Unplugged w Siódemkach – Andrzej Kopa Duo live

/ 7 komentarzy / 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Unplugged w Siódemkach – Andrzej Kopa Duo live Koncerty i muzyka sochaczew
+5

Kiedyś w jednym z wywiadów Stanisław Soyka został zapytany, czy grając muzykę „akustyczną” nie czuje się jakby trochę na marginesie mainstreamu muzycznego; odpowiedział bez wahania „nie”, bowiem tzw. „muzyka akustyczna” jego zdaniem istnieje nieprzerwanie wyznaczając niejako pewien standard dla pozostałych trendów czy mód muzycznych. Należy się chyba z tym stwierdzeniem w całej rozciągłości zgodzić!
Postępująca technika generowania oraz zapisu dźwięków zrodziła być może w ostatnim czasie u odbiorców pewnego rodzaju powszechną nieufność co do autentyzmu artystycznego w całej branży. Mnożyły się spekulacje, czy koncerty są na żywo – a nawet poddawano (i słusznie) w wątpliwość warsztat wielu wykonawców. Stąd zapewne pojawił się pomysł, aby organizować w stacji MTV kameralne koncerty unplugged, które chyba do pewnego stopnia uwiarygodniły kondycję współczesnej sceny muzycznej.
Wpisując się w ten nieśmiertelny nurt grania live oraz hołdując dobrym wzorcom i tradycjom, chcemy wszystkich zaprosić do wysłuchania koncertu Duetu Andrzeja Kopy w dniu 17 września o godz. 19-tej w ramach Niedziel Jazzowych, który odbędzie się w pubie Club 77 przy ul. Warszawskiej 60 B. Formuła tego koncertu to half-electric. Muzycy wystąpią w ustawieniu na dwie gitary i vocal. W repertuarze znajdą się instrumentalne bluesy (w związku z świętowaną w całej Polsce nocą bluesową z 16/17 września), utwory popularne oraz autorskie kompozycje Andrzeja Kopy w odważnych hard rockowo-bluesowych aranżacjach. Na marginesie mogę powiedzieć, że muzycy zrealizowali workshop-live promujący koncert. Miałem przyjemność wysłuchać tego materiału i skłaniam się ku stwierdzeniu, że czeka nas niezła niespodzianka! Pan Andrzej rozbudował partie solowe grając je z należytą figuracją oraz dynamiką nawiązując przy tym do klimatów Creamu, J. Hendrixa czy chociażby Garego Moora.
W wywiadzie dla Kulturalnego Programu Muzycznego na antenie Radia Fama Andrzej Kopa swój coming-out jako gitarzysta bluesrockowy. Według mnie słowa dotrzymał! Przekonajmy się jednak sami przychodząc na jego koncert!

Najnowsze nagrania Andrzeja Kopy, prezentujące jego bluesrockowe oblicze, będą Państwo mogli usłyszeć już w ten czwartek (14.09) po godzinie 21-ej w Kulturalnym Programie Muzycznym na Antenie Radia Fama 94,9 FM, a na żywo w niedzielę 17 września o godzinie 19-tej w pubie Club 77.

Szymon Maciejewski

Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie „e-Sochaczew.pl” i pub „Club 77”.


Unplugged w siódemkach –P.S.

Muzycy spełnili pokładane w nich nadzieje! Pan Andrzej – znany do tej pory przede wszystkim jako muzyk poruszający się w stylistyce muzyki pop - zaprezentował zupełnie inne oblicze artystyczne. Okazało się, że jest nie tylko wytrawnym instrumentalistą, ale również doświadczonym performerem. Należy na wstępie zaznaczyć, że wykonywane utwory cechował duży rozrzut stylistyczny, gdyż obok „rasowych” instrumentalnych utworów bluesowych usłyszeliśmy sporo ever greenów utrzymanych w nieco innej stylistyce. Popłynęły dźwięki na nutę gospel (Amazing Grace), folka (Knocking on Heaven’s Door) czy popu z „najwyższej półki” (The Pipes of Peace – Paula McCartney’a). W zakresie brzmienia muzycy dosyć umiejętnie znaleźli przysłowiowy „złoty środek” pomiędzy rock-bluesową ekspresją wyrazu (czego niewątpliwie wymagało wykonanie niektórych utworów), a swego rodzaju liryzmem z pogranicza poezji śpiewanej – jednocześnie nie „monopolizując” atmosfery pubu. Pan Andrzej często zmieniał gitarę klasyczną na elektryczną posiłkując się multiefektem, co dodatkowo podnosiło walor granych przez niego – niekiedy bardzo rozbudowanych - partii solowych. Z ugładzonego barda potrafił po chwili zmienić się w wytrawnego bluesmana. Na pochwałę zasługuje również sideman Pan Cezary Krzykowski, który grając na gitarze akustycznej nie tylko budował „kontekst” harmoniczny, ale również pełnił funkcję sekcji rytmicznej, co przede wszystkim dla muzyki improwizowanej jest sprawą kapitalną. Trzeba powiedzieć, że zadanie swe wypełnił jak należy!
Po wysłuchaniu koncertu Duetu Pana Andrzeja Kopy nasuwa mi się myśl, że - oprócz samych doznań estetycznych - miał on również swego rodzaju charakter edukacyjny! Różnorodność repertuaru, bogactwo brzmień i należyty warsztat to jest to, czego chyba wszyscy chcielibyśmy wymagać od muzyków. Jestem głęboko przekonany, że Pan Andrzej od tej pory będzie czuł się bardziej „skazany na bluesa” i jeszcze nie raz nas zaskoczy!

Szymon Maciejewski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

DabljuDablju
0
Właśnie wróciłem z koncertu... Było bardzo fajnie - czekam na kolejny :) (2006-09-17 22:24)
uayouayo
0
Pan Andrzej uczył moją klasę muzyki ponad 10 lat temu. Fakt - pasjonat z niego wielki. Od zawsze wszystkim kojarzył się z muzyką. Byłam dziś w 77 i pragnę złożyć Panu Kopie gorące wyrazy uznania. Szczerze powiedziawszy, nie sądziłam, że będzie tak miło :)) Pozdrawiam w imieniu całego zespołu "Świerszcze" ;)) Myślę, że Pan nas pamięta :)) (2006-09-17 23:56)
MarcinMarcin
0
Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację koncertu, a zwłaszcza dla Szymona Majewskiego, który włożył dużo serca w przygotowanie imprezy. (2006-09-18 10:50)
erkalerkal
0
Kiedy będzie kolejny siódemkowy koncert? (2006-09-18 19:00)
zenzen
0
Gratulacje Szymek. Jesteś gość z klasą. Czy dałoby się może zamieścić jakieś prezentacyjne mp3 Pana Kopy? (2006-09-19 20:48)
robnickrobnick
0
spedziłem bardzo miły wieczór, przy bardzo dobrej muzyce . Panowie grali Swietnie, zastanawia mnie dlaczego w artykule nie pojawiło sie nazwisko Pana ktory wystepował wspolnie z P. Kopą.? nieładnie...
Bede czekał na kolejne wystepy tego duetu :-) (2006-09-20 12:48)
GąsiorGąsior
0
Do newsa dałączyłem kilka słów pokoncertowej refleksji autorstwa Szymona Maciejswskiego. Zapraszam do lektury! (2006-09-22 07:10)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy