Uroczyste otwarcie makiety "Sochaczewska Kolej Dojazdowa"

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Uroczyste otwarcie makiety "Sochaczewska Kolej Dojazdowa" Rekreacja sochaczew

Muzeum Kolei Wąskotorowej z radością komunikuje, że sobotni przejazd pociągiem Retro kończący program "Ferii z wąskotorówką 2020", to nie jedyna nasza propozycja na nadchodzący weekend. Już następnego dnia, w niedzielę, 23 lutego br., serdecznie zapraszamy w nasze progi na uroczyste otwarcie unikalnej makiety kolejowej pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa". W ramach wydarzenia odbędzie się również m.in. kolejny zimowy przejazd pociągiem Retro, tym razem do Tułowic, gdzie podczas pikniku w Osadzie Puszczańskiej zapraszamy wszystkich na poczęstunek w ramach biletu.

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 11:00 od oficjalnej prezentacji i otwarcia dla zwiedzających makiety kolejowej w skali H0e (1:87) wykonanej przez Jarosława Ruszkowskiego, która przenosi w realia modelarskie szlak sochaczewskiej kolei wąskotorowej z końca okresu jej funkcjonowania jako środka transportu publicznego, a więc z lat 70. i początku lat 80. XX w., kiedy popularna ciuchcia była ważnym elementem życia codziennego dla mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Choć trzy pierwsze moduły makiety o długości łącznej 7 metrów zostały udostępnione już na początku 2019 r., to nie odzwierciedlały one całego szlaku rodzimej wąskotorówki, a jedynie stacje skrajne Sochaczew Wąskotorowy i Wyszogród oraz przystanek osobowy Sochaczew Miasto. Podczas zapowiadanej uroczystości wszyscy zgromadzeni będą mogli po raz pierwszy podziwiać w pełni ukończony projekt o imponującej długości 17 metrów z uwzględnieniem m.in. stacji Sochaczew Chodaków i Tułowice czy tak charakterystycznych punktów na szlaku, jak mosty na Utracie w Sochaczewie Trojanowie i na Łasicy w Tułowicach czy splot torów prowadzący do cegielni "Plecewice". Dodatkowym elementem tego niezwykłego przedsięwzięcia jest również diorama stacji w Piaskach Królewskich, dzięki czemu zaprezentujemy nie tylko główną linię łączącą Sochaczew z Wyszogrodem, lecz również zasygnalizujemy linię odgałęźną do Puszczy Kampinoskiej. W przyszłości makieta stanie się najważniejszym elementem nowej muzealnej wystawy stałej pt. "Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej" poświęconej atrakcjom turystycznym Sochaczewa, a także jego bliższej i nieco dalszej okolicy.

Bezpośrednio po otwarciu makiety na muzealny peron wjedzie pociąg Retro zestawiony z lokomotywy spalinowej Lxd2 i wagonów typu 1Aw, który wyruszy w podróż już po raz czwarty w tym roku. Tym razem jednak nasz zabytkowy skład, po raz pierwszy od dawna, odbędzie zimowy kurs po niemal całym aktualnie dostępnym szlaku, a więc na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Tułowice o długości 16 kilometrów. Będzie to doskonała okazja, by porównać z rzeczywistością poszczególne elementy odwzorowywane na makiecie. Po przejściu do Osady Puszczańskiej w Tułowicach na wszystkich pasażerów będzie czekać moc atrakcji, w tym piknik z ogniskiem (poczęstunek w ramach biletu) oraz różnego rodzaju kolejowe zabawy przygotowane przez pracowników muzeum.

Dopełnieniem tak spędzonego dnia może być również zapoznanie się po powrocie pociągu do Sochaczewa z zabytkowym taborem wąskotorowym zgromadzonym w muzealnym skansenie, muzealnymi wystawami stałymi "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984", "Ciuchcie warszawskie" i "Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich", jak też z dobiegającą powoli końca malarską ekspozycją czasową pt. "Jeszcze jedna podróż" autorstwa Romana Pieńkowskiego.

W związku z niedzielną uroczystością przez cały dzień będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu do muzeum.

Bilety na pociąg (ceny poniżej) można zamawiać w godzinach 9:00–16:30, dzwoniąc pod numer telefonu 46-862-59-75, pisząc e-mail na adres rezerwacja@stacjamuzeum.pl lub nabyć osobiście w muzealnej kasie przy ul. Licealnej 18 w Sochaczewie. W przypadku nieodebrania wcześniej zamówionych biletów do godziny 11:00 w dniu wydarzenia rezerwacja będzie anulowana. Liczba miejscówek w muzealnym pociągu jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

Marta Przygoda
Tomasz Karolak


Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda


PROGRAM (niedziela, 23 lutego):

11:00–11:30 – otwarcie makiety "Sochaczewska Kolej Dojazdowa".
11:40–12:45 – przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Tułowice.
12:45–14:00 – piknik w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach z atrakcjami dla najmłodszych (poczęstunek w ramach biletu).
14:00–15:00 – powrót pociągu Retro z Tułowic do Sochaczewa.

Ceny biletów na pociąg Retro:
● dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny;
● dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 23 zł.

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (1 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy