniósł o 19% stawki dla działek wykorzystywanych przez przedsiębiorców, o 18,5% więcej trzeba było płacić za grunt pod zbiornikami wodnymi, a aż o 45% skoczyły stawki od tzw. gruntów pozostałych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy