Uroczysty pogrzeb majora Feliksa Kozubowskiego- fotorelacja

/ 17 komentarzy / 62 zdjęć
Zdjęcia i foto: Uroczysty pogrzeb majora Feliksa Kozubowskiego- fotorelacja Spotkania, jubileusze sochaczew
+57

6 września w Sochaczewie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie symboliczny pogrzeb majora Feliksa Kozubowskiego oraz dwóch nieznanych żołnierzy. 

Uroczyste wydarzenie rozpoczęło się od mszy żałobnej odprawionej w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca. Po wyprowadzeniu trumien nastąpił przemarsz konduktu na cmentarz przy ul. Traugutta, gdzie głos zabrali m.in. Jakub Wojewoda kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Krzysztof Korulski wnuczek majora Feliksa Kozubowskiego, burmistrz miasta Piotr Osiecki oraz poseł Maciej Małecki. 

,,Dzisiejsza uroczystość pogrzebowa to oddanie hołdu nie tylko honorowemu obywatelowi miasta, bohaterskiemu obrońcy Sochaczewa majorowi Feliksowi Kozubowskiemu. Składając do wspólnej mogiły doczesne szczątki dowódcy i jego dwóch nieznanych żołnierzy przywołujemy pamięć i oddajemy hołd tym którzy testament dla przyszłych pokoleń pisali własną krwią" - mówił burmistrz miasta Piotr Osiecki

Uroczystość była wzruszająca i niezwykle istotna m.in dla rodziny majora. Feliks Kozubowski nigdy nie miał uroczystego, zgodnego z ceremoniałem wojskowym pochówku. 

,,Dzisiejsza uroczystość złożenia szczątków poległych w nowej, okazałej kwaterze, z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego, jest wyrazem szczególnego hołdu dla walczących. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę, jako reprezentant rodziny majora, uczestniczyć w tym wydarzeniu."- mówił wnuczek majora Kozubowskiego, Krzysztof Korulski  

W przygotowania do tej uroczystości zaangażowało się mnóstwo osób. Projekt był dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany był m.in. przez muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz grupę rekonstrukcyjną Jakuba Wojewody. Po wspólnej modlitwie, trumny zostały złożone do grobu. Całość dopełniła uroczysta salwa honorowa.


M.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (17)

metasekwojametasekwoja
+1
Czego oni jeszcze nie wymyslą przed tymi wyborami, żeby się pokazać. Przecież to chodzi o tych co startuja w wyborach a nie o żołnierzy. Musza się gdzieś pokazać za pąństwową kasę.A ile kasy idzie na  to. Za to szpital powiatowy ledwo zipie

  (2019-09-06 16:19)
metasekwojametasekwoja
+1
A pokropek ile kosztował?

  (2019-09-06 16:23)
first-onefirst-one
0
zupełnie mnie nie interesuje jakiś pan major (2019-09-06 16:57)
metasekwojametasekwoja
0
Major nikogo nie interesuje.  To jest polityka historyczna po prostu.

  (2019-09-06 20:02)
mefistomefisto
-3
Zdecydowanie lepiej gdyby zorganizować marsz LGBT albo pdstarzałych feministek z wieszakami.To by się metasekwoi podobało,kogo obchodzi żołnierz który zginął za nasze miasto. (2019-09-06 21:54)
ShitmonsterShitmonster
-2
LGBTQPESDOFJSDPOJBPOSDJBPOSJDBPOSDJBPOSDJ+ ignorancie! :) 

+ ochrona drzewek.  (2019-09-06 23:27)
robroyrobroy
-1
niektórzy ostro wypowiedzieli się o pogrzebie.nie jestem zwolennikiem nieustających celebracji,odnawiania pochówków,marszów ulicznych z trumnami,minęło 80 lat od wydarzeń,pamięć o tamtych czasach i ich bohaterach należy zachować,od tego są muzea,cmentarze wojenne,zamiast jednej czy kilku lekcji religii,zabrać klasę  do miejsc pamięci,zapoznać z faktami.Ostatnio obchodziliśmy chucznie "Cud Nad Wisłą"". ilu z młodych wie że najpierw najechaliśmy tereny  zajęte przez Bolszewików,aby sobie zapewnić przestrzeń życiową,potem dostaliśmu parę kopów i pogonili nas z powrotem.No ale musi być heroizm,ksiądz Skorupko,Bóg Honor Ojczyzna(nawiasem mówiąc,-Boga na sztandary wpisali w Anglii, chyba w 1943 roku) (2019-09-07 07:46)
robroyrobroy
-1
dopisek-fragmencik z historii:

""14 lutego 1919 wojska polskiego dotarły w rejon miasteczka Mosty n. Niemnem i zastały tam formacje Armii Czerwonej, które ustąpiły bez walki. W późniejszych etapach wojska polskie odbiły i Wilno, i Mińsk. Decydujące starcia miały miejsce latem 1920 roku. Armia Czerwona pod wodzą Michaiła Tuchaczewskiego wypierała Polaków z kolejnych terenów kierując się w głąb kraju. Kiedy sytuacja Polski się pogarszała toczono jednocześnie rozmowy w Spa. Zachód nie rozumiał, że Polska walczy nie tylko o własne granice, ale i chroni Europę przed zalewem rewolucji.""

Polska zawsze przedmurzem Europy-przed Turkami,bolszewikami,kosmitami (2019-09-07 07:53)
linulinu
0
Boga na sztandary wpisali w Anglii, chyba w 1943 roku

No, a wermaht aż do 1945Gott mit uns

Same qwa, chwalebne przesłania ... (2019-09-07 08:36)
linulinu
0
PIS zawłaszczył:

- wykletych

- powstanie warszawskie

- Katyń

-Smoleńsk

-przyjęcie polski do nato

-przyjęcie polski do uniiNie wiem czym ta obleśna ekipa nas jeszcze podzieli, ale zakładam, że coś znajdą w kalendarzu historycznym... (2019-09-07 08:44)
dragon36dragon36
-1
uszczęśliwianie wszystkich na siłe nie zawsze dobrze się kończy,podział Polski na A i B udał się znakomicie . (2019-09-07 10:26)
marcpromarcpro
-1
@robroy

"ilu z młodych wie że najpierw najechaliśmy tereny  zajęte przez Bolszewików,aby sobie zapewnić przestrzeń życiową,"A co jest złego w tym, że chcieliśmy odzyskać tereny od wieków należące do Polski i zabrane nam przez Rosję w zaborach? (2019-09-08 08:38)
robroyrobroy
-1
@marcpro-chcesz poznać moje zdanie?- dzięki porządkom po II WŚ Polska uniknęła takich rozrób jak np. b.Jugosławia,gdybyśmy mieli ziemie jak przed wojną dzisiaj byłyby rozróby z Ukrainą,Litwą. Geniusz Piłsudski nadawał zasłużonym ziemię i majątki,wsie na Ukrainie i potem był Wołyń,nienawidzili "PANÓW",Litwini dzisiaj nie są dobrymi przyjaciółmi,sąsiadami,nie za bardzo akceptują polskobrzmiące nazwy dawnych"polskich" miast i wsi,polskobrzmiące nazwiska,nie ma co rozdrapywać ran sąsiedzkich,było ,minęło.Przestańmy żyć dniem wczorajszym,patrzmy w przyszlość (2019-09-08 09:44)
marcpromarcpro
0
@robroy

Tutaj pełna zgoda. Po II wojnie światowej Polska była najbardziej monoetniczna, monokulturowa i monoreligijna w swojej historii.

I oby tak zostało, patrząc na to co się dzieje na tzw. "zachodzie".

  (2019-09-08 10:59)
metasekwojametasekwoja
0
To patrz co się dzieje na tzw. wschodzie. Dobry przykład. 

  (2019-09-09 09:46)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Ekskumacja bohaterów wojennych - Nowa akcja marketingowa PIS przed wyborami (2019-09-09 11:15)
marcpromarcpro
0
@metaskewoja

Na wschodzie prawosławni nie latają z nożami w rękach po ulicach i nie zabijają przypadkowych ludzi krzycząć: "Ave Maria". (2019-09-09 11:49)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy