Ubezpieczenie od kradzieży samochodu - uwaga na szczegóły

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Ubezpieczenie od kradzieży samochodu - uwaga na szczegóły Komunikacja publiczna sochaczew

Zakup polisy autocasco, która ma chronić Twój samochód przed kradzieżą powinien być dokładnie przemyślany. Inaczej nie zapewnisz sobie odpowiedniego odszkodowania. Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, podczas poszukiwań najlepszej oferty.


Pobocza, słabo oświetlone miejsca oraz mało uczęszczane nocą drogi osiedlowe - te lokalizacje najczęściej przyciągają złodziei samochodów. Bezpieczniejsze są płatne i strzeżone parkingi lub miejsca, które są objęte np. monitoringiem miejskim. To jednak rozwiązania albo kosztowne, albo ograniczone pod względem dostępnej powierzchni.


Znacznie tańsze od rocznych opłat za parking strzeżony będzie ubezpieczenie autocasco, które wprawdzie nie ochroni Cię przed samą kradzieżą, ale za to zagwarantuje wypłatę pieniędzy na zakup nowego samochodu.


Jaka polisa zabezpieczy Cię przed kradzieżą?

Ponieważ autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych, towarzystwa mogą w dowolny sposób konstruować umowy. Do każdej dołączają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), z którymi koniecznie powinieneś się zapoznać. Oczywiście nie musisz ich czytać “od deski do deski”. Najważniejsze na co powinieneś zwrócić uwagę, to:


Suma ubezpieczenia


Niezwykle istotne jest to, czy będzie ona stała czy zmienna. Ta druga dotyczy zazwyczaj samochodów starszych - kilku lub kilkunastoletnich. Jej zastosowanie oznacza, że ubezpieczyciel wyliczy wartość auta na dzień szkody. Wypłata może się więc znacząco różnić od wartości pojazdu, jaką deklarowałeś podczas zawierania umowy.


Przykładowo:

W dniu zakupu polisy AC Twój samochód był wart 30 tys. złotych. Do kradzieży doszło osiem miesięcy później. W dniu wystąpienia szkody auto wyceniono na 25 tys. Właśnie taką kwotę wypłaci Twój ubezpieczyciel.


Stała suma ubezpieczenia zapewni Ci natomiast wypłatę pieniędzy wg ceny auta z dnia zawierania umowy (czyli 30 tys. złotych).


Udział własny


Z pewnością na uwagę zasługuje kwestia wprowadzenia udziału własnego do umowy AC, kosztem tańszej polisy.


Do standardowych umów autocasco wprowadza się zwykle zapis, w którym właściciel pojazdu zobowiązuje się do pokrycia części kosztów (tzw. udział własny) po kradzieży auta. Polisa ze zniesionym udziałem własnym, choć droższa, jest jednak znacznie lepszym rozwiązaniem, bo zapewni Ci pełną kwotę odszkodowania.


Przykładowo:

Wartość samochodu to 30 tys. złotych. Umowa obejmuje stałą sumę ubezpieczenia i udział własny w kradzieży w wys. 15%. Za zniesienie udziału własnego ubezpieczyciel wymaga dopłaty w wys. 100 zł. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, po kradzieży auta otrzymasz 30 tys. zł. Pozostawienie udziału własnego oznacza uszczuplenie należnego odszkodowania o 15%, czyli o 4500 złotych.

Łatwo więc policzyć, że dopłata 100 zł do polisy jest bardziej opłacalna.


-Wartość samochodu


To szczególnie istotna kwestia, bo towarzystwa, korzystając ze średnich cen rynkowych, mogą zaniżyć wartość rzeczywistą Twojego samochodu. Koniecznie trzeba więc zgłosić wszelkie dodatkowe wyposażenie pojazdu, które może wpływać na oszacowanie jego ostatecznej wysokości odszkodowania.


-Wyłączenia od odpowiedzialności


Każde towarzystwo określa w OWU, w jakich sytuacjach jest zwolnione od odpowiedzialności za szkodę. Zazwyczaj są to przypadki rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu, m.in:


-pozostawienie kluczyków i dokumentów w samochodzie,

-brak wymiany zamków po zagubieniu kluczyków,

-pozostawienie samochodu na parkingu bez uruchomionych wszystkich zabezpieczeń antykradzieżowych.


Gdzie wykupić polisę od kradzieży?


Podczas poszukiwań najlepszego ubezpieczenia autocasco, warto przeanalizować nie tylko warunki ubezpieczeń, a także wysokości składek. To zadanie ułatwi internetowy kalkulator OC, który umożliwia sprawdzenie cen w powiązaniu z poszczególnymi wariantami ochrony - np. połączeniu OC i AC z ubezpieczeniem ASS czy NNW w pakiecie. Dzięki temu ubezpieczenie od kradzieży auta może być szersze, a przy tym atrakcyjne finansowo. Przegląd ofert opracowanych on-line zajmuje zaledwie kilka minut, a przekłada się często na bardzo duże oszczędności.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

BKatarzynaBKatarzyna
0
Jeżeli kogoś nie stać na pełne AC, może wybrać mini AC, które zazwyczaj zabezpiecza w przypadku zniszczenia auta przez żywioły lub właśnie kradzieży. Mini AC jest o wiele tańsze, a niekiedy ma dość ciekawe warunki. Tutaj można sprawdzićhttps://ubea.pl/Gdzie-i-dlaczego-warto-kupic-mini-AC%2Cartykul%2C1081/jakie są warunki mini AC w poszczególnych towarzystwach (pod tą jedną nazwą kryją się bowiem bardzo różne produkty, zależnie od tego co tam ubezpieczyciel wymyśli. (2018-05-08 13:55)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy