Warszawa oddzielona od województwa mazowieckiego - kolejne wybory przed nami?

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Warszawa oddzielona od województwa mazowieckiego - kolejne wybory przed nami? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Powraca temat podziału województwa mazowieckiego. Warszawa wraz przyległymi powiatami ma zostać oddzielona od województwa mazowieckiego. Mielibyśmy województwo mazowieckie i nowe - warszawskie. Czy na jesieni będziemy mieć zatem kolejne wybory? 


Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna projekt dotyczący oddzielenia stolicy wraz z przyległymi do niej powiatami ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu. Nie ma podstaw do tego, aby takie oddzielenie był zasadne. Jak mówił Borys Budka powodem takiego planu jest jedynie słaba pozycja PiS na Mazowszu. 


Wybory prezydenckie w województwie mazowieckim to wygrana Rafała Trzaskowskiego to 52,26 %, Andrzej Duda to 47,74 %. 


Powiaty w których wygrał Rafał Trzaskowski to - miasto Warszawa - 67,65 %, powiat piaseczyński - 58,62 %, pruszkowski, 58,28%, legionowski 56,96%, warszawski zachodni 54,96%, grodziski 54,84 %. 


Dla samej stolicy były by to ogromne zmiany, opłata "janosikowego", zwiększone wydatki na szpitale, drogi czy inne instytucje. Niechybnie wróżyłoby to załamanie finansów Warszawy, bo drastycznie zmalałyby środki miasta, a to z kolei wpłynęłoby na poparcie rządzącej PO w stolicy. Tak zatem PiS zamierza podejść do objęcia władzy w Warszawie. 


Warto nadmienić, iż zagrożona jest rola samorządów. Rozbicie Mazowsza to będzie pierwszy krok PiS. Wyrzucenie miast z okręgów oznaczałoby zmniejszenie ich finansowania. 


- Zacznie się od Mazowsza, ale to są również inne, niezbyt mądre pomysły takie jak zwiększenie liczby województw, likwidacja powiatów, likwidacja wyborów bezpośrednich dotyczących burmistrzów, wójtów czy też prezydentów. Atak na samorządy będzie kompleksowy - mówi Borys Budka.  


A co to oznacza dla Sochaczewa? Biedę. 


Foto: um.warszawa.pl 

Źródło - pap.pl

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

first-onefirst-one
+1
No to teraz Sochaczew już całkiem spłynie do ścieku. (2020-07-23 13:31)
zbigniew15zbigniew15
+1
Już raz Sasin miał takie plany, ale na szczęście mu nie wypaliły, bo sam się wypalił (2020-07-23 14:56)
robroyrobroy
0
ktoś się zasłużył Prezesowi że musi mieć nowe województwo i zostać wojewodą Warszawskim,do tego sejmik i inne takie poboczne duperele dla wiernych Prezesa (2020-07-24 05:26)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy