Trzy pytania do Danieli Cieślak, prezesa Towarzystwa Śpiewaczego ZS

W niedzielę, 30 września, w Sochaczewie odbędą się już po raz XI Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą Pamięć Wdzięczność - Nadzieja. Od początku przegląd organizują wspólnie Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury. Zmagania chórzystów zainaugurują tegoroczny cykl imprez pod nazwą Sochaczewska Jesień Kulturalna.

 

- To XI edycja Spotkań. Zaczynacie w tym roku drugą dziesiątkę.

- Czas biegnie i aż trudno uwierzyć, że pierwsza edycja była w 2001 roku. W 2010 roku mieliśmy przerwę, ponieważ chóry z Mazowsza zaplanowały znacznie wcześniej koncerty i wyjazdy, w tym zagraniczne, a nikogo nie chcieliśmy nakłaniać do zrywania kontraktów. W tegorocznych Wrześniowych Spotkaniach weźmie udział pięć chórów: ponad stuletni chór z Żyrardowa Echo, chór Armii Krajowej Nowogródzkie Orły z Warszawy, Cantanti z Kobyłki, chór Lux Mea z Tłuszcza oraz my, Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej. Zaczynamy o godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury, filia Boryszew, a koncert laureatów o godz. 15.00 w kościele św. Wawrzyńca. W skład jury wejdą, podobnie jak przed rokiem: wykładowca Uniwersytetu Muzycznego  prof. Krzysztof Kusiel Moroz, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego prof. Wanda Tchórzewska Kapała i Zbigniew Szablewski, do niedawna pracownik naukowy tej uczelni, obecnie na emeryturze. Prowadzi chór Ars Antiqua, jest jego dyrygentem, nadal pozostaje bardzo aktywny w środowisku chórzystów.

 

- Jaki jest zasięg imprezy?

- Od lat zasięg wojewódzki, ponieważ na Wrześniowe Spotkania przyjeżdżają do nas chóry z Mazowsza i ziemi łódzkiej. Taka nam przyświecała myśl, gdy organizowaliśmy pierwszy przegląd, by swoimi umiejętnościami pochwaliły się zespoły z dorzecza Bzury, z miast i miasteczek dotkniętych działaniami wojennymi w czasie walk nad Bzurą w 1939 roku.

 

- Ile osób zobaczymy na scenie MOK?

- Zgłoszonych mamy 154 osoby śpiewające. Przyjadą do nas z repertuarem patriotycznym, bo taki jest wydźwięk imprezy. Przegląd zamknie występ wszystkich artystów, którzy wykonają  Va Pensiero z opery Nabucco. To pieśń obowiązkowa, śpiewana przez chóry na przesłuchaniu i na finał. Wstęp na Wrześniowe Spotkania i koncert finałowy jest jak zawsze wolny. Zapraszam wszystkich i do MOK, i do kościoła na ogłoszenie wyników.

 

- Ile jest chórów na terenie Mazowsza?

- Z całą pewnością kilkadziesiąt. W Sochaczewie dwa, w Żyrardowie kolejne dwa. Dokładne dane miałby zapewne Oddział Mazowiecki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, istniejący od 1924 roku, w tym roku uległ rozwiązaniu. Dwa ponad stuletnie chóry z Żyrardowa, LIRA i ECHO, były współzałożycielami tego Oddziału. Nie będę ukrywać, że ostatnie lata nie są najlepsze dla śpiewu chóralnego. Zespoły się starzeją, młodych ludzi trudno namówić do śpiewania. W wielu miastach finansowanie ich działalności pozostawia wiele do życzenia, a to przecież konkretne wydatki na stroje, nuty, transport na przeglądy i koncerty. My się jednak nie poddajemy. Szukamy pieniędzy zewnętrznych, otrzymujemy wsparcie od Urzędu Miasta, mamy siedzibę w Miejskim Ośrodku Kultury.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy