Zaloguj się do konta

Wiatr dostroił się do rekonstruktorów

Jerzy Żelichowski (jerzyk2205)
2012-05-21
Historia i tradycja
Byłem jednym z ponad tysiąca widzów przybyłych na IV Rekonstrukcję Historyczną Bzura Rawka 1915. Dotychczas podziwiałem rekonstrukcje z okresu II wojny światowej, które są już długą tradycją i uznaną marką na ziemi sochaczewskiej. Dlatego jechałem z ciekawością do Tułowic.

Rekonstruktorzy z kilku krajów, w tym również grupa z Sochaczewa byli bardzo autentyczni w scenach bitewnych, stworzyli świetne widowisko. Nad całością czuwał Maestro rekonstrukcji historycznych, redaktor naczelny 'Do broni' Paweł Rozdżestwieński, a wspierał go jak zwykle Jacek Chaber. Widzowie byli bardzo zadowoleni z dobrej widoczności i bliskości sceny wojennej. Doskonale wywiązali się z zadania pirotechnicy. Bliskie wybuchy robiły niesamowite wrażenie. Podmuchy i drżenie ziemi było wyraźnie czuć wśród usatysfakcjonowanych widzów.

Atak gazowy wypadł rewelacyjnie! Profesjonaliści dogadali się nawet z wiatrem, który miał ważną rolę do odegrania w rekonstrukcji. Wiatr poniósł żółtą imitację gazu dokładnie na stanowiska i okopy rosyjskie, oszczędzając całkowicie widzów. Spiker ciekawie opowiedział historię pierwszego na polskich terenach bardzo skutecznego zastosowania gazu bojowego i późniejszych z nim perypetii.

Trudno sobie wyobrazić lepszą, ciekawszą lekcję historii walk z I wojny światowej. Widzowie docenili to gromkimi oklaskami. Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w rekonstrukcję w Tułowicach we wszystkich jej aspektach.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc