Unikalne odkrycie na Staszica

/ 1 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Unikalne odkrycie na Staszica Promocja regionu sochaczew

To jedno z najbardziej wartościowych odkryć archeologicznych w Sochaczewie. Podczas prac budowlanych prowadzonych na ulicy Staszica pod nadzorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą natrafiono na studnię, której powstanie datuje się na XV - XVI wiek. Przy okazji prowadzonych przez kilka dni badań archeologicznych pod okiem Mariusza Samborskiego odkryto ogromną liczbę innych zabytków.

 

Odkrycia dokonano przy ul. Staszica, naprzeciwko placu Kościuszki. W czerwcu rozpoczęto tu budowę nowej kamienicy spółdzielni „Społem”, w miejscu rozebranego, jednokondygnacyjnego budynku, w którym mieścił się sklep z AGD. Mocowanie fundamentów prowadzone było pod nadzorem archeologicznym Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, w szczególności Mariusza Samborskiego, oraz przy pomocy studentów archeologii Julii Ilczuk z UKSW i Jakuba Rozdżestwieńskiego z UW.

W trakcie trwających około tygodnia badań na głębokości 4 metrów natrafiono na drewnianą studnię o konstrukcji zrębowej. Archeolog Mariusz Samborski datuje jej pochodzenie na XV – XVI wiek, choć nie wyklucza, że może być jeszcze starsza. Studnia stanowiła najprawdopodobniej element systemu wodociągowego, jaki musiał funkcjonować w średniowiecznym Sochaczewie.

- Oprócz studni odkryto również inne relikty drewniane w innych wykopach, najczęściej były to wbite w ziemie, ociosane pale – powiada Mariusz Samborski. - Ponadto w ramach nadzoru znaleźliśmy ogromną liczbę innych zabytków, w tym duże ilości fragmentów ceramiki, kilka monet, bardzo liczne kości czy plombę ołowianą itp. W samej studni odnaleziono liczny materiał ceramiczny, głównie fragmenty naczyń glinianych, ale również dwa całe, choć uszkodzone, naczynia.

Wszystkie znaleziska można już zobaczyć na wystawie stałej w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

Foto: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robroyrobroy
0

w Rzymie to mają przechlapane,u nas jeden do.ek i studnia,a tam?

(2017-08-17 15:57)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy