Widoki dawnego Sochaczewa - część czwarta

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Widoki dawnego Sochaczewa - część czwarta  Rekreacja sochaczew

Pierwsze pocztówki nie były ilustrowane. Rewers był zarezerwowany na adres ( poczta niszczyła przesyłkę, jeśli ktoś pisał wiadomość na tej stronie), ponadto znajdowało się na nim godło państwowe (później umieszczane zwykle na znaczku), znak opłaty i nadruk z nazwą karty, awers przeznaczony był na korespondencję. 


Ilustracja będąca początkowo tylko dekoracją rewersu (strony adresowej), szybko rozrosła się i zajęła cześć, a później całość awersu. Początkowo obrazki były niewielkie, znajdowały się w rogu kartki, lecz z biegiem czasu zaczęły zajmować coraz więcej miejsca. Na jednej stronie był widok i tekst korespondencji. Jeżeli nadawca nie chciał ingerować w obrazek (nie chciał pomazać widoku), na tekst pozostawało mu niewiele miejsca, w wielu wypadkach musiał się ograniczyć do prostych życzeń. 


Autora pierwszej ilustrowanej karty pocztowej nie można dokładnie ustalić. Od wielu lat trwają spory o tę pierwszą ilustrowaną pocztówkę. Walczą m.in. Francuzi, Serbowie, Anglicy i Niemcy. Karty ilustrowane pojawiły się na początku lat 70. XIX wieku. (Kilka przykładów tej „pierwszej ilustrowanej” pocztówki.)


1. Powstanie pierwszych ilustracji na kartach korespondencyjnych wiąże się z wojną francusko-pruską. W dniu ogłoszenia mobilizacji wojsk pruskich przeciwko Francji (16 lipca 1870 r.), księgarz i drukarz niemiecki August Schwartz wysłał z Oldenburga kartkę z rysunkiem artylerzysty. Niewielkich rozmiarów rysunek umieszczony został w lewym górnym rogu strony adresowej kartki określonej jako „Karta korespondencyjna Poczty Północno-Niemieckiej”. 


2. We wrześniu 1870 r., w obleganym przez wojska niemieckie Paryżu, uruchomiona została poczta balonowa - 30 września gondola balonu uniosła 4 kg korespondencji w postaci kart zdobionych winietą o patriotycznym charakterze.


3. Zimą 1870 r., gdy w oblężonym przez Niemców miasteczku Sillé-le-Guillaume zabrakło papieru listowego i kopert, miejscowy księgarz Leon Besnardeau udostępnił załodze wojskowej kartki z pociętego kartonu, które posłużyły do korespondencji. Na niektórych z nich wojskowi obok korespondencji umieszczali rysunki o charakterze militarnym. Widząc to Besnardeau na następnych brystolowych kartkach sam wydrukował kilka wzorów podobnych ilustracji, co spotkało się z dużym zainteresowaniem korespondujących. 


4. Pomysł zilustrowania karty korespondencyjnej powstał w 1870 r. również w Wiedniu. Serbski oficer-geodeta Petar Manojlović pod koniec 1870r. zaprezentował redakcji wychodzącego w Wiedniu pisma Serbów „Zmaj” („Smok”) projekt pocztówki przeznaczonej dla korespondencji redakcyjnej pisma z wizerunkiem walczącego smoka. 


Zamieszanie wywołane pojawiającymi się nowymi „pierwszymi” kartkami ilustrowanymi skłania do zastanowienia się czy za pierwsze pocztówki (ilustrowane karty korespondencyjne) nie należałoby uznać karty widokowe wydane w Niemczech w 1872 roku z ilustracją przeniesioną ze strony adresowej na odwrotną stronę kartki przeznaczoną pierwotnie wyłącznie na korespondencję.

Swój akcent w „prehistorii” pocztówki ma także nasz Dolny Śląsk. (cdn)


Pocztówki:

Most na Bzurze. Pocztówka niemiecka z 1916 r. 

Zniszczony Sochaczew nad Bzurą. Pocztówka niemiecka z 1915 r.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy