Walentynkowy Wieczór Ballad Jazzowych w Pubie 77

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Walentynkowy Wieczór Ballad Jazzowych w Pubie 77 Koncerty i muzyka sochaczew

Z okazji Walentynek Stowarzyszenie e-Sochaczew oraz Pub 77 zapraszają na koncert formacji jazzowej o nazwie „Joanna Kucharczyk Quartett”, który odbędzie się w dniu 15 lutego (niedziela) o godzinie 19.00 w Pubie 77. Usłyszymy w autorskich interpretacjach nastrojowe ballady utrzymane w stylistyce jazzowo-bluesowej. Zespół tworzą: Joanna Kucharczyk – vocal, Wojciech Morelowski – trąbka, Maciej Czajkowski – fortepian, Paweł Puszczało - kontrabas.


Joanna Kucharczyk (21 l.) jest młodą i zarazem bardzo utalentowaną studentką Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz równolegle Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Rytmiki. W czerwcu 2008 r. ukończyła Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w klasie Janusza Szroma. Jazzem zainteresowała się kilka lat temu na Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Krakowie. Jest laureatką 34 Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Uwagę słuchaczy w szczególności przykuwa jej ciepła barwa głosu i wyjątkowe wyczucie czasu. Pozostali członkowie zespołu są młodymi i zdolnymi muzykami - absolwentami Wydziału Jazzu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie przy ulicy Bednarskiej. Obecnie studiują w Instytucie Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej. Ich pełna energii gra jest więc podparta bardzo solidnymi podstawami. Wszyscy od dawna aktywnie uczestniczą w życiu muzycznym Stolicy. Mają na swoim koncie prestiżowe wyróżnienia i nagrody na krajowych festiwalach jazzowych.
Z uwagi na fakt, iż nasz koncert wypełnią w dużej mierze ballady jazzowe, to warto powiedzieć parę słów na temat samego gatunku.

Gatunek ten ma szczególne miejsce w tradycji jazzowej. W zasadzie można z powodzeniem stwierdzić, iż spora część tzw. ever greens to właśnie ballady. Komponowali je najwięksi giganci jazzu tacy jak: John Coltrane, George Gershwin czy Cole Porter i zarazem najwięksi je wykonywali. Warto wspomnieć w tym miejscu chociażby Ellę Fitzgerald, Mahalię Jackson, Raya Charlesa, Franka Sinatrę czy Arethę Franklin. Na szczególną uwagę zasługują ballady grane w rytmie bossy, których niezrównanym mistrzem był Carlos Alberto Jobim, a najpiękniej śpiewała je Astrud Gilberto.

Od strony muzycznej ballady cechuje doskonała i ujmująca harmonia oraz wyrazisty motyw przewodni. Tekst schodzi zdecydowanie na plan drugi, gdyż według mnie najważniejszymi elementami w wykonywaniu ballad jazzowych jest – jak się wydaje - ich autorska interpretacja oraz przekaz emocjonalny wynikający z umiejętności wokalnych względnie instrumentalnych danego wykonawcy.

W konsekwencji standardy jazzowe są z reguły o wiele bardziej kojarzone z konkretnymi wykonawcami niż ich kompozytorami. Na zakończenie warto jeszcze zaznaczyć, że to właśnie nastrojowe ballady przypadają do gustu nawet tym, którzy za jazzem jako takim nie przepadają.

Szymon Maciejewski


15 lutego 2009 (niedziela); Pub 77; godz. 19:00
Stowarzyszenie e-Sochaczew oraz Pub 77
Serdecznie zapraszamy

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy