Uroczystość w Kromnowie i spotkanie po latach

/ 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: Uroczystość w Kromnowie i spotkanie po latach Spotkania, jubileusze sochaczew
+8

Każdego roku, dzięki inicjatywie sołtysa Kromnowa Sławomira Jaczyńskiego, gromadzimy się przy grobie Nieznanego Żołnierza z września 1939 r. w głębi Puszczy Kampinoskiej. W tym roku, w niedzielne popołudnie 9 września, mieszkańcy Kromnowa i innych miejscowości z terenu gminy Brochów zgromadzili się w ostępach puszczy, aby wspominać tragiczne i okrutne dni września 1939 roku.

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą celebrował Ksiądz Proboszcz Paweł Olszewski. O oprawę muzyczną w tym roku zadbało Bractwo Śpiewacze „Vexilla Regis” z Brochowa oraz Grzegorz Dąbrowski (trąbka). Następnie, odbyła się oficjalna część spotkania, którą rozpoczął Sławomir Jaczyński. Sołtys Kromnowa przypomniał wszystkim zgromadzonym historię niezwykłego miejsca w Puszczy Kampinoskiej, gdzie śp. Antoni Przydworski pochował bezimiennego żołnierza, a jego syn Jan zasadził przy miejscu pochówku sosnę, która rośnie po dziś dzień. Głos zabrała również prezes Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha” Marta Przygoda-Stelmach, która nawiązała do 100. rocznicy odzyskania niepodległości stwierdzając, że „takie wydarzenie, jak uroczystość w Kromnowie jest naszą wspólną niepodległością, bo data 11 listopada 1918 r. była jedynie początkiem i to dosłownym – początkiem  walki, która ostatecznie skończyła się po niemalże 70 latach”. Na koniec, prezes Konfraterni św. Rocha poinformowała wszystkich zgromadzonych, że z inicjatywy Moniki Wideńskiej wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, zrodził się pomysł, aby w odpowiedni sposób uhonorować zaangażowane osoby i placówki z gminy Brochów, które wkładają wiele trudu w dbanie o miejsce pamięci w Kromnowie, a tym samym krzewią lokalny patriotyzm. I tak, Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Śladowie otrzymała na wniosek Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha” Odznakę Honorową św. Floriana Mazovia za zasługi dla krzewienia patriotyzmu, polskości w swojej 200-letniej historii oraz współpracę z jednostkami straży pożarnej w kulcie św. Floriana, patrona strażaków. Z upoważnienia Kanclerza Kapituły Odznaki św. Floriana Mazovia dekoracji sztandaru dokonała Monika Wideńska. Dwie kolejne odznaki za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymał Jan Przydworski i Sławomir Jaczyński, którzy dbając o grób Nieznanego Żołnierza w Kromnowie działają na rzecz opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Uroczystość zakończyła patriotyczna część artystyczna dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Śladowie oraz krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Julii Kopki, która w tym roku mogła liczyć na wsparcie swojej siostry. W trakcie spotkania nie zabrakło również złożenia kwiatów na grobie przez delegacje z Urzędu Gminy Brochów, Posła Macieja Małeckiego, Kampinoskiego Parku Narodowego i Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”. Tegoroczna uroczystość była również niezwykła z jednego powodu. Przy bezimiennym grobie spotkali się dawni uczniowie nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Kromnowie, której nauczyciele zapoczątkowali piękną tradycję dbania o mogiłę. To niezwykle wzruszające wydarzenie udowodniło tylko, że idea ta przetrwała kolejne pokolenia, a jej kontynuowanie ma głęboki i niemalże symboliczny sens.

Więcej zdjęć w naszej galerii. Zapraszamy.

Fot. Marta Przygoda-Stelmach


Wniosek Stowarzyszenia "Konfraternia św. Rocha" o nadanie Odznaki Honorowej św. Floriana Mazovia dla Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie:

Szkoła w Śladowie to druga po Brochowie szkoła publiczna, która ma najdłuższy staż istnienia. Swoimi początkami sięga 1820 roku. W przeciągu 198 lat swojego istnienia placówka była ostoją patriotyzmu i świadkiem wielu ważnych oraz tragicznych wydarzeń w historii ziemi brochowskiej takich jak chociażby I wojna światowa, formowanie się niepodległości ojczyzny po 1918 r., czy w końcu okres II wojny światowej, który przerwał edukację śladowskiej młodzieży, a ta zaczęła uczęszczać na tajne komplety w okolicznych miejscowościach.
    Zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po 1945 r., szkoła w Śladowie brała udział w licznych uroczystościach patriotycznych o charakterze lokalnym, jak i ogólnokrajowym na terenie gminy. Jedną z nich jest uroczystość przy grobie nieznanego żołnierza 1939 r. w Kromnowie, zainicjowana kilkanaście lat temu przez sołtysa tejże miejscowości Sławomira Jaczyńskiego. Warto podkreślić, że do śladowskiej placówki trafiły dzieci i młodzież z zlikwidowanej szkoły w Kromnowie, która po zakończeniu działań wojennych 1945 r. dbała o mogiłę bezimiennego żołnierza i dokładała wszelkich starań, aby pamięć o wydarzeniach września 1939 r. nigdy nie została zatracona. Szkoła w Śladowie do dzisiaj podtrzymuje tradycje opieki nad grobem po kromnowskiej placówce i niejako jest spadkobiercą idei zapoczątkowanej przez tamtejszych nauczycieli. Nie zaprzepaściła obywatelskiej postawy wykształconej wśród dzieci i młodzieży. Dyrekcja i nauczyciele ze Śladowa co roku bezinteresownie przygotowują wraz z młodzieżą inscenizację słowno-muzyczną o charakterze patriotycznym, która przypomina o minionych krwawych dniach września 1939 roku. Do wydarzenia podchodzą z powagą i należną czcią również poprzez wystawienie pocztu sztandarowego, zorganizowanie honorowej warty złożonej ze śladowskich harcerzy, składanie kwiatów, czy zapalanie zniczy. W okresie 1 listopada uczniowie szkoły pomagają sołtysowi Kromnowa sprzątać grób i tym samym przygotowują go do uroczystości Wszystkich Świętych.
    Szkoła bierze również udział w gminnej uroczystości patriotycznej na tzw. „główce” wiślanej w Śladowie, gdzie 18 września 1939 r. 4 Dywizja Pancerna armii niemieckiej rozstrzelała 106 mieszkańców naszej gminy i 252 żołnierzy Armii Polskiej. Ze względu na swojego patrona, czyli króla Władysława Jagiełłę, propaguje wiedzę o przemarszu wojsk polskich przez zachodnią część Puszczy Kampinoskiej na Grunwald w 1410 roku. Oprócz tego, aktywnie współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Śladowie i Przęsławicach, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi działaczami społecznymi, placówkami oświatowymi na terenie gminy, Kampinoskim Parkiem Narodowym, Hufcem ZHP Sochaczew (w szkole działa 17 Drużyna Harcerska) oraz innymi lokalnymi i powiatowymi podmiotami. Należy również dodać, że młodzież szkolna motywowana przez swoich nauczycieli dba o cmentarz olenderski zlokalizowany w pobliżu placówki.
    Jako organizacja pozarządowa zlokalizowana na terenie Gminy Brochów zaświadczamy, że zarówno dyrekcja, nauczyciele, jak i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Śladowie zawsze wykazują obywatelską postawę, nigdy nie odmawiają pomocy i z chęcią oraz zaangażowaniem biorą udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, takich chociażby jak Orszak Trzech Króli. Warto również zaznaczyć, że nauczyciele ze szkoły są członkami stowarzyszeń na terenie gminy, co pozwala wśród uczniów propagować obywatelską postawę i motywuje do różnych działań. W świetle wszystkich przedstawionych zasług i dokonań nasza organizacja wnioskuje o nadanie odznaczenia Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Śladowie.


dr Marta Przygoda-Stelmach

prezes Stowarzyszenia Konfraternia św. Rocha


 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy