Tydzień Europejski w Giżycach

Zdjęcia i foto: Tydzień Europejski w Giżycach Historia i tradycja sochaczew

Ekologiczne problemy Polski, Europy i świata - pod takim hasłem społeczność szkoły podstawowej w Giżycach obchodziła Tydzień Europejski, który ma w tej placówce już szesnastoletnią tradycję. Trudno dziś wyobrazić sobie naszą szkołę bez tej imprezy - wyjaśnia Beata Drozdowska.

 

Głównym celem projektu jest pogłębienie wiedzy o Unii Europejskiej oraz zainteresowanie uczniów tradycjami i kulturą krajów europejskich. W wydarzeniu bierze udział cała społeczność szkolna. Gospodarzem imprezy corocznie jest Szkolny Klub Młodych Europejczyków, który przygotowuje program całego tygodnia. Opiekunem klubu od początku jego istnienia - jest Beata Drozdowska.

 

W trakcie TE uczniowie dyskutowali nad ekologicznymi problemami Polski, Europy i świata, pośród których wzrasta brak dostępu do wody pitnej. Uczestnicy zajęć poszukiwali źródeł zanieczyszczenia wód, które są przyczyną chorób i śmierci. Poznając sposoby ich oczyszczania i przygotowywania do użytku dowiedzieli się m.in. jakie jest średnie zużycie wody w Polsce, w Europie i na świecie oraz jakie są sposoby oszczędzania wody.

 

Drugim globalnym problemem, z którym zmierzyli się uczniowie, były tzw. elektroodpady. Poprzez udział w zajęciach dowiedzieli się czym są oraz jakie zagrożenia stanowią odpady elektroniczne i elektryczne. Poznali problem nielegalnych wysypisk i skutki przenikania do organizmów żywych, toksycznych substancji, np. rtęci, kadmu, ołowiu czy azbestu.

 

W uroczystości podsumowania TE uczestniczył ksiądz proboszcz Rafał Banasiak, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów. Rekwizyty, stroje, symbole narodowe, zdrowe potrawy charakterystyczne dla poszczególnych państw Unii Europejskiej, odświętnie udekorowany korytarz szkolny sprawiły, że dzień ten spędzaliśmy w świątecznym nastroju – mówi Beata Drozdowska

 

Przedstawiciele Szkolnego Klubu Młodych Europejczyków przygotowali i wygłosili prezentację multimedialną pt.: Unia Europejska w pigułce. Przeprowadzono także dwa konkursy: wiedzy dla uczniów klas IV – VII oraz na strój ekologiczny nawiązujący do symboli wylosowanego państwa.

 

Komisja konkursowa składająca się z dyrektor szkoły i przedstawicieli nauczycieli oraz rodziców wyłoniła laureatów obu konkursów. Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców w postaci gier planszowych Quiz o Europie i Quiz o Polsce oraz piórników. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

Imprezie towarzyszyła wszechobecna zabawa i radość. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania i wypromowania na zewnątrz swoich różnorakich umiejętności. Żywe zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców w obchody Tygodnia Europejskiego potwierdza ich odpowiedzialne podejście do ekologicznych problemów Polski, Europy i świata.

 

 

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy