Zaloguj się do konta

Urodziny Kompozytora. Ignacy Jan Paderewski w Żelazowej Woli

Redakcja
2018-10-28
Historia i tradycja

21 listopada organizatorzy zapraszają do Żelazowej Woli świętować urodziny kolejnego kompozytora, tym razem na przybliżenie postaci Ignacego Paderewskiego. 


Pianista, wielki admirator Fryderyka Chopina, który podczas ok. 3000 koncertów z jego muzyką rozsławił imię kompozytora w Ameryce i przyczynił się do spopularyzowania jego twórczości na całym świecie. Był pierwszym redaktorem naczelnym Dzieł wszystkich Chopina, a w sztuce kompozytorskiej łączył styl romantyczny z europejskim modernizmem doprowadzając do stworzenia zupełnie unikatowych, aczkolwiek silnie zakorzenionych z tradycji narodowej dzieł. Recital z komentarzem prof. Marcina Gmysa przybliży miniatury fortepianowe artysty, rolę tradycji i nowatorstwo tych dzieł. 


Podczas wykładu uczestnicy usłyszą odpowiedzi na pytanie jakie ślady pozostawiła twórczość Paderewskiego w muzyce europejskiej. Artysta ponadto przyczynił się do odbudowy kościoła w Brochowie po zniszczeniach I wojny światowej, ważnego w kontekście rodziny Chopina, tu polski romantyk odebrał chrzest, a jego rodzice i siostra zawarli związki małżeńskie. Sąsiadujące z Żelazową Wolą miejsce jest ciekawym przykładem eklektyzmu w sztuce. 


Zwiedzimy je na finał wydarzenia wraz z dr Martą Przygodą-Stelmach że Stowarzyszenia "Konfraternia św. Rocha", która jest autorką doktoratu o dziejach politycznych i społeczeństwie Brochowa od XVI do XIX wieku. Specjalizuje się w historii Mazowsza że szczególnym uwzględnieniem jego zachodniej części. Ponadto wysłuchamy improwizacji muzyki z czasów Chopina w wykonaniu dr Bartosza Izbickiego, organisty Kościoła w Brochowie. 


Jaki jest program?
10.30-12.00 Twórczość fortepianowa Ignacego Paderewskiego. Recital z komentarzem
12.00-13.00 Zwiedzanie Domu Urodzenia Chopina i wystawy czasowej
13.00-13.30 Film w Sali kinowej/przerwa
13.30-14.30 Rezonans twórczości Ignacego Paderewskiego w muzyce europejskiej. Wykład
15.00-16.00 Przejazd do Brochowa i zwiedzanie Kościoła z przewodnikiem oraz improwizacje muzyki z czasów Chopina 


Kiedy odbędą się zajęcia?
21 listopada od godziny 10.00. Szczególnie gorąco organizatorzy zapraszają uczniów szkół średnich oraz szkół muzycznych II stopnia. Wstęp 8 zł/ osoba, natomiast opiekunowie wstęp wolny. 


Rezerwacje:
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
e-mail: mkazur@nifc.pl, tel.: 664 413 511

Informacje dodatkowe

  • Data: 2018-11-21

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc