W podziękowaniu za plony

/ 44 zdjęć

Dożynki Powiatu Sochaczewskiego – Teresin 2010

Uroczysta msza dziękczynna, delegacje wieńcowe, barwny korowód dożynkowy, obrzęd dzielenia chlebem, występy scenicznej i wiele innych atrakcji - tak wyglądały tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się w słoneczną, niedzielę 5 września w gościnnej gminie Teresin.

Niezwykle podniosły charakter mszy odprawionej w niepokalanowskiej bazylice dopełniły wieńce dożynkowe, bochny chleba z tegorocznych zbóż, kosze z darami ołtarza oraz piękna oprawa muzyczna w wykonaniu Sochaczewskiej Orkiestry Dętej. Po mszy korowód dożynkowy wraz z delegacjami wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego, który poprowadzili tegoroczni starostowie dożynkowi: Agnieszka Mitrowska z Maurycewa i Bogdan Jacek Jakubowski z Rokotowa udał się na stadion GOSiR-u, gdzie rozpoczęły się świeckie uroczystości dożynkowe. Tu, gości powitali wspólnie organizatorzy Dożynek Powiatowych wójt gminy Teresin Marek Olechowski i starosta sochaczewski Tadeusz Koryś. - Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony. Dziś w sposób symboliczny świętujemy zakończenie żniw w powiecie sochaczewskim. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o ciężkiej pracy rolnika – mówił starosta Tadeusz Koryś. - W tym roku plony są dobre. W obliczu tragedii wielu polskich wsi dotkniętych tegoroczną powodzią - w naszym powiecie żniwa przebiegały sprawnie, ominęły nas klęski losowe, które, gdy występują mogą zniweczyć całoroczny wysiłek rolnika. Mamy więc za co czynić dziękczynienie – kontynuował starosta.
Po oficjalnym otwarciu święta odbyła się ceremonia dzielenia chlebem a po niej występy estradowe. Zagrała Sochaczewska Orkiestra Dęta, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” a także żeński zespół wokalny ATMOSFERA oraz zespół wokalno-instrumentalny Teresińskiego Ośrodka Kultury. Występy na scenie późnym wieczorem zakończył Szymon Kusarek oraz zespół Bałagan.

Tegorocznym Dożynkom Powiatowym towarzyszyła impreza – II Festiwal Miodu Ziemi Sochaczewskiej „W słońcu Mazowsza”. Stoiska wystawiennicze z różnorodnymi wyrobami pszczelimi cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ramach Festiwalu zorganizowano, a podczas Dożynek rozstrzygnięto konkurs pn. „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”. Produkty, które zgłoszone zostały do konkursu oceniane były w dwóch kategoriach: wyroby cukiernicze i napoje regionalne. W pierwszej kategorii zwyciężyła Teresa Tomaszewska z gminy Iłów z ciastem „Miodownik”. W drugiej kategorii pierwsze miejsce zajął Andrzej Popławski z gminy Teresin z miodem pitnym „Dwojniak”.
Festiwal Miodu był też okazją do wręczenia odznaczeń branżowych Polskiego Związku Pszczelarskiego i uhonorowania 100-letniego czynnego pszczelarza z naszego terenu Walentego Adamczyka.
Festynowi towarzyszyły wystawy instytucji związanych z rolnictwem oraz prezentacje firm komercyjnych. Dla najmłodszych było m.in. wesołe miasteczko.

Organizatorami Dożynek było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i Urząd Gminy w Teresinie, zaś współorganizatorami: Teresiński Ośrodek Kultury, Zakład Gospodarki Komunalnej w Teresinie, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Bielicach oraz Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej i Powiatowe Koło Pszczelarzy.

Sponsorami Dożynek Powiatu Sochaczewskiego w tym roku były firmy: Sime Polska, Polskie Młyny S.A., Bank Spółdzielczy w Teresinie, ZWK Siekierski, Motel Chabrowy Dworek Marii i Jerzego Haber.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Powiat Sochaczewski Stolicą Kulturalną Mazowsza 2010”.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy