W kajakach pożegnali lato

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: W kajakach pożegnali lato Rekreacja sochaczew

W dniu 10 września na terenie przystani wodnej w Suchodole odbyło się zakończenie sezonu motorowodnego. Podkreślić trzeba, że w tym roku sezon na Wiśle, który rozpoczęto Festynem ph. Płynie Wisła, płynie po iłowskiej gminie” przyniósł zainteresowanym więcej, niż zwykle atrakcji. Wiąże się to z zamiarem zwiększenia możliwości rekreacji na rzece, który od kilku lat realizuje wójt gminy. Wisła i jej okolice, jak niejednokrotnie podkreślał Roman Kujawa stanowią takie walory przyrodnicze gminy, które są atrakcją samą w sobie, niestety jeszcze nie w pełni wykorzystaną.

W tym roku sezon rozpoczęła dwudniowa impreza plenerowa w Suchodole, która odbyła się w dniach 2-3 lipca. Jej najciekawszą atrakcją był spływ kajakowy na trasie Kamion – Suchodół, ktorego uczestnicy w ok. 3 godziny pokonali malowniczą trasę na odcinku o dł. ok. 20 km. 

Następny spływ w tutejszej gminie odbył się w dniu 6 sierpnia. Był to I Turystyczny Maraton Kajakowy pod hasłem „Szlakiem podróżniczka, który przebiegał na odcinku o dł. 24 km pomiędzy Czerwińskiem, a Suchodołem.

Zdecydowanie jednak najbardziej atrakcyjny spływ, który odbywał się na trasie Wyszogród – Suchodół (ok. 17 km) towarzyszył zakończeniu sezonu. Być może właśnie koniec lata i wszystkiego, co się z nim wiąże, zmobilizował do udziału w spływie młodzież gimnazjalną. Na start zdecydowało się bowiem 6 nastolatków z tutejszego gimnazjum, którzy przez ok. 4 godziny dzielnie wiosłowali obok 2 ekip dorosłych uczestników spływu. Atrakcją, jaka stała się ich udziałem było min. spacerowanie suchą stopą na środku Wisły. Po pierwszym etapie spływu kajaki dobiły bowiem do wyspy (łachy), na której zorganizowano prowizoryczny odpoczynek. Widoki, które w tym czasie mogło podziwiać 10 kajakarzy z tutejszej gminy to przede wszystkim: nieuregulowane, urokliwe brzegi rzeki; dziko rosnąca roślinność, w której gniazduje wiele gatunków nierzadko chronionych ptaków, podrywające się do lotu ogromne stado gęsi oraz konary fantazyjnie wystające z wody i wiele innych. To jednak tylko część atrakcji. Największą z nich, była druga przerwa w spływie, która odbywała się na większej, bardziej niż poprzednia piaszczystej i słonecznej wyspie. Tu uczestnicy spływu skorzystali z kąpieli w rzece, której trudno było się oprzeć. Temperatura powietrza wynosiła ok. 30 stopni, a woda wokół wyspy była tak spokojna i przezroczysta, że przypominała jezioro. Wejściu do wody sprzyjało ponadto, dno i łagodny (kolisty) brzeg, które stanowił wyłącznie złoty piasek (żadnego mułu, wodorostów czy zakrzaczeń). Po prostu wymarzona plaża. Po odbyciu słonecznej i wodnej kąpieli uczestnicy spływu wsiedli do kajaków, a następnie w sympatycznej atmosferze podążali w stronę Suchodołu. Nie obyło się też bez rywalizacji, w której na ostatnim odcinku zmierzyły się 3 ekipy młodzieży. Ostatecznie jednak, bez znaczenia jest, kto dopłynął pierwszy, liczą się bowiem wrażenia ze spływu, które z pewnością na długo zostaną  w pamięci jego uczestników.

Ekipy kajakowe dziękują Grzegorzowi Zwierzchowskiemu, który stał za sterami motorówki i pozostałym druhom z jednostki OSP Suchodół, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników.

J.K

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy