Weź nie hejtuj, weź się przytul - moralitet o hejcie powszednim

/ 34 komentarzy
Zdjęcia i foto: Weź nie hejtuj, weź się przytul - moralitet o hejcie powszednim  Spotkania, jubileusze sochaczew

Każda praca, każda aktywność, każde wykazanie się inicjatywą związane jest z zaawansowaną umiejętnością pływania. Pływania w szambie. Pływania w szambie z głową do góry i dumnym uśmiechem na twarzy. Kraulem. Żabką. Na plecach. Czasem się podtapiasz, ale i tak musisz udawać, że to specjalnie. Dla każdego z Nas przypuszczam, to szambo nosi inne imię. Najgorszym potworem wszech czasów jest mowa nienawiści. To będzie krótka rozprawa między hejtem, człowiekiem a Przykazaniem Miłości.

Gniot. Grafomania. Dziecko. Nie zabłysnęłaś. Panienka „dziennikarz”. Głupie, infantylne stworzenie. Czysta ciekawość zmusiła mnie do sięgnięcia po materiał poglądowy spod własnych artykułów, ponieważ jest wysoce obfity w trujące składniki. Wycisnęłam te najlepsze, filtruję i właśnie robię lemoniadę. Kiedyś Krystyna Janda poproszona w szkole aktorskiej o pomalowanie ust, bo nikt nie będzie chciał się z nią całować, odparła: A ja mam gdzieś żeby się ze mną całowali. Więc ja też mam gdzieś.

Nie na tyle na moją autobiografię jest tu miejsce, o ile na Waszą autorefleksję. Żyjemy w czasach, w których największym problemem jest nie smog czy śmieci, a hejt zanieczyszczający środowisko. Jeszcze niedawno, dopóki nie przyszło mi oddychać zanieczyszczonym powietrzem pozwoliłabym uciąć sobie rękę, że ludzie są życzliwi, że moje miasto jest życzliwe. A teraz nie miałabym ręki. Dokładnie dwa miesiące temu przez mowę pogardy zginął prezydent Paweł Adamowicz. Jeszcze wczoraj pod artykułem poruszającym szalenie ważny problem edukacji seksualnej spadła lawina hejtu na społeczności LGBT od naszych mieszkańców. Niemal połowa młodzieży, która popełnia samobójstwo to ofiary nienawiści internetowej. Kto ja jestem? Polak mały. Mały, zawistny i podły.

Mowa nienawiści ma trzy źródła, jedno to zawiść, drugie – nuda. Byłam pewna, że gombrowiczowską maskę zakładają głównie osoby wchodzące w okres buntu, nastolatkowie, dzieci. Nie. Internetową mową nienawiści mówią wszyscy. W domu przykładni małżonkowie i rodzice, w pracy świetni specjaliści, w kościele gorliwi katolicy, w internecie potwory. Trzecim źródłem jest niedowartościowanie, które przeradza się w obwinianie innych za własne niepowodzenia i skutkuje hejtem. Papugi pogardy w cierniowej koronie.

[…] mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam. To nie ja, to Witkacy. Zdecydowanie ładniej wyglądałoby plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi. Nauczona doświadczeniem, wchodząc między wrony, wybieram Witkacego. Szczęście nie zasługuje na potępienie. Panienki dziennikarki będą pisać gnioty, społeczności LGBT będą organizować marsze, a siostry Godlewskie będą śpiewać. Taki lajf. Nie czytaj, nie uczestnicz, nie słuchaj, nie hejtuj.


A bliźniego swego jak siebie samego...

 2.1
Oceń
(7 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (34)

maqrtamaqrta
+1
Poczułam się wywołana.
Nie czytaj,... nie hejtuj??? No to nie pisz. A jeśli już piszesz, licz się z krytyką. To publiczny portal więc każdy może wyrazić opinię. Chyba nie liczyłaś, że będą się sypały same komplementy? Nienawiść to bardzo mocne słowo, chyba zbyt mocne... (2019-03-14 11:08)
jarljarl
+2
Żaląc się na hejterów sama hejtujesz? Stosujesz cytaty ubliżające wszystkim i oczekujesz, żeby ktoś pogłaskał cię po główce? Fuck logic. (2019-03-14 11:25)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Myslę, że zwyczajnie naród głupieje, robi się niezdolny do wyższych uczuć. Do tego dochodzi szczucie jednych na drugich, pogłębiane przez rząd różnice społeczne i przypadłość naszego narodu - ZAZDROŚĆ, przez którą sprzedajesz sąsiada do skarbówki bo ma ładniejszą żonę, wylewasz tonę pomyj na gościa co zaparkował furę wartą 500 000 na chodniku. Oczywiście jest to karygodne ale epitety słane pod jego adresem to już wyraz zwykłej zazdrości. Dodajmy do tego często niską samoocenę i mamy przepis na hejt.Za główną przycznę rozwoju tego zjawiska osobiście uważam (złudne) poczucie anonimowości jaką daje internet oraz łatwość z jaką można to robić - klik, 3 sekundy epitetów, klik i leci w świat. Myślę, że 90% hejterów nie odważyłaby się oficjalnie powiedzieć tego co piszą w internecie. (2019-03-14 12:10)
jarljarl
+3
Odnośnie hejtu. Opinie na temat twórczości (malarskiej, muzycznej, pisarskiej, fotograficznej itp.) są tylko opiniami. To co tworzysz zawsze będzie oceniane. Niektóre opinie mogą mieć skrajnie nieprzyzwoity poziom i tu masz 2 opcje. Albo nie bierzesz tych opini pod uwagę, albo dostosowujesz swoją twórczość do środowiska w którym się obracasz. Opinia, która na pierwszy rzut oka wydaje się hejtem, jest tylko emocjami jakie wzbudzasz swoją twórczością. A to, że lubujesz się w pisaniu na tematy skrajnie lewicowe, to powinnaś brać pod uwagę że są ludzie z innymi poglądami. Ale jak to bywa w takich środowiskach ludzie oczekują tolerancji i zrozumienia dla siebie, nie okazując ich innym. Wkładasz kij w mrowisko, a potem masz pretensję, że Cię mrówki pogryzły. (2019-03-14 12:14)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Masz odwagę być krytykiem? Miej odwagę się pod tym podpisać bo autor to zrobił. (2019-03-14 12:39)
jarljarl
0
Na tym forum lepiej chronić swoje dane osobowe przed osobami takimi jak Ty i twoi towarzysze forumowi. Jak jakaś moja wypowiedź będzie podchodzić pod paragraf to osoba zainteresowana pozna moje personalia. A póki co jestem osobą prywatną i mam pełne prawo wydawać opinie anonimowo tak jak to sam robisz. (2019-03-14 12:52)
zuziazuzia
+1
@maqrta pomiędzy krytyką a hejtem jest bardzo cienka granica, którą łatwo przekroczyć. "Hejt" zastepuję się słowem "krytyka", bo to pierwsze brzmi nieestetycznie, przy czym taki sposób komentowania nic wspólnego z krytyką nie ma. Ten tekst nie jest o mnie, a o nienawiści, która nie dotyka tylko mnie a większości ludzi. Oczywiście możemy nie wykazywać się żadną inicjatywą, ale jakże bylibyśmy zgorzkniali i mało wyraziści... (2019-03-14 13:01)
zuziazuzia
-1
p.s. weź nie świruj, weź nie hejtuj ;) (2019-03-14 13:02)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+1
jarl, piszemy o niekonstruktywnym hejcie, obrażaniu ludzi i bezpodstawnym krytykowaniu tego co zrobili. (2019-03-14 13:05)
jarljarl
+1
Autorka tekstu poczuła się urażona wypowiedziami zawartymi pod jej innym dziełem. Moje wypowiedzi dotyczyły autorki i jej tekstu. Ale oczywiście musiałem dać się sprowokować i zejść w otchłań bredni forumowych. Widać że brakuje niektórym pyskówek i idą na zaczepkę :) to tyle ode mnie :) (2019-03-14 13:13)
SzczawiuSzczawiu
0
och jarl jakiś Ty biedny dałeś się sprowokować :) nie świruj chłopie :) jak sie nie chce to się nie zostanie sprowokowanym.jak widać niektórzy nie odróżniają krytyki od tzw. hejtu czy wyrazenia opinii.

"Gniot. Grafomania. Dziecko. Nie zabłysnęłaś. Panienka „dziennikarz”. Głupie, infantylne stworzenie" to nie jest krytyka. Można się z kimś nie zgadzać i polemizować, ale jak się nie ma argumentów przeciw to się hejtuje, bo sie nie ma nic ciekawego do powiedzenia. (2019-03-14 13:28)
zbigsochzbigsoch
0
Hejt to faktycznie paskudna sprawa,ale krytyka może być już konstruktywna.Wyrażanie opinii ,dzielenie się własnymi poglądami może być ciekawe dla osoby, która się z nimi postanowiła zapoznać. I tu mam problem, po przeczytaniu artykułów autorki powyższego tekstu.Dla mnie wygląda to tak, jak by Pani gotowała potrawę pt. ,,przegląd tygodnia",bierze Pani co tam się znajdzie w lodówce i próbuje ugotować coś smacznego, a potem dziwi sie ,że to nie smakuje.Niektóre kąski są może nawet smaczne, ale nie koniecznie komponują się w smaczną całość.

Piszesz ,,Nie na tyle na moją autobiografię jest tu miejsce, o ile na Waszą autorefleksję." może nie czytaj tyle materiałów spod własnych artykułów a jeszcze raz przeczytaj co napisałaś i oceń to z perspektywy czasu może zrozumiesz ,dlaczego nie możesz spotkać się ze zrozumieniem wśród czytelników. (2019-03-14 13:34)
wbienkowbienko
-1
@zbigsoch

A ja jako czytelnik doskonale te teksty @zuzi rozumiem.Mało tego, lubię ję czytać i oceniam jako trafne. Widocznie innego sortu jesteśmy :) :) :) (2019-03-14 14:25)
maqrtamaqrta
+1
@zuzia hejt to nienawiść, krytyka to krytyka. Dla mnie duża różnica. Jeśli nie podoba mi się to co piszesz, bądź jestem innego zdania, daję temu wyraz. Ale daleka jestem od nienawiści. (2019-03-14 14:55)
ShitmonsterShitmonster
+2
Ja myslalem ze Adamowicz zginal przez to ze zostal ugodzony nożem, a tu sie okazuje że przyczyna smierci byla mowa pogardy.

Lewackie szczucie jest coraz ciekawsze i smieszniejsze.

Jesteście nietolerancyjni. (2019-03-14 14:59)
Obywatel85Obywatel85
+2
Właśnie jadłem obiad gdy przeczytałem ten modny ostatnio skrót czyli LGBT.............momenatlnie mi się odechciało jeść i naszło mnie na wymioty.

(2019-03-14 17:41)
zbigsochzbigsoch
0
@wbienko

I tak się pięknie różnimy szkoda ,że tak słabo zakończyłeś swoją wypowiedz :( :( :( (2019-03-14 18:33)
mefistomefisto
0
No Wbienko ty rozumiesz teksty Zuzi,mam wrażenie że geny to macie te same. (2019-03-14 20:12)
kacperskyykacperskyy
0
wbienko zle sie po prostu porozumiewasz z wiekszoscia forumowiczow.. to trzeba takeee yyy wy mordy kur... eenooo goście kur.. co wy odpi.. .. z ch na glowy sie pozamienialiscie, pozniej co wchwila wplatasz CHWDP na zmiane z chwala bohaterom i PIS rządzi i sie dogadasz panie :) (2019-03-15 07:45)
ToTylkoJaToTylkoJa
+1
A co to jest mowa nienawiści? Co to jest za określenie ? Nie ma czegoś takiego jak mowa nienawiści może być namawianie do nienawiści . Proszę nie pisać marnej jakości felietonów tylko podszkolić się, poczytać,poszerzyć horyzonty. #cnota (2019-03-15 10:21)
zuziazuzia
0
@ToTylkoJa proszę nie czytać marnej jakości felietonów, by się nie ogłupiać. (2019-03-15 13:12)
ShitmonsterShitmonster
+2
@zuzia mniemanie o zajebistości swoich "artykułów" 100% , umiejętność przyjęcia i ustosunkowania się do krytyki 0%.

Fajne takie dziennikarstwo, takie nie za mądre i logiczne.A do reszty oświeconych wybrańców narodu:

Mmmmmmmmmmmmmm spijajcie dalej sobie z dziubków i rozpływajcie się nad tekstami Zuzi. Lewe koło wzajemnej adoracji (2019-03-15 16:20)
Obywatel85Obywatel85
+1
Między lewe a koło nie dodałeś tęczowej ;-) no i znów obrzydziłem sobie posiłek. (2019-03-16 10:56)
ShitmonsterShitmonster
+1
Obywatel85, chyba pora przestać zaglądać na forum w trakcie posiłków :D (2019-03-16 11:22)
fuckfuck
+2
jejeju, dlaczego mnie tu nie ma ? Taki zajebisty wątek, jadą @zuzie po całości...

Kiedyś zaczytałem się w @Zuzi i do dziś mam mętlik w głowie... Dziewczyna piszę co tam sobie ułoży w głowie i pewnie Ona sama wie o czym to jest, ale inni już nie muszą. Szanuje ;) (2019-03-16 12:09)
Obywatel85Obywatel85
0
Ciekawe czy nasza pani redaktor nazwałaby pana Kaczyńskiego HEJTEREM głoszącym mowę nienawiści gdy bodajże dziś,sprzeciwił się odoptowaniu dzieci przez pary jednej płci :-)

Zwolennikiem pana Kaczyńskiego nie jestem ale co jak co dzieci powinno się wychowywać w związkach kobieta-mężczyna ewentualnie samotnie.

A nie że tak powiem w związkach homoniewiadomo..........nie pasuje ??? won do krajów nowoczesnych inaczej. (2019-03-16 14:46)
robroyrobroy
+1
Dobra,@zuzia,skupmy się na przytulaniu-dzień ,godzina i nr. mieszkania ? (2019-03-16 15:30)
robroyrobroy
0
@zuzia,chyba ze jesteś mężatką (2019-03-16 15:58)
mefistomefisto
+1
Gdyby zamiast Pawła Adamowicza zasztyletowano by Jarosława Kaczyńskiego podczas miesięcznicy to czy też pisalibyście że zginął z powodu chejtu jaki się na niego wylał? (2019-03-17 10:33)
wbienkowbienko
-1
Agdyby tu było nagle przedszkole wprzyszłości iwasz synek mały przechodził wprzyszłości, którego jeszcze nie macie? Więc nie mówcie mi, że siedzi ztyłu!

(2019-03-17 12:21)
mefistomefisto
+1
A kiedy nic mądrego nie przychodzi mi do głowy,zaczynam dowcipkować. (2019-03-17 13:21)
lukaszek_socholukaszek_socho
+1
Hejt jest dzieckiem nieprawidłowego rozwoju emocjonalnego społeczeństwa.

Gdyby ofiara hejtu zdawała sobie sprawę z tego, jakie podłoże ma to zjawisko a sprawca wiedział, co obrazuje hejt zjawiska by nie było.

Na ogół hejter to osoba nam obca, bazująca na szczątkowych informacjach. Często narzędziem ataku są plotki, błędna interpretacja faktów, manipulacja itd. Powodem hejtu jest za to ogólna frustracja hejtera, niska samoocena, kompleksy, przekonanie, że musi być bezbłędny i najlepszy, zemsta, choroby psychiczne itd

Reasumując atakowany musi zdać sobie sprawę, że hejter to najczęściej osoba z problemami, której najczęściej można jedynie współczuć. Hejter powinien zdać sobie sprawę, że swoim postępowaniem pokazuje jedynie swoją słabość i tchórzostwo.

Hejtu nie można jednak mylić z ujawnianiem prawdy, prawem do innego zdania bądź krytyki. Jeśli Jan K. w 2000 roku ukradł rower to każdy może mówić ,ze był kiedyś złodziejem, ale nikt nie może mówić, że teraz kradnie rowery jeśli nie ma na to dowodów. Jeśli Ewa B. była z Dawidem C. wyłącznie dla pieniędzy to owy Dawid może mowić, że Ewa jest materialistką, ale nie może już mowić, że jest brzydką, latawicą i narkomanką jeśli nie jest to prawda.

Hejt nie może być bronią na krytykę. Każdy może publicznie skrytykować nasze publiczne postępowanie. Każdy może pod tym postem napisać, że mu sie nie podoba. Ja muszę się liczyć z krytyką pisząc publicznie. Mam prawo odnieść się do rzeczowej krytyki, mam prawo polemizować, ale nie mogę nazywać krytykanta hejterem... chyba, że!!! Chyba, że krtykujący nie odniesie się do tego postu a do innych faktów z mojego życia.

Musimy nauczyć się krytykować nie atakując, nauczyć się przyjmować krytykę nie atakując i zrozumieć, że każdy może mieć inne zdanie, i każdy może wyrazić swoje zdanie jeśli dotyczy ono tematu. (2019-03-17 14:38)
ToTylkoJaToTylkoJa
+1
Zuzia twoich nie czytam bo szkoda czasu. Nie czytając wiem co tam za brednie są :D (2019-03-17 14:42)
ToTylkoJaToTylkoJa
-1
Poza tym jak mam żyć skoro łamana jest Konstytucja!
(2019-03-17 15:01)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy