Uroczyste poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary II Wojny Światowej

/ 2 komentarzy / 31 zdjęć
Zdjęcia i foto: Uroczyste poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary II  Wojny Światowej Spotkania, jubileusze sochaczew
+26

7 września nad Bzurą odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary II  Wojny Światowej.

Pomnik ofiar II Wojny Światowej przez lata umiejscowiony był na ul. Traugutta. W tym roku został przeniesiony w zupełnie nową lokalizację, a mianowicie w miejsce przeprawy przez Bzurę żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w 1939 roku bronili Sochaczewa. Cały ten obszar jest przepełniony historią, od ruin zamku, przez teren parku jeszcze kilka dekad temu w części zabudowanego kamienicami, aż po brzeg Bzury. 80 lat temu rzeka była świadkiem tragicznych wydarzeń. Nad Bzurą, w rejonie mostu, poległ od ran m.in. major Feliks Kozubowski, dowodzący obroną miasta, obecnie Honorowy Obywatel Sochaczewa.

W 2019 roku monument przeszedł renowację podczas której m.in. dotychczasowy krzyż zastąpiony został Krzyżem Walecznych. 

W ten sobotni wieczór na terenie sochaczewskich Bulwarów wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in burmistrz miasta Piotr Osiecki, poseł Maciej Małecki, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego Adam Orliński , starosta sochaczewski Jolanta Gonta, podpułkownik Wiesław Żbikowski dowódca - 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. st. bryg. mgr inż. Piotr Piątkowski,  harcerze, mieszkańcy Sochaczewa.

Wydarzenia rozpoczęło się odegraniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie zebranych gości powitał dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński:

,,Dzisiejsze wydarzenie jest ważne z wielu powodów, ale przede wszystkim z jednego. Ten pomnik jest wyrazem godnościowego podejścia sochaczewian do swojej i nie tylko swojej historii (...) Jestem wdzięczny wszystkim pokoleniom sochaczewian, że są w stanie pamiętać o swoich poległych i jednocześnie z tak wielką godnością zachowywać pamięć o przeszłości."

Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni burmistrz miasta Piotr Osiecki oraz poseł Maciej Małecki. 

,,Dzisiaj się spotykamy, aby w sposób symboliczny, ale jednocześnie materialny, aby postawić znak pamięci o tych wydarzeniach.  Tak jak spartanie mają swój kamień z pięknym napisem ,,Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny" , tak i my stawiamy swój kamień pamięci. Jednocześnie ten napis, jakże aktualny dla majora Feliksa Kozubowskiego przypomina nam o ofierze krwi jaką zapłaciło społeczeństwo Sochaczewa również w latach wojny. "- mówił burmistrz miasta Piotr Osiecki

Po przemowach nastąpiło uroczyste poświęcenie pomnika, po którym złożono symboliczne wieńce, oddając w ten sposób hołd ofiarom II Wojny Światowej. 

M.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

first-onefirst-one
+1
Sochaczew miasto pomników, kościołów i przaźnego patriotyzmu za państwowe pieniążki.A pracy jak nie było tak nie ma i nie będzie. Największy zakład pracy w Socho to urząd miejski - po znajomości.  (2019-09-07 23:39)
linulinu
+1
na zdjęciach koelejno, od lewej: pan, wójt i pleban.. Qwa i pomysleć, że mamy XXI wiek w pełni.

(2019-09-08 08:47)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy