W ciuciubabkę z płatnym parkowaniem

/ 15 komentarzy
Zdjęcia i foto: W ciuciubabkę z płatnym parkowaniem Komunikacja publiczna sochaczew


Od ponad 10 lat toczy się dyskusja na temat strefy płatnego parkowania w Sochaczewie, a w mieście jak był cyrk samochodowy, tak jest. Burmistrz zmienia stanowisko w tej sprawie co chwilę, ale nadal na horyzoncie nie widać żadnej konkretnej koncepcji rozwiązania problemu parkowania w mieście. Ostatnim pomysłem ratusza jest wprowadzenie strefy tam, gdzie zaledwie w czerwcu miejski samorząd ją zlikwidował.

 

Pierwsza poważna decyzja w tej sprawie zapadła w 2009 roku, kiedy to ówczesna rada miasta na wniosek ówczesnego burmistrza podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia strefy na wszystkich newralgicznych ulicach w centrum Sochaczewa: ulice Narutowicza, Żeromskiego, Pokoju, Polna, Batorego, Wąska, Senatorska, pl. Św. Dominika oraz ówczesny pl. Armii Ludowej (dziś Obrońców Sochaczewa). Oczywiście decyzja była kontrowersyjna, SPP miało wśród kierowców tyluż zwolenników, co przeciwników.


Obecny burmistrz i kolejne rady miasta, najpierw w oparciu o uchwałę z 2009 roku zaciągnęli pożyczkę z programu Jessica na remont pl. Obrońców Sochaczewa, zobowiązując się do utworzenia strefy w tym miejscu i od razu zakupując 8 parkometrów, o czym nieopatrznie poinformowano w samorządowej prasie. Jednocześnie jednak rzecznik burmistrza zapewniał, że utworzenie strefy wokół placu nie jest jeszcze przesądzone, że ratusz musi przeanalizować, przebadać, zastanowić się. Ostatecznie parkometry przez rok przeleżały w magazynie i uruchomiono je dopiero po wyborach samorządowych.


Wraz z montażem parkometrów, już nowa rada miejska, ale ten sam burmistrz, zdecydowali o wykreśleniu z uchwały z 2009 roku niemal wszystkich ulic, ograniczając sochaczewską strefę płatnego parkowania wyłącznie do pl. Obrońców Sochaczewa, o czym z zadowoleniem poinformowano ponownie w samorządowej prasie. To był zaledwie czerwiec 2015 r.


Ale stało się coś, czego władze miasta najwyraźniej nie przewidziały. Otóż część kierowców z zadowoleniem przyjęła SPP wokół pl. Obrońców Sochaczewa, gdzie obecnie raczej nie ma problemów z zaparkowaniem (wprawdzie wielu ucieka na ul. Podzamcze, gdzie auta stoją gęstym szeregiem niemal do samej Bzury, ale co tam). Mało tego, pojawiły się te same głosy, które pojawiały się już w poprzedniej dekadzie, nawołujące władze miasta do rozszerzenia strefy na całe centrum.


I oto w ostatnich dniach na łamach samorządowej prasy, mamy oczywiście na myśli „Ziemię Sochaczewską”, opublikowano artykuł pt. „Mieszkańcy chcą szerszej strefy”, gdzie cytowany jest burmistrz oraz niektórzy radni - wszyscy zaskoczeni, jak wiele osób domaga się SPP w całym centrum (głównie Pokoju, Żeromskiego, Senatorska, Warszawska). W konsekwencji, niejako zza pleców tychże osób, burmistrz, a z nim niektórzy radni, zapowiadają walk i pracę na rzecz rozszerzenia strefy, którą 4 miesiące temu sami ograniczyli. 


Nie sposób nie mieć wrażenia, że mamy do czynienia ze swego rodzaju obstrukcją decyzyjności, może podyktowaną źle obliczonym populizmem, może strachem przed przeciwnikami SPP, może niewiedzą, w każdym razie czas leci, a władze miasta kręcą się w kółko, po 6 latach wracając w zasadzie do punktu wyjścia. Brakuje spójnej, przemyślanej, być może twardej, kompleksowej koncepcji rozwiązania problemu parkowania w mieście.

 

figa 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (15)

Reage77Reage77
+1
Płatne parkowanie to nic innego jak kolejny lokalny podatek. 1/2 godziny za darmo - do jednego sklepu wystarczy, ale czy zakupu np zrobimy w tym czasie?
(2015-11-10 15:10)
magiwmagiw
+3
Parking w dzień jest praktycznie pusty stoją tylko jakieś pojedyncze samochody. Miasto zarabia tylko i wyłącznie na mieszkańcach, którzy mieszkają w obrębie strefy. Abonament roczny wynosi 150 zł gdzie w Warszawie stawka jest jakieś 8x mniejsza. Jest to trochę nie fair w obce tych ludzi, czym się różnią od innych mieszkańców, płacą takie same podatki jak inni, a mało tego aby wykupić roczny abonament nie wystarczy dowód osobisty z adresem meldunku , trzeba jeszcze za 17 zł pobrać z Urzędu Miasta odpowiedni dokument potwierdzający adres zamieszkania. Panie Burmistrzu i Szanowna Rado Miasta należało by się zastanowić na kim chce się zarabiać kasę.
Pozdrawiam mieszkaniec płatnej strefy . (2015-11-10 16:26)
mierkamierka
-3
już nie przesadzajmy. w całym miescie powinno być płatne parkowanie. z miła checia zaplace 150 zl na rok żeby spokojnie podjechać pod prace i zaparkować. teraz jezdze 15 minut i szukam wrazen. przy stacji pkp również. odprowadzając kogos czy odbierając ze stacji ,samochod trzeba zostawić na parkingu przy wiezy cisnien i leciec z walizka 0,5 km. (2015-11-10 17:02)
tadeusztadeusz
+2
Każde niepłatne miejsce na którym można postawić samochód w centrum miasta jest zajęte od 8-17:00... rozszerzenie strefy płatnego parkowania wyłącznie pozapycha całkowicie osiedlowe parkingi... Burmistrz razem ze swoją elitą ma wydzielony parking ogrodzony wi-za-wi Urzędu Miasta i mają gdzieś szaraczków sochaczewskich jest po wyborach... więc ta ''elitka'' urzędnicza śmiało podpowiada jak wyrwać z kieszeni mieszkańca ostatnie pieniążki... Przypominam że osoby które nie poszły na wybory dały tym samym przyzwolenie aby novoosieccy urzędnicy teraz ich gnębili również tym samym pozdrawiam tych którzy na nich głosowali... Płaczcie i Płaćcie kochani :/... (2015-11-10 17:03)
MaciekMaciek
-3
Ja tam jestem za parkomatami. 20zł miesięcznie za pojazd to nie jest dużo w porównaniu z komfortem wolnego miejsca koło bloku/domu - pomijam fakt, że niektórzy mieszkańcy po prostu nie mają gdzie zaparkować (senatorska) Wydaje mi się, że rozszerzenie strefy na całe miasto rozwiązałoby problem braku miejsca. Druga kwestia to komunikacja miejska, która teraz funkcjonuje bardzo kiepsko. Potrzebna jest sprawna, tania i nowoczesna komunikacja miejska, żeby zachęcić ludzi do transportu miejskiego. Parkomaty w całym mieście tak, ale tylko po modernizacji MZK. (2015-11-10 21:05)
tadeusztadeusz
+3
Szanowny ''Maciek'' skoro teraz zgodzisz się na przymusowe płatne parkowanie... to jak myślisz co będzie następne... ??? (2015-11-10 21:26)
x2xx2x
-1
Ja także uważam, że strefa płatnego parkowania powinna być rozszerzona na całe centru. Pokoju, Żeromskiego, Narutowicza i wszystkie przyległe. Teraz jadę na pocztę, parkuję jak człowiek załatwiam swoje sprawy i odjeżdżam. A jak ktoś ma ochotę na darmowe, całodzienne parkowanie to niech zasuwa właśnie nad Bzurę albo jeszcze dalej. 1/2 godziny za darmo a jeśli ktoś ma więcej spraw do załatwienia to 1zł czy 2 zł chyba nie jest wydatkiem, którego nie udźwigniecie?
(2015-11-10 22:51)
tadeusztadeusz
0
Szanowny ''x2x'' każdy mieszkając w Chodakowie teraz może klaskać na taki pomysł jednak jak Osiecki weźmie się za Chodaków to przy każdym bloku postawi parkomat i obowiązkowe płatności nazywając je abonamentem... wszystko po to aby mieć czym spłacić obligacje zadłużające mieszkańców na ponad 52mln zł...
wszystko po to aby mieć z czego wypłacać swoim pupilom urzędniczym i Radnym bez kręgosłupa samorządowego... (2015-11-11 11:36)
tadeusztadeusz
0
Śrubę dokręca w Centrum sprawdzając wytrzymałość masy ludzkiej... (2015-11-11 11:45)
x2xx2x
-1
To jak postawi to wtedy będziemy o tym rozmawiać. Na tą chwilę strefa parkowania to bardzo wiele plusów i żadnego minusa. (2015-11-11 20:06)
MaciekMaciek
0
Tadeuszu wątpię żeby teraz parkomaty przynosiły jakieś realne zyski przy takiej stawce. Obawiać się można rażących podwyżek kiedy już się miasto zaparkomatuje i jeżeli miałbym się czegoś obawiać to właśnie tego, natomiast teraz cena za 1h parkowania jest znikoma, dlatego na tych warunkach jestem za. (2015-11-11 20:26)
tadeusztadeusz
0
To jest dodatkowa płatność narzucona przez urząd burmistrza mieszkańcom którzy i tak wykładają ze swoich kieszeni ogromne pieniądze na zaspokojenie potrzeb urzędniczego układu władzy w Sochaczewie... tym samym miasto staje się mało przyjaznym miastem dla samych mieszkańców mieszkających w jego obrębie...
Jeśli mieszkańcy poszczególnych ulic zachowają prawo do bezpłatnego parkowania pod domem, blokiem, przy własnej posesji a opłatami będą obciążani tacy przyjezdni jak ty Szanowny ''x2x'' i wszy inni bez wyjątków wtedy tak... zgodzę się z twoją opinią....

(2015-11-11 20:31)
tadeusztadeusz
+2
Burmistrz tym sposobem daje przykład nierówności obywateli Sochaczewa... czym różnił się będzie mieszkaniec ul 600lecia,Prkowej czy Łuszczewskich, od tego który mieszka w strefie płatnej miasta??? tym że od tego mieszkającego w centrum i posiadającego samochód będzie pobierany dodatkowy podatek w postaci ''abonamentu novoosieckiego za parkowanie'' i ile by to nie było i jaka by to nie była kwota zawsze będzie świadectwem braku równego traktowania mieszkańców łożących na utrzymanie urzędników którzy nie liczą się ze społeczeństwem... (2015-11-11 21:57)
robroyrobroy
0
@Maciek,na razie dochody są z kontroli biletów ,brak biletu za szybą to 50 zł. szybka spłata mandatu obniża koszt do 30 zł, 30-50 takich mandacików codziennie i jakieś pieniądze wpływają,chociaż w części idzie to na obsługę (kontrolerzy),papier itp.itd (2015-11-11 22:24)
zetskizetski
-1
Strefa płatnego parkowania ma jeden cel, wymusić rotację samochodów. Tak aby miejsca nie były zastawiane na cały dzień. Klient przyjeżdża, załatwia sprawę, odjeżdża. Nawet jeżeli każdy je zajmie na godziną, to pojemność strefy wzrasta dziewięciokrotnie! Oczywiście, jakąś część zajmować będą samochody mieszkańców, ale z założenia reszta powinna być lepiej wykorzystana. Natomiast niewątpliwie może to spowodować zwiększenie tłoku na miejscach poza SPP. (2015-11-12 12:34)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy