Zaloguj się do konta

Wicepremier Pawlak: wspólnie budujemy unijną politykę energetyczną

PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe
2012-06-28
Partie polityczne
- Dla osiągnięcia zamierzonych celów klimatycznych nie możemy łączyć dyrektywy o efektywności energetycznej z systemem handlu uprawnieniami do emisji, ponadto konieczne jest globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji przy pełnym udziale najważniejszych partnerów spoza UE - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas posiedzenia Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie odbyło się 15 czerwca 2012 w Luksemburgu.
Wicepremier Pawlak przypomniał, że Unia Europejska postawiła przed krajami członkowskimi ambitne cele w zakresie ograniczania emisji CO2. - Decyzjom na szczeblu unijnym powinny jednak towarzyszyć działania o wymiarze globalnym. Jednostronne zobowiązanie będą bowiem prowadzić do przenoszenia produkcji energochłonnej z terenu UE do państw trzecich, co zwiększy tzw. zjawisko ucieczki emisji (carbon leakage) - dodał.
W opinii wicepremiera równy i powszechny dostęp obywateli do energii, pochodzącej w coraz większym stopniu ze źródeł niskoemisyjnych, oraz stworzenie stabilnych ram dla inwestycji energetycznych to jedne z najważniejszych wyzwań przed którymi stoi europejska gospodarka. - W dążeniu do ich realizacji konieczne jest jednak zachowanie równowagi pomiędzy trzema filarami unijnej polityki energetycznej: zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem energetycznym oraz konkurencyjnością gospodarki - dodał.
Wiceszef polskiego rządu zadeklarował, że Polska jest zdecydowana podjąć działania zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko. Podkreślił jednak, że w dobie kryzysu gospodarczego należy bardzo ostrożnie podejmować kolejne zobowiązania w tym kierunku. - Nie możemy zapominać o skutkach jakie mogą one przynieść zarówno polskiemu jak i unijnemu rynkowi - powiedział. Dlatego alternatywą w tej sytuacji może stać się efektywność energetyczna - dodał.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjneDziś

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne3

Lokale wyborcze - pierwszeństwo dla seniorów i ciężarnych

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc