V Orszak Trzech Króli w Szymanowie

/ 26 zdjęć
Zdjęcia i foto: V Orszak Trzech Króli w Szymanowie Kościół i religia sochaczew
+21

V  ORSZAK TRZECH KRÓLI W  SZYMANOWIE
 
Piątek, 6 stycznia 2017 r. od rana błękitne niebo, dużo słońca i siarczysty mróz, który nie przeszkodził, by po raz piąty wyruszyć  i razem z Mędrcami oddać pokłon Jezusowi.
 
Dzielni aktorzy już od listopada przygotowywali się na to niezwykłe kolędowanie połączone z jasełkami ulicznymi. Próby odbywały się późnymi wieczorami na salce, a poźniej w plenerze, by jak najpiekniej zaprezentować objawienie się Boga człowiekowi. Natomiast dzieci przychodziły w soboty na próby tańca – osobno Afrykanki i osobno Chinki.
Świętowanie Objawienia Pańskiego rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą o godzinie 11.30. Nasza Świątynia napełniła się tłumem wiernych, parafian, zaproszonych gości.
 
Hasło tegorocznego Orszaku brzmiało: "Pokój i dobro".
Po błogosławieństwie  na zakończenie Mszy Świętej, jeden z Aniołów krótko wprowadził w biblijny opis stworzenia świata oraz mężczyny i niewiasty.
Następnie młodzież przedstawiła pantonimę raju oraz grzechu pierwszych ludzi. Ewa i Adam, zerwali owoc, wtedy pojawiły się węże, które ich rozdzieliły..
 
Kolejną sceną było zwiastowanie, z raju wyszła  nowa Ewa – Maryja i na tle pieśni "AVE MARYJA"- Archanioł Gabryjel zwiastował Maryi i Józefowi radosną Nowinę.
Trzecia scena miała miejsce przy gimnazjum, gdzie dzieci zatańczyły taniec afrykański, a Król  Baltazar zapowiedział, że z orszakiem chce złożyć w ofierze dla Pana mirre.
W czwartym akcie, wystąpił Król Europejski - Kacper, oświadczył, że z wdzięczność za przyjście Zbawiciela na ziemię pragnie złożyć złoto.
 Następna scena ukazała poszukiwanie miejsca na odpoczynek. Dwie gospody odmówiły, ale w hotelu Józef i Maryja zostali przyjęci i uoszczeni przez właścicielkę. To było nowością. Ponieważ minął rok milosierdzia, chceiliśmy pokazać, że możliwa jest  przemiana człowieka z obojętnego na wrażliwego na potrzeby innych.
Cały Orszak dotarł na pole pasterzy. Pięknie było przygotowane, z prawdziwymi zwierzętami w zagrodach, gdzie pasały się owce, kozy, kucyki, króliki i pies. Był też osiołek, na którym jechała Maryja, ale jak to osiolek był uparty! Dlatego prowadził go główny pasterz Kuba. Na polu paliło się ognisko i pachniało herbatą, jej zapach rozchodził się na Szymanów.
Z pasterskiego pola wszyscy udali się pod klasztor, gdzie zatańczyły Chinki i zabrał głos trzeci Król Melchior, który patrząc w niebo zobaczył bliskość Jowisza z Saturnem, rzadkie zjawisko. Pragnął on złożyć Boskiemu Dziecięciu woń kadzidła.
 
Kolejna scena ukazała strach króla Heroda, zapowiedź posłańca i dialog Heroda z trzema Królami oraz spór złego ducha z Aniołem białym.
 
Ostatnia scena rozegrała się się przy Kaplicy Sióstr Niepokalanek. W stajence, wszyscy oddali pokłon, a dzieci i Aniołowie pozostawili dla nas przesłanie starej polskiej kolędy:
"Cieszmy się wszyscy na tej naszej ziemi
Jezus nam rączką swą pobłogosławi.
 Oddali smutek, wesprze łaski swemi,
       Zaszczepi miłość i wiecznie nas zbawi."
 
Po zakończenie  Orszaku pan Marek Olechowski - Wójt Gminy Teresin - zaprosił wszystkich do Szkoły Podstawowej w Szymanowie na gorący bigos z kiełbaskami. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom Orszaku i zaprosił na rok następny.
 
W szkole, oprócz bigosu, były też pyszne ciasta upieczone przez niezastąpione panie z parafii. Wspólne świętowanie tego dnia napełniło nasze serca nową nadzieją i prawdziwą radością.
 
 Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, szczególnie dziękuję panu Markowi Olechowskiemu - Wójtowi i  panu Markowi
Jaworskiemu  - zastępcy Wójta za grę na gitarze oraz  całemu grającemu zespołowi, radnym innym przedstawicielom samorządowych jednostek organizacyjnych Gminy Teresin.
 Dziękuję aktorom z naszej parafii, którzy po raz kolejny w profesjonalny sposób zagrali w Jasełkach  oraz wszystkim ludziom dobrej woli, szczególnie pani Bożenie Osuchowskiej za uszycie nowych, pięknych strojów dla Aniołów. Dziękuję tym wszystkim, którzy pomagali
 w zorganizowaniu uroczystości. Osobne podziękowania kieruję do sponsorów: dziękuję firmie „BAKOMA”, Urzędowi Gminy Teresin, redaktorom czasopism; "Prosto z Gminy", "Teresin24.pl" oraz " E-Sochaczew” za promowanie naszego wydarzenia.
                                                                      
Siostra Maria Adriana Kotowicz – niepokalanka.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy