W Jezioranach ze sztuką spotkania - projekt dla ludzi

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: W Jezioranach ze sztuką spotkania - projekt dla ludzi Imprezy cykliczne sochaczew


O nowym projekcie kulturalnym dla wszystkich sochaczewian rozmawiamy z jednym z jego spirytus movens Tomkiem Ertmanem.

 

Monika Figut: Jeziorany. Co to jest za inicjatywa?


Tomek Ertman: „W Jezioranach ze sztuką spotkania” to projekt mający na celu promowanie twórczości ludzi mało znanych. Jest wiele osób, które tworzą do przysłowiowej szuflady fantastyczne rzeczy. To dla nich jest miejsce w Jezioranach. Tam mają możliwość zaprezentowania swoich prac.

Jeziorany to inicjatywa ludzi dla ludzi.

 

Kiedy powstała, w jakim celu?

 

Zacznę od początku. We wrześniu 2014 roku odbył się w Kramnicach Miejskich wernisaż wystawy Anny Wiencek. Zaproponowała ona mi i Robertowi Pasztorowi współpracę przy kolejnej wystawie. Dołączył do nas Paweł Jóźwiak i sprawy zaczęły nabierać tempa.

W czerwcu tego roku nasza grupa zaprezentowała swoje prace ponownie w Kramnicach. Wystawa „Muzyka w obiektywnych ramach” to obrazy Anki oraz fotografie Roberta i moje. Stroną muzyczną zajął się Paweł. Można było posłuchać jego zespołu Suriel.

Udany wernisaż, w którym wzięło udział około stu osób bardzo nas zdopingował. Spotkaliśmy się kilka razy i w ten sposób zawiązał się nieformalny Kolektyw Twórczy WJEPS. Ważny jest jeszcze fakt, że na wernisażu pojawił się właściciel Jezioran Darek Zborowski. On dał pomysł współpracy i co najważniejsze udostępnił miejsce. Jest także zapleczem technicznym całego przedsięwzięcia. Praktycznie gdyby nie on, projekt spotkań ze sztuką by nie miał szans powodzenia.

 

Jaką rolę w niej odgrywasz, kto jeszcze jest poza Tobą?

 

Już wspomniałem o Darku Zborowski, który udostępnia lokal oraz pomaga nam logistycznie. Jego rola jest ogromna. Sprawy artystyczne należą do WJEPS-a czyli Anny Wiencek, Roberta Pasztora, Pawła Jóźwiaka, Leszka Stopczyńskiego, Pawła Zielińskiego oraz mnie. Naszym zadaniem jest wyszukiwanie ludzi, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość.

Wspólnie z Darkiem zajmujemy się również promocją spotkań ze sztuką. Mam trochę ułatwione zadanie, gdyż jestem człowiekiem mediów oraz prowadzę popularnego bloga SochoPortalSport. Dodatkowym moim zadaniem podczas spotkań jest „obsługa mikrofonu”.

 

Co za Wami, co przed Wami?

 

W Jezioranach za nami już pierwsze, październikowe spotkanie ze sztuką. Można było na nim zobaczyć obrazy Anki oraz moje fotografie. Część muzyczną wypełnił dźwiękami zespół Suriel. Na inauguracji było około trzydziestu osób.

Przed nami drugie spotkanie, które odbędzie się w piątek 13 listopada. Początek o godzinie 18.30. Swoje zdjęcia zaprezentuje Elwira Lot, muzyką nas uraczy zespół Black Horse. Będzie też można potańczyć na dancingu.

Kolejne spotkania będą odbywać się od stycznia raz w miesiącu i praktycznie do kwietnia mamy już zapełnioną listę. W maju planujemy zorganizowanie artystycznego pikniku w Jezioranach.

Jako WJEPS, mamy za sobą wystawę „Muzyka w obiektywnych ramach”. Przed nami duże przedsięwzięcie – wystawa „Ludzie”. Wernisaż odbędzie się 11 stycznia 2016 w Galerii Kramnice. Postaramy się zaskoczyć i formą i treścią. Korzystając z okazji zapraszam i do Jezioran, i na wernisaż.

 

Do kogo kierujecie to, co robicie?

 

Do dwóch grup. Pierwsza to twórcy wszelkiej maści – malarze, fotograficy, rzeźbiarze, rękodzielnicy, muzycy, poeci, prozaicy itp. Każda dziedzina sztuki jest chętnie u nas widziana. Jedyną zasadą jest, żeby na jednym spotkaniu nie prezentować prac twórców z tej samej dziedziny np.: dwóch fotografów, dwóch malarzy itp. Nie stoi natomiast nic na przeszkodzie żeby swoje prace zaprezentowali równocześnie rzeźbiarz, grafik i rękodzielnik.

Druga grupa – to odbiorcy sztuki. Bez publiczności sztuka jest martwa. Mile widziani są wszyscy, dla których istnieje coś więcej niż wyścig szczurów. Ci, którzy potrafią zwolnić, a nawet zatrzymać się żeby … cieszyć się pięknem. Być może wśród nich znajdą się mecenasi lub promotorzy naszych wystawców. Wiem z doświadczenia, że tacy ludzie istnieją.

 


 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy