Zaloguj się do konta

Umowa na renowację cmentarza podpisana

Redakcja
2019-06-18
Sprawy urzędowo-administracyjne

18 czerwca w Warszawie została podpisana umowa dotycząca przekazania nadwyżki budżetowej w wysokości 2,6 mln złotych na renowację cmentarza wojennego w Trojanowie.


We wtorek, w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie umowę podpisali Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Obecni byli również: poseł Maciej Małecki, Piotr Oleńczak pełnomocnik ds. miejsc pamięci narodowej i osób represjonowanych, a także skarbnik miasta Jolanta Brzóska.

Prace remontowe na terenie cmentarza obejmą m.in.:

- wymianę 287 tabliczek epitafijnych na grawerowane tabliczki epitafijne wykonane ze stali, wzorowane na żołnierskich znakach tożsamości z 1931 roku; 

- przebudowę ogrodzenia obiektu od strony zachodniej;

- weryfikację w Centralnym Archiwum Wojskowym listy osób pochowanych; modernizację kwatery wojennej żołnierzy AK poległych w miejscowości Bronisławy poprzez wykonanie repliki mogiły z granitu; 

- wymianę utwardzenia nawierzchni; wymianę 287 krzyży na krzyże granitowe wraz z montażem;

- wymianę tablic na monumentach na nowe ze zaktualizowaną treścią.


Cmentarz wojenny w Sochaczewie to największy na terenie Polski cmentarz wojenny żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r.. Tworzony w latach 1940 – 1952. Spoczywa na nim 3 693 żołnierzy WP, ofiary cywilne oraz żołnierze Armii Krajowej polegli pod wsią Bronisławy. Aktualnie na tabliczkach epitafijnych jest tylko 160 żołnierzy. Dzięki pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udało się zidentyfikować w sumie 534 osoby, których nazwiska zostaną upamiętnione.M.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc