UWAŻAJ NA NIECHRONIONYCH!

Zdjęcia i foto: UWAŻAJ NA NIECHRONIONYCH! Komunikaty sochaczew

Niechronieni to przede wszystkim piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści. Nazwę swą grupa ta zyskała z powodu braku zabezpieczenia w przypadku zdarzenia drogowego. Przy zderzeniu dwóch pojazdów może otworzyć się poduszka powietrzna, która zamortyzuje uderzenie. Pieszego czy rowerzysty nie ochroni nic, dlatego nazwano ich niechronionymi. Już przy prędkości pojazdu wynoszącej 50 km/h tylko 50% z nich ma szanse na przeżycie, a przy prędkości 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia jest nikłe.
W październiku, listopadzie i grudniu ginie na drogach najwięcej ludzi. Właśnie w tych miesiącach dochodzi do największej liczby potrąceń pieszych. Jest to związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi i amatorzy jednośladów, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Poruszają się w ciemnych ubraniach (bez świateł odblaskowych), które w porach wieczorowo - nocnych czynią ich niewidocznymi. Dlatego tak ważne jest noszenie kamizelek odblaskowych lub odzieży, która posiada elementy odblaskowe.
Przepisy ruchu drogowego regulują szczegółowo kwestie ruchu pieszych i pojazdów, jednakże nie wszyscy się do nich stosują. Przypominamy, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat, a dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza idąc jeden za drugim lewą stroną drogi. Pieszy zobowiązany jest do korzystania z przejść dla pieszych.
Zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu, wbiegania oraz zwalniania. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, a w przypadku jej braku - z pobocza. Jeżeli nie jest to możliwe dopiero wtedy może korzystać z jezdni. Rowerzyście zabrania się jazdy obok innego uczestnika ruchu, jazdy bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
Do zwiększenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego przyczyniają się m.in. zmienne warunki atmosferyczne, zmierzch, mgły, opady deszczu i śniegu, silny wiatr, oraz niedostateczna widoczność osób ubierających się w ciemne ubrania, którzy stają się praktycznie niewidoczni, ponieważ nie stosują żadnych elementów odblaskowych. Powodem wypadków z udziałem rowerzystów jest bardzo często nieprawidłowe wyposażenie roweru. Kupując swym dzieciom rower, koniecznie wyposaż go w:
światło przednie selektywne koloru białego,
tylne światło koloru czerwonego (inne niż trójkątne) oraz dodatkowo światło odblaskowe,
przynajmniej jeden sprawny hamulec,
dzwonek

Dopiero tak wyposażony rower może poruszać się po drogach publicznych. Na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku, ale bardzo zalecane jest stosowanie różnego rodzaju elementów odblaskowych (im większe i z lepszych materiałów, tym lepsze) oraz ubioru ochronnego w postaci kasków, ochraniaczy i rękawiczek zmniejszających urazy podczas upadków.
Pamiętajmy by uniknąć wypadku drogowego, należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz stosować elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność a tym samym bezpieczeństwo na drodze.
Główne przyczyny wypadków powodowanych przez pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jej w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu. Niechroniony staje się widoczny dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Przy dużej prędkości pojazdu kierowca może nie wyhamować na czas. Podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową np. odległość od pojazdu. Nie zawsze wiedzą czy kierowca spostrzegł, że mają zamiar przejść przez ulicę i w związku z tym zmniejszy prędkość, czy też wcale nie będzie zwalniał.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy