W CO SIĘ BAWIĆ? - BIBLIOTEKA INSPIRUJE

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: W CO SIĘ BAWIĆ? - BIBLIOTEKA INSPIRUJE Słowo pisane sochaczew
+2

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie już od 12 lat inspiruje młodzież ze szkół powiatu sochaczewskiego do podejmowania próby samodzielnej twórczości literackiej. Służy temu konkurs „Wydajemy własną książkę”.

Młodzi ludzie przez minioną dekadę tworzyli książki do edycji: Zabytki mojego regionu, Tradycje kulinarne mojej rodziny, Własna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej śladami historii po najbliższej okolicy, Gdybym był burmistrzem…, Moja miejscowość, moja ulica jej historia i codzienność, Żelazowa Wola w słowie i obrazie. Fotograficzne i literackie impresje, Moja szkoła…. Tematyka prac zawsze ściśle wiązała się z regionem, bowiem konkurs ma na celu kształtować u młodych twórców poczucie więzi i identyfikacji z miejscem zamieszkania. To było założeniem organizatorów. Tegoroczna edycja W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś zainteresowała kilkudziesięciu uczniów młodszych i starszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjów. Prace, swoją zawartością, przypominają zapomniane gry i zabawy podwórkowe, a także piosenki i obyczaje związane z miejscem zamieszkania. Poprzez katalog zabaw, promują zdrowy styl życia i tradycję wspólnego spędzania wolnego czasu na podwórku. Według Jurorów (Elżbieta Szczypińska -przewodnicząca , Aneta Stępień, Anna Simczuk), cele konkursu zostały w większości prac osiągnięte. Wymagały one, większego niż dotychczas, wysiłku ze strony autorów, w tym zaangażowania członków rodzin, nawet kilku pokoleń. Z niektórych prac wyraźnie emanują serdecznie relacje z dziadkami, ciociami, wujkami, kuzynami. Jedni autorzy skupili się na zabawach starych, często już zapomnianych, jak: fajerka, grzebień, hacele, cymbergaj, jaskółka, kapsle, szalona kucharka, „Zośka”, wywoływanie wojny, podchody, zabawa w chowanego, w chłopka (klasy), w gumę, beczka, dwojak. Opisywano też gry stolikowe: kółko i krzyżyk, kropki, wojna morska, państwa miasta i ze śpiewem: Stary niedźwiedź, Karuzela, Ciuciubabka, Chodzi lisek, Pilu, pilu gąski do domu, Raz, dwa, trzy baba Jaga patrzy, Mam chusteczkę haftowaną, Balonik, Julijanka, Uciekaj myszko, Kółko graniaste, Piekarz, Budujemy mosty. Inni opisywali, co dziś robi młodzież na podwórku. Głownie gra w piłkę, bawi się na trampolinie, w basenie, parkach rozrywki. Dominują jednak gry komputerowe, facebook, skype. Choć trudno zaliczyć je do zabaw podwórkowych, to jednak znak naszych czasów. Były i takie prace, które stanowiły zbiór zabaw starych i aktualnych. Młodzież doszła też do smutnych wniosków, że obecnie nie ma takich podwórek, jak kiedyś. Wyglądają zupełnie inaczej. Głównie przeważa na nich beton i kostka brukowa.

Nadesłane książki przedstawione były w ciekawych formach i gatunkach, np. przepisy na zabawy z podaniem składników, czasu wykonania, ilości uczestników, stopnia trudności i sposobu wykonania, listy do przyjaciół, list do św. Mikołaja, opowiadania, komiksy, katalogi, pamiętniki, wywiady, powieść, wiersze. Pojawiły się też interpretacje w gatunku fantastyki (przenoszenie się w czasie, życie i zabawy na innej planecie, sny). Przeważały jednak opowiadania. Były rzetelne opisy z dołączonymi rysunkami i fotografiami, ale też zwięzłe informacje, w tym krótkie rymowanki. Większość książek zachowała tradycyjną formę, choć zdarzyło się opracowanie w formie skoroszytu. Punktowana była samodzielność oraz dbałość o piękno języka ojczystego i poprawność ortograficzną. Powodzeniem cieszyły się książki napisane odręcznie, z zachowaniem zasad sztuki kaligrafii. Doceniono także własne zdjęcia i ilustracje zamieszczane w pracach, które wydatnie podnosiły ich wartość. Powstały też dwa komiksy. Przygotowano je zgodnie ze sztuką tego gatunku.

Jury doceniało oryginalność w ujęciu tematu, gdzie oprócz opisów zabaw była jakaś fabuła. Narratorem najczęściej byli jednak ludzie, głównie autorzy.

Wyróżnione prace zaskakują wyglądem, treścią i pomysłowością. Jedne przyciągały uwagę grafiką, inne bogatą treścią. Były też takie, które wyróżniały się i edycją i treścią. Te były najwyżej ocenione. Jurorzy byli zgodni, co do wyboru najlepszych książek.


Kategoria Szkoły podstawowe – klasy 1-3


 1. miejsce
Sebastian Wosiński - SP Giżyce kl. II „Zabawy podwórkowe – List do Św. Mikołaja”

2. miejsce
Aleksandra Wójcicka - SP 4 Sochaczew kl. III a „W co się moi dziadkowie bawili, kiedy dziećmi byli…”

3. miejsce
Natalia Drabińska - SP Giżyce kl. II „Zabawy podwórkowe – wywiad z babcią”

Agnieszka Piątkowska - SP Giżyce kl. II „O czym szumi stare drzewo? - O zabawach podwórkowych”

Wyróżnienia

Lena Kosińska - SP Śladów kl. III „W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś”

Marceli Dobrzyński – SP Śladów kl. III „W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś”

Kategoria Szkoły podstawowe – klasy 4-6


1. miejsce

Agata Bylicka – SP Nr 4 w Sochaczewie kl. IV a „Wędrówka z zabawą i piosenką przez pokolenia”

Paweł Arkuszewski – SP Giżyce kl. IV „Księga zabaw podwórkowych”

2. miejsce

Aleksandra Wojciechowska – ZS Kozłów Biskupi kl. VI b „Stare czy nowe?”
Dorota Pytkowska – SP w Iłowie kl. VI a „Zabawy na moim podwórku dawniej i dziś”

3. miejsce

Marta Górecka – SP w Kapturach kl. V „Niezapomniany smak podwórkowych drak i grzecznych zabaw”
Izabela Widyńska – SP w Kapturach kl. VI „Magiczny świat zabaw na moim podwórku” Oliwia Kotlarz –SP Nr 4 w Sochaczewie kl. VI b „W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś”

Wyróżnienia

Katarzyna Myczka – SP Nr 4 w Sochaczewie kl. IV c „W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś”


Kategoria Gimnazja

  1. Miejsce

Kinga Cieślak – Gim. Nr 2 kl. III d „Kartki z pamiętników – Zabawy na moim podwórku wczoraj
i dziś”

2. Miejsce

Emilia Kudarewko – Gim. w Iłowie kl. II c „W co się bawić? Zabawy z innej planety wczoraj i dziś”

  1. Miejsce

Maria Górecka - Gim. w Iłowie kl. I c „Wspomnienia z pamiętnika mojego podwórka”

Maria Wojciechowska – Gim. Nr 1 kl. I c „Dewizka czasu”

Wyróżnienia

Natalia Romanowska - Gim. w Iłowie kl. II c „Słodko-gorzki smak dzieciństw

Ivo Bołtromiuk- Gim. Nr 1 kl. I c „Facebook kontra trzepak”


Podsumowanie 12. edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś odbyło się 11 maja 2016 r. w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek.

Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrza Sochaczewa. Opiekę medialną sprawował dwutygodnik Ziemia Sochaczewska.

Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Sochaczew, Stowarzyszenie LGD „Ziemia Chełmońskiego”, WFOŚiGW w Warszawie, Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyło spotkanie autorskie z Wandą Dragan, autorką książek o Ziemi Iłowskiej.

Elżbieta Szczypińska


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy