Wernisaż Michała Jasińskiego w Kątach

/ 28 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wernisaż Michała Jasińskiego w Kątach Sztuki plastyczne sochaczew
+23

26 kwietnia w Bibliotece Gminnej w Kątach odbył się wernisaż wystawy prac Michała Jasińskiego z Kątów. Licznie zgromadzeni na wystawie goście podziwiali prace malarskie, jak również oryginalne mozaiki, które artysta stworzył z drobnych ścinków materiału „utkanych” w plansze styropianowe. Pan Michał spotkał się z wielkim uznaniem ze strony osób, oglądających wystawę. Podziwiano nie tylko jego obrazy, ale także niezwykłą siłę charakteru i pogodę ducha, z jaką młody artysta pokonuje swoją niepełnosprawność. Michał Jasiński jest osobą niepełnosprawną ruchowo – cierpi na spastyczne czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Wszystkie swoje obrazy i „tkaninowe mozaiki” na styropianie Michał tworzy za pomocą ruchów głowy. Umieszczona na głowie opaska (którą z kasku wykonał dla Michała jego tata) pozwala na zamocowanie do niej pędzelka czy też wskaźnika, którym Michał wystukuje litery na klawiaturze komputera albo układa puzzle. W ostatnim czasie artysta zaczął tworzyć malowidła na desce. Wiadomo, że drewno wymaga odpowiedniego przygotowania, nim pokryje je farba. Michał podjął próbę samodzielnego przygotowania deski pod malowidło i przez dwa dni wytrwale docierał drewno papierem ściernym, aż uzyskał pożądany efekt.

Środowe spotkanie w bibliotece przepełniała wyczuwalna atmosfera serdeczności. Obszerna czytelnia nowego lokalu biblioteki w Kątach pozwoliła na piękne wyeksponowanie prac Michała Jasińskiego i pomieszczenie tak licznie przybyłych gości. Prowadząca spotkanie kierownik biblioteki Magdalena Kaźmierczak, przedstawiła Michała jako osobę, która z niezwykłą pogodą ducha pokonuje swoją niepełnosprawność, z odwagą i wytrwałością osiąga zamierzone cele; która realizuje swoje pasje i marzenia, rozwija talent. Osoba Michała zawstydza tych wszystkich, którzy łatwo i z byle powodu rezygnują ze swoich marzeń i zakopują otrzymane talenty.

Zachęcona przez gości do zwierzeń mama Michała, pani Zofia, opowiadała w jaki sposób jej syn tworzy obrazy. Mówiła o zainteresowaniach Michała (do których należy także informatyka, w szczególności grafika komputerowa) i wspólnych wyjazdach. Głos zabrał również Michał, który dziękował swojej mamie za jej ogromne wsparcie i wyraził radość z wydarzenia, jakim jest wystawa jego prac w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kątach. Miłą atmosferę podkreślały życzenia, gratulacje i kwiaty, które artysta otrzymał od zebranych gości. Bibliotekarki ofiarowały Michałowi puzzle z tysiąca i trzech tysięcy elementów – układanie obrazów z takich drobinek kartonu są dla Michała rozrywką i przyjemnością.

 Podczas środowego wernisażu czas wolniej zaczął płynąć – goście nie spieszyli się do swoich domów, jakby nagle przejęli się jednym z cytatów, który bibliotekarki umieściły na kartkach, upamiętniających wystawę: Jeśli wciąż biegasz i brakuje ci czasu, zatrzymaj się i zobacz, że nie wszystko zależy od ciebie. (Wojciech Kuzioła)

Wystawa prac Michała Jasińskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kątach potrwa do 12 maja. W tym czasie będzie istniała możliwość zakupu cegiełek (są to wspomniane już kartki pamiątkowe z wystawy, opatrzone wydrukiem obrazów Michała), z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie artysty z Kątów. Można również zakupić kalendarze na rok 2017 i ułożone przez niepełnosprawnego artystę puzzle.

Wystawa prac Michała Jasińskiego jest wyjątkowa również z tego powodu, że zorganizowana została jako pierwsza z cyklu wystaw, które biblioteka planuje u siebie prezentować pod hasłem „Pokaż się w bibliotece”. Twórcy (zwłaszcza z terenu gminy Sochaczew), którzy chcieliby pokazać swoje prace, proszeni są o kontakt z biblioteką (46 861-90-99, biblioteka@sochaczew.org.pl)

Adres strony Michała Jasińskiego: jasinskimichal.maryjni.pl

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy