W jakich sytuacjach mogą nam pomóc dermatolodzy?

Zdjęcia i foto: W jakich sytuacjach mogą nam pomóc dermatolodzy? Zdrowie sochaczew

Dermatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry. Dermatolodzy pomagają uporać się z rozmaitymi schorzeniami, badają skórę oraz jej strukturę, a także wykonują zabiegi lecznicze. Kiedy warto udać się do specjalisty?


Kiedy warto udać się do dermatologa?

Dermatologia to szeroka dziedzina, która kompleksowo bada anatomię i fizjologię skóry, zajmuje się zaburzeniami jej rozwoju, diagnozuje nieprawidłowości i wdraża odpowiednią terapię. Z tą gałęzią nauki wiąże się wiele innych dyscyplin, między innymi medycyna estetyczna, kosmetologia, a także wenerologia. Kiedy należy odwiedzić gabinet specjalisty? Do dermatologa warto udać się, kiedy zauważymy na swojej skórze wszelkie zmiany odbiegające od normy – wypryski, suche placki, problem z nadmiernym łojotokiem czy świądem skórnym, a także pieprzyki i przebarwienia o nietypowej wielkości czy zabarwieniu.


Trądzik i łojotok

Nawet łagodna postać trądziku może skutecznie uprzykrzyć życie i wywołać kompleksy. Krostki z ropną wydzieliną, podskórne grudki, zaskórniki zamknięte, nadmierne przetłuszczenia się lub czerwienienie skóry – wszystkie te objawy mogą zwiastować trądzik wymagający konsultacji ze specjalistą. Lepiej nie podejmować działań na własną rękę i stosować wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu, tylko poradzić się dermatologa, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, a w razie potrzeby zleci specjalistyczne badania (np. hormonalne). Dermatolog może również wykonać zabiegi poprawiające wygląd skóry. Interesują Cię skuteczne sposoby na pozbycie się krostek lub blizn po trądziku? Sprawdź również inny artykuł: „O czym pamiętać, wybierając klinikę medycyny estetycznej?”.Atopowe zapalenie skóry

Intensywny świąd i łuszczenie się skóry w okolicach twarzy, szyi, zgięć kolanowych lub łokciowych, zaczerwienienie oraz suche placki o jasnym zabarwieniu wymagają konsultacji z dermatologiem, mogą bowiem być objawem atopowego zapalenia skóry. Pierwsze symptomy choroby zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie, jednak schorzenie wykazuje tendencję do nawrotów przez całe życie. Rozpoznanie następuje po konsultacji z dermatologiem, który sprawdza, czy u pacjenta występują tzw. kryteria mniejsze i większe. Specjaliści z tourmedica.pl podkreślają, że leczenie objawowe obejmuje między innymi podawanie środków przeciwhistaminowych, naświetlanie oraz natłuszczanie skóry.


Przebarwienia skórne

Nietypowo wyglądające przebarwienia skórne o nieregularnej linii, niejednolitym, czerwonym lub czarnym zabarwieniu, dużym rozmiarze, a także z poszarpanymi brzegami mogą świadczyć o groźnej chorobie skóry, np. czerniaku. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u dermatologa, który zbada przebarwienia i wdroży odpowiednią terapię. Do diagnozowania podejrzanych zmian skórnych specjalista używa narzędzia zwanego dermatoskopem, który zapewnia 10-12-krotne powiększenie. Przyrząd ten pozwala dokładnie obejrzeć nietypowe zmiany, a badanie jest całkowicie bezbolesne. Lekarz w razie potrzeby skieruje pacjenta na prosty, ambulatoryjny zabieg polegający na wycięciu znamienia.


W trosce o swoje zdrowie i życie, nie należy bagatelizować żadnych symptomów. Lepiej dmuchać na zimne.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy