Uroczyste odsłonięcie kolejnego muralu w Sochaczewie

/ 3 komentarzy / 23 zdjęć
Zdjęcia i foto: Uroczyste odsłonięcie kolejnego muralu w Sochaczewie  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew
+18

27 września nastąpiło uroczyste odsłonięcie patriotycznego muralu widniejącego na południowej ścianie budynku Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Dzieło zostało wykonane w celu upamiętnienia Bohaterów Bitwy nad Bzurą oraz ich dowódcy majora Feliksa Kozubowskiego. 

W piątkowej uroczystości odsłonięcia muralu brali udział przedstawiciele władz samorządowych, a wśród nich: burmistrz miasta Piotr Osiecki, starosta Jolanta Gonta, Andrzej Dąbrowski dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, prezes Dragon Fight Club Sochaczew Sławomir Cypel, a także sam autor muralu dr Rafał Roskowiński.

Licznie zgromadzonych gości powitał Paweł Rozdżestwieński, Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Następnie głos zabrała starosta sochaczewski, Jolanta Gonta:

,,Chciałabym podziękować za to, że mural jest właśnie tu na budynku Starostwa. To ważne żeby na tak wyeksponowanym miejscu znalazło się upamiętnienie żołnierzy września, obrońców Sochaczewa. My musimy pamiętać i przekazać tą pamięć następnym pokoleniom."

Powstałe na budynku Starostwa dzieło, jest już kolejną tego typu pracą powstałą z inicjatywy posła Macieja Małeckiego. Druga znajduje się na jednej ze ścian bloku przy ulicy Senatorskiej 14. Autorem muralu jest Rafał Roskowiński. W przeniesieniu projektu na ścianę Starostwa Powiatowego w Sochaczewie pomogli mu jego studenci z czwartego roku malarstwa Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

,,Jestem szczęśliwy malując polską husarię, polskich ułanów, żołnierzy września, żołnierzy wyklętych. Realizuje swój dziecięcy sen. Mural nie uczy historii, on ma trochę inne zadanie. Mural inspiruje historią. Jeśli jedna na sto osób zainteresuje się bitwą nad Bzurą to i tak jest to ogromny sukces tego malarstwa." - mówił dr Rafał Roskowiński 

Następnie został odczytany apel pamięci, a całość zwieńczono salwą honorową w wykonaniu żołnierzy Wojska Polskiego. 

M.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

pierwsza_krewpierwsza_krew
+1
https://www.youtube.com/watch?v=BVqC63U7qoA (2019-09-27 12:23)
linulinu
0
...co ja paczam? Niech sobie odsłaniają co chcą, (za komuny też ciągle odsłaniali) tylko po co ta gawiedź, wojsko, skupiony Osiecki ? Czy was na prawdę w tym PISIE poje***ało ? (2019-09-28 18:12)
robroyrobroy
0
dlaczego nie kompania honorowa wojska Polskiego? dlaczego nie orkiestra reprezentacyjna WP ?  dlaczego nie Biskup Polowy WP-tylko jakieś popłuczyny z pobliskiej parafii? Mural musi mieć przesłanie (2019-09-28 19:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy