Uwaga na fałszywe linki i sms-y z informacją o niedopłacie

Zdjęcia i foto: Uwaga na fałszywe linki i sms-y z informacją o niedopłacie Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew

Kilka dni temu dwoje mieszkańców powiatu sochaczewskiego dostało SMS z linkiem przekierowującym do strony banku i informacją o niedopłacie kilkudziesięciu groszy za paczkę pocztową. Nie analizując wiadomości zlecili przelew. Niestety z ich konta zniknęło zdecydowanie więcej pieniędzy niż powinno. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.


Pierwsze oszustwo miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Wówczas jedna z mieszkanek gminy Brochów otrzymała SMS z informacją o konieczności dopłaty kilkudziesięciu groszy do paczki pocztowej. Czujność kobiety została umiejętnie uśpiona niewielką kwotą. Niestety po zleceniu przelewu okazało się, że z jej konta zniknęło ponad 1600 złotych.


Do kolejnego oszustwa doszło dosłownie dwa dni temu. Sposób działania sprawców był podobny, jak w pierwszym przypadku. Mieszkaniec Sochaczewa otrzymał SMS z informacją o konieczności dopłaty za paczkę. Podany był również link do banku, by przelać brakującą kwotę w wysokości tylko kilkudziesięciu groszy. Okazało się, że była to fałszywa strona banku, a z konta sochaczewianina zniknęło blisko 10 tysięcy złotych.Sochaczewska policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Przed zleceniem przelewu należy zastanowić się, czy rzeczywiście czekamy na jakąś przesyłkę. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony waszego banku. Sprawdzaj zawsze czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystasz z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank, przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdź, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota jaką chcesz przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.


źródło, zdj. KPP Sochaczew 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy