Trzy pytania do Jacka Habra z Fundacji Wojskowości Polskiej

Od lat, z grupą pasjonatów historii, przygotowuje widowiskowe rekonstrukcje walk z okresu II wojny światowej. Współtwórca sukcesu BZURY organizowanej w Brochowie oraz zeszłorocznego Miasta w Ogniu oglądanego przez kilkanaście tysięcy gości na polach czerwonkowskich. Zajmuje się m.in. rekonstruowaniem pojazdów i wyposażenia armii z okresu II wojny światowej.

- W sobotniej rekonstrukcji weźmie udział armata prawosławna. Co w niej takiego wyjątkowego, prócz intrygującej nazwy?

- Armata wzór 1902 zwana była w Wojsku Polskim "prawosławną" z racji rosyjskiej konstrukcji. Do Sochaczewa przyjedzie oryginalna armata z 1917 roku, wyprodukowana w Zakładach Permskich z nr fabrycznym 3152. Obecnie stanowi ona własność Stowarzyszenia RH WST na Westerplatte, ale pozostaje w depozycie Fundacji Wojskowości Polskiej. Niemal stuletnia armata ma kaliber 76,2 mm, waży 1150 kg, obsługuje ją 6 kanonierów i 4 jezdnych. W Wojsku Polskim przed 1939 rokiem używana była z racji lżejszej wagi w dywizjonach artylerii konnej przypisanych do brygad kawalerii. Ponadto 1 szt. znajdowała się na wyposażeniu Westerplatte.

  - Na wystawie, w muzeum polowym, pokazane zostanie jeszcze jeden wyjątkowy, oryginalny pojazd.

- Tak, będzie to lekki czołg 7 TP, w mojej ocenie najlepszy czołg kampanii wrześniowej, podstawowy dla Wojska Polskiego w 1939 roku. Skonstruowany został w  1935 roku, a wyprodukowano go 140 sztuk. Oryginał ważył 9,9 tony, osiągał maksymalną prędkość 37 km/h, miał pancerz o grubości do 17mm, uzbrojony w działko przeciwpancerne kaliber 37mm i ckm Browning 7,92 mm. Załogę stanowiło 3 ludzi. Prezentowany na polach czerwonkowskich pojazd to odbudowany przez Fundację Wojskowości Polskiej czołg oryginalny. Pojazd tylko stanie na wystawie. Nie weźmie udziału w bitwie.

  - Na polu bitwy zobaczymy też dwie wyjątkowe repliki.

- Lekkie czołgi Panzerkampfwagen II, podstawowe wyposażenie Werhmachtu w 1939 roku. Pojazdy w muzeum polowym wystawia Fundacja Wojskowości Polskiej. To replik powstałe w latach  2005 i 2008. Oryginalne czołgi ważyły 9,5 tony, miały pancerz o grubości do 20mm, osiągały prędkość 40 km/h. Ich uzbrojenie stanowiło działko Solothurn 20mm i km MG-34 7,92 mm. Czołg obsługiwało 3 członków załogi.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy