Uwaga na kolana!

/ 1 komentarzy

Bolące kolana, konieczność operacji, rehabilitacji, problemy z poruszaniem – to problem, który dotyka coraz większą liczbę Polaków. Poradnia ortopedyczna w sochaczewskim szpitalu pracuje przez sześć dni w tygodniu, przyjmując w tym czasie ponad 300 pacjentów. Miesięcznie wykonuje się około 30 operacji artroskopowych stawów kolanowych. Główny powód tego stanu to wzrastająca liczba przypadków choroby zwyrodnieniowej stawów.

Mamy coraz większe problemy z chorobą zwyrodnieniową stawów, głównie z biodrami i kolanami – mówi Ordynator Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej dr Krzysztof Rzewuski. – Poza tym wzrasta liczba urazów u młodych ludzi, powoduje to częstsze patologie stawu kolanowego, i w konsekwencji prowadzi do szybszego rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Do choroby tej może doprowadzić wiele czynników – między innymi otyłość, wiek, przeciążenia, czynniki genetyczne, niedobory odżywiania. Co powinno nas zaniepokoić, z jakimi objawami należy bezwzględnie zwrócić się do lekarza? Przede wszystkim wystąpienie bloków, czyli ograniczenia w ruchomości stawów i dolegliwości bólowe. Wtedy należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który ewentualnie pokieruje pacjenta dalej, do poradni ortopedycznej. Nie można lekceważyć tych objawów, bo nieleczone doprowadzą do choroby zwyrodnieniowej, która skończy się endoprotezoplastyką; wykonujemy ją w naszym szpitalu, ale oczywiście lepiej jej uniknąć. W momencie wystąpienia ostrego urazu od razu kierujemy się na dyżur do szpitala.

W sochaczewskim szpitalu wykonuje się około 30 artroskopii stawu kolana i kilka endoprotez kolana miesięcznie. W ubiegłym roku, kosztem ponad 200 tysięcy złotych, zakupiono nowoczesny tor wizyjny do artroskopii, dzięki czemu znacznie poprawiła się jakość wykonywanych operacji. Żeby przeprowadzić zabieg, wykonujemy od dwóch do czterech centymetrowych nacięć w okolicy kolana, przez nie wprowadza się mikrokamerę i ogląda stan stawu a następnie za pomocą mikronarzędzi wykonuje zabieg operacyjny – mówi dr Rzewuski. - Dzięki tej metodzie szybko wraca się do zdrowia i aktywności i zdecydowanie zmniejsza się ryzyko infekcji i powikłań okołooperacyjnych. W zależności od stopnia skomplikowania operacji powrót do sprawności zajmuje od 3 do 8 tygodni. Najczęściej konieczne są jeszcze zabiegi rehabilitacyjne, iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego. Z kolei endoprotezoplastyka wiąże się już z dużą ingerencją w staw kolanowy, z wymianą powierzchni stawowych na sztuczne, co wydłuża okres powrotu do zdrowia i sprawności od 3 do 6 miesięcy.

Na niektóre czynniki prowadzące do choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak wiek, płeć (kobiety, zwłaszcza po menopauzie, chorują częściej) czy problemy genetyczne nie mamy wpływu, są jednak sposoby, dzięki którym możemy pomóc swoim kolanom i innym stawom. Zwracam uwagę zwłaszcza na aktywność młodych ludzi, o którą coraz trudniej, i tak zwany fizjologiczny tryb życia – mówi Ordynator. – Nie powinniśmy się zaniedbywać fizycznie. Znakomitą rzeczą dla naszych stawów jest jazda na rowerze, należy też pamiętać o odpowiedniej diecie – zbilansowanej, ze stosowną ilością płynów i minerałów. Ale to co najważniejsze, to ruch – im więcej, tym lepiej.Sekcja Promocji i Rozwoju
Szpitala Powiatowego w Sochaczewie

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

mi 29mi 29
0

Witam,


mialem artroskopie w Naszym szpitalu i jestem zadowolony,tylko jest jeden minus:czas oczekiwania jest bardzo dlugi,od lekarza rodzinnego do wizyty u ortopedy to min.3-5 m-cy,a juz jak sie dostaniesz to kolejny czas oczekiwania na zbieg to od 1-go m-ca do 3-ech,taka jest rzeczywistosc w Naszym kochanym NFZ-cie.Pozdrawiam

(2012-08-27 10:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy