Wehikuł czasu

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Wehikuł czasu Opinie konsumenckie sochaczew

Wokalista zespołu "Dżem" ucieszyłby się, że wehikuły czasu nie są cudem, ale istnieją naprawdę. A na dodatek posługuje się nimi nasz sochaczewski Zakład Komunikacji Miejskiej!

Ponieważ od wielu lat nie korzystam już z usług ZKM, postanowiłam zabrać potomstwo na wycieczkę autobusem w ramach wakacyjnej rozrywki. Sprawdziliśmy rozkład jazdy i stanęliśmy grzecznie na przystanku. I wtedy nadjechał. Najpierw powoli jak żółw ociężale..." Z chrzęstem, w konwulsjach, wydobywając z siebie kłęby siwego dymu stanął i otworzył drzwi niby zapraszając do wnętrza swych bebechów. To był cały on. Nie zmienił się od czasów, gdy jeździłam do Chodakowa w te i wewte do świętej pamięci babci. Prawdziwy. Oryginalny. Jelcz M11 z 1985 roku!
- Dzieci, to jest time machine jak z "Powrotu do przeszłości"! - rzekłam na głos i załadowałam je do środka. Uczyniło to też kilka innych osób i wtedy drzwi zamknęły się. Łup! Z warkotem, szarpnięciami i smrodem spalin w środku ruszyliśmy do Chodakowa (o tym, jak kuriozalny jest łysy Pasaż Duplickiego wyłożony kostką nie potrafię jeszcze napisać, zamknęłam się w sobie na ten widok).

Autobus terkotał, chrobotał i czkał. Przy czym kierowca mimo to obłąkańczo cisnął pedał gazu do dechy. Starsza pani siedząca naprzeciwko zaczęła narzekać. I kląć. Potem wysiadając nakrzyczała coś na prowadzącego pojazd, ale ten wiózł dalej swych pasażerów obijających się o siebie, metalowe rurki i siedzenia jak worki ziemniaków.

Potraktowałam tę wycieczkę z przymrużeniem oka, najbardziej zadowolony był mój dwuletni Syn, który z wehikułu nie chciał wysiąść. Ale szczerze współczuję wszystkim, którzy w takich warunkach muszą przemieszczać się każdego dnia. Do pracy, do szkoły, do kogoś w odwiedziny.

Żeby było lepiej, za każdym razem jak ZKM informuje o zmianie rozkładu, to umieszcza zdjęcia autobusów nowszych, czystszych, cichszych, sprawniejszych. Że niby tak ą, ę i w ogóle prawie jak w Szwecji. A te Jelcze, które jakimś cudem ktoś dopuścił do ruchu drogowego (jechaliście kiedyś rowerem albo samochodem za nimi?) mają się całkiem nieźle. Zresztą mam okno na przystanek i każdego lata o świcie nie budzi mnie świergot ptaków w pobliskich drzewach, ale skrzypiąco - piszczące kilkusetmetrowe, przedzawałowe hamowanie autobusu, który z reumatycznym bólem za chwilę rusza dalej.

Zdjęcie do tego wpisu pożyczyłam ze strony www.436.cba.pl i jego autorką jest Magda Cendrowska.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

kubicakubica
0
To jest cud...gdzie te Jelcze przechodzą coroczne badanie stanu technicznego (to pytanie do Sochaczewskiej Policji!!!).... dzisiaj trochę popadało więc przy zajezdni autobusów przy PKP można było zaobserwować ogromną kałużę płynów eksploatacyjnych (albo olej silnikowy, albo paliwo) pochodzących prawdopodobnie z tych wraków...wszystkie kolory tęczy. Najlepsze jest to, że są plany żeby w nich zamontować internet
(2014-08-26 23:45)
fiołkafiołka
0
Tak, ja też się zastanawiałam nad badaniami technicznymi, bo w zeszłym tygodniu jechałam samochodem za takim Jelczem, z którego wydobywały się niewiarygodne kłęby dymu, ograniczyły mi widocznośc. I nawet miałam aparat, żeby to przypadkiem pstryknąc, tylko mi siadła w nim bateria, jak na złość. Szkoda. Widok był straszliwy.
(2014-08-27 09:49)
dragon36dragon36
0
jelcze osobiście widziałem w dużo większych miastach jak Sochaczew ,tak że nie ma się czego wstydzić wyglądają dośc estetycznie,a że kopcą to nie one jedne w naszym mieście. (2014-08-27 10:52)
GąsiorGąsior
0
He he, ja - szczerze mówiąc - lubię tych staruszków. A że kopcą. Teraz wszystko kopci, bo silniki są obliczone tylko na okres gwarancyjny, więc ludzie robią, co mogą.  (2014-08-27 18:13)
fiołkafiołka
0
dragon - widac mamy inne pojęcie estetyki, ale gustach sie nie dyskutuje, więc jak ci się Jelcze podobają, to proszę bardzo, Twoje prawo.

Gąsior - eeee...mój sentymentalizm ma granice, te gruchoty rzężą niemiłosiernie i czas je wymienić, a nie rozczulać się nad nimi. Wymienić na takie, które nie kopca, bo nie jest prawdą, ze kopci wszystko.
(2014-08-31 11:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy