Urząd szuka nowego operatora odbioru odpadów – znów będzie drożej?

/ 7 komentarzy
Zdjęcia i foto: Urząd szuka nowego operatora odbioru odpadów – znów będzie drożej? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Urząd ogłosił przetarg na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy Gminy Miasta Sochaczew.” W myśl nowych zasad miasto będzie musiało dostosować odbiór odpadów do obowiązujących przepisów.


Do końca kwietnia będzie obowiązywać umowa z obecnym przedsiębiorcą świadczącym usługi dla miasta w zakresie odbioru odpadów z posesji. Przypomnijmy, że stawka za odbiór śmieci w mieście Sochaczew to 19 zł/osoba za śmieci segregowane, 38 zł/osoba za niesegregację. W myśl nowych przepisów nie będzie możliwości wybrania opcji  bez segregacji, za to obowiązek obejmie pięć frakcji. 


Przetarg dotyczy umowy w okresie od 1 maja 2020 roku do 30 czerwca 2021. Ceny są w sektorze gospodarki odpadami są bardzo niestabilne, zatem ciężko podejmować dziś decyzję o związaniu się na dłuższy okres. Nasze miasto do końca kwietnia 2020 roku obsługuje firma Partner. W Sochaczewie, dzięki ugodzie kwota dla firmy odbierającej odpady jest regulowana z dopłatą miasta. To jest kolejna zwyżka dla samorządów, ponieważ zostały już obciążone mniejszymi wpływami z podatków od osób do 26 roku życia czy podwyżką kwoty pensji minimalnej czy też podwyżką za energię elektryczną. 


Jak podaje UM zawieszono na rok program „Drogi zamiast błota”, gdyż fundusze te trafiły do ustabilizowania kwoty za wywóz odpadów. 


- Urząd głównie posługuje się finansami jakie stanowią wpływy od mieszkańców. To my ponieśliśmy koszt dopłat do odpadów – mówi nam jeden z mieszkańców.


- To znów podwyżka się szykuje, a obiecywano nam zmniejszenie kosztów za media, a tym, a może przede wszystkim śmieci. A do tego ten wysoki koszt za wodę i ścieki. Nie wiem jak będzie to wszystko wyglądać, ale na pewno mnie z emerytury będzie coraz ciężej – mówi mieszkanka miasta. 


Obecnie UM będzie musiał wyłonić firmę, która zapewni odbiór odpadów na pięć frakcji: bioodpady, plastik i metal, papier, szkło, odpady zmieszane, który wejdzie najprawdopodobniej już w życie od maja tego roku.


Urząd w warunkach specyfikacji zmienił również wytyczne, które dotyczą częstotliwości wywozu odpadów. Mają być dwa razy na tydzień (odpady zmieszane) na osiedlach mieszkaniowych, raz na dwa tygodnie jeśli chodzi o posesje prywatne. Dodatkowo odpady zbieranych selektywnie dla osiedli to a) pojemniki na bioodpady – 2 razy w tygodniu, pojemniki na szkło – 1  raz na  dwa  tygodnie, pojemniki na papier – 1 raz w tygodniu, pojemniki na metale, plastik i opakowania wielomateriałowe – 1 raz w tygodniu oraz pojemniki na popiół – nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu. 


Dla domów jednorodzinnych to pojemniki na bioodpady – nie rzadziej niż 1 raz na 2 tygodnie, pojemniki na szkło – nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie, pojemniki na papier – nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie, pojemniki na metale, plastik i opakowania  wielomateriałowe – nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie, pojemniki na popiół – nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu, w godzinach. 

     

Dodatkowo firma odbierająca odpady będzie sprawdzać czy rzeczywiście je segregujemy. W przypadku braku segregacji według obowiązujących zasad poniesiemy karę wynoszącą dwukrotność ceny za osobę. O tym jaka ona będzie dowiemy się po ogłoszeniu wyników przetargu. Możemy jednak spodziewać się, że cena będzie wyższa niż do tej pory. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

NovJanNovJan
0
"Jak podaje UM zawieszono na rok program „Drogi zamiast błota”, gdyż fundusze te trafiły do ustabilizowania kwoty za wywóz odpadów. "Przecież urzad miasta i tak w całości koszt za wywóz odpadów przerzuca na mieszkańców wiec nie rozumiem dlaczego zawieszono ten program? (2020-01-28 13:54)
JelczJelcz
-2
Kacperskyy ty Sochaczwska lampucero.. (2020-01-28 16:37)
robroyrobroy
0
@Jelcz- poza tym Tobie nic nie jest?

a co do Remondisu,naszego oswobodziciela od śmieci,zarobić muszą po to tutaj przyjechali :

"REMONDIS świadczy usługi dla ponad 30 milionów mieszkańców w 33 krajach świata. Dysponuje siecią 800 własnych instalacji, zatrudnia 32.000 pracowników. Rocznie REMONDIS zbiera, przetwarza i sprzedaje w przybliżeniu 30 milionów ton surowców.

REMONDIS działa w Polsce już od 1992 roku! Obecnie posiada oddziały w 47 miastach na terenie całego kraju. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi w zakresie zbiórki i transportu wszelkiego rodzaju odpadów, elektrorecyklingu, sortowania odpadów, oczyszczania ulic i dróg oraz gospodarki wodno-ściekowej."

pewnie przy okazji sciągają smieci z zaprzyjaźnionych krajów (2020-01-28 19:15)
tomaszsochotomaszsocho
0
jak to jeszcze drożej?

18zł śmieci niesegregowane płacą mieszkańcy Plońska,,, (2020-01-28 20:20)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Wciąż czekam na informację z magistratu, że sochaczewskie śmieci jeżdżą już do Julkowa k/Skierniewic. Kiedyś rzecznik burmistrza utyskiwał, że regionizacja jest dla Sochaczewa fatalna, a śmieci nie są wożone do tańszej instalacji. Burmistrz w kampanii wyborczej obiecywał, że śmieci będą tańsze. Takie bajki mógł opowiadać tylko ktoś, kto nie miał pojęcia o gospodarce odpadami, lub też nie traktuje mieszkańców poważnie. Regionizację zniesiono, ale ceny za śmieci w Sochaczewie podniesiono. I to nie jest ostatnie słowo burmistrza (ma być drożej), który już nie chwali się naprawianymi drogami, tylko ponoć pieniądze zamiast na drogi przeznacza na dopłatę za śmieci, aby mieszkańcy nie zorientowali się do czego doprowadziła indolencja śmieciowa naszych decydentów. Gospodarka odpadami nie jest łatwym zadaniem dla samorządów, zwłaszcza w legislacyjnym chaosie ostatnich czterech lat, ale są nieopodal dobre przykłady do naśladowania. (2020-01-29 07:27)
robroyrobroy
0
pewnie tutaj już bylo,za malo płacisz-będziesz skontrolowany (2020-01-29 16:11)
zabczynski227zabczynski227
0
Podobno szepczą w urzędzie ,że ma być okołó 32 za segregowane od osoby i 55 za niesegregowane . To byłaby tragedia dla gospodarstw domowych ,. Ale świadomie wybieraliśmy . Dodam tylko ,że kontrola segregowanych ma być szczegółowa. (2020-01-29 18:53)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy