Widoki dawnego Sochaczewa - część trzecia

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Widoki dawnego Sochaczewa - część trzecia  Edukacja sochaczew

W Wiedniu austriacki profesor ekonomii Emanuel Hermann (1839-1902) w artykule „O nowym sposobie korespondowania pocztą” zamieszczonym 26.01.1869r. na łamach dziennika „Neue Freie Presse” udowodnił, że taka forma korespondencji jest oszczędnością czasu i pieniędzy. Zaproponował karty z ograniczonym do 20 słów miejscem na korespondencję na jednej stronie, a na drugiej, z wydrukowanym znaczkiem oraz miejscem na adres. 


Zarząd Poczty Cesarstwa Austro-Węgier dostrzegł zalety pocztowej karty. Od tej chwili sprawa nabrała rozpędu i już 1 października 1869 roku austriacka poczta wyemitowała ofrankowany żółty kartonik z napisem „Correspondenz–Karte” oraz po węgiersku „Levelezési lap”. Zrezygnowano z proponowanego przez Hermanna ograniczenia korespondencji do 20 słów, gdyż sprawdzanie tego byłoby uciążliwe dla pracowników poczty.

W taki oto sposób w Monarchii Austro-Węgier wprowadzono pierwszą na świecie korespondencję pocztową eliminującą użycie kopert (oszczędność papieru), upraszczającą obsługę (brak konieczności zaklejania kopert i przyklejania znaczka) i tańszą dla społeczeństwa poprzez obniżenie opłaty (obowiązywały dla niej znaczki o wartości 2 krajcarów zamiast od 3 do 15 krajcarów przy korespondencji listowej). 


Poczta austro-węgierska jako pierwsza zerwała z tradycją zaklejonych listów wprowadzając tzw. „kartkę korespondencyjną” (Correspondenz Karte), której jedna strona przeznaczona była na korespondencję, a druga miała znaczek i miejsce na adres. Nowa usługa pocztowa początkowo budziła zgorszenie niektórych kręgów społecznych z powodu braku prywatności przekazywanych informacji, zyskała jednak stopniowo uznanie ze względu na znaczne ułatwienie przy wysyłaniu, w porównaniu do normalnie zaklejanego listu, a także dzięki dużo niższej cenie.


W 1870 roku za sprawą znanego już nam Heinricha Stephana, podobną formę przesyłek wprowadziła Poczta Północnoniemiecka, a w kolejnych latach inne kraje w Europie i na świecie.


Na ziemiach polskich karty pocztowe pojawiły się w 1869 r. w zaborze austriackim, w 1870 r. w zaborze pruskim a w zaborze rosyjskim w 1872 roku.


Karty pocztowe były dopuszczone do obiegu pocztowego jedynie na terenie kraju, w którym je wydano. W 1875 Uchwałą Światowego Związku Pocztowego dopuszczono ten sposób korespondencji do obiegu międzynarodowego. Jeszcze w tym samym roku z 22 krajów w których obowiązywały przepisy Światowego Związku Pocztowego wysłano ponad 230mln. pocztówek. Na kartach były drukowane nazwy w językach krajów do których można było je wysłać.


Pierwsze pocztówki nie były ilustrowane. Cdn.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy