Widowisko Historyczne „Bzura – Rawka 1915”,

Zdjęcia i foto: Widowisko Historyczne „Bzura – Rawka 1915”, Historia i tradycja sochaczew

Sochaczew i powiat sochaczewski to teren o wyjątkowo bogatej historii.  Ważne miejsce w dziejach zajmują prowadzone tu od wieków działania wojenne.  Właściwie żaden prowadzony w regionie, poważniejszy konflikt nie ominął naszych ziem. Średniowieczne najazdy litewskie, Potop Szwedzki 1655-1660 r., Najazd Rakoczego 1656-1657, Powstania Narodowe 1794, 1831, 1863 a w końcu największe starcia międzynarodowe -  I i II wojna światowa. Historycy dyskutują dziś, w  wyniku której wojny nasz kraj poniósł największe straty. Wedle dostępnych danych konfliktem ,który spowodował najdotkliwsze zniszczenia materialne w naszej historii był Potop Szwedzki oraz  I Wojna Światowa.

Wydarzenia  okresu I Wojny Światowej odcisnęły na ziemi sochaczewskiej głębokie piętno.  Front pozycyjny powstał na naszym terenie wzdłuż linii rzek Bzury i Rawki , w wyniku stoczonej w listopadzie 1914 r., krwawej Bitwy pod Łodzią.  W drugiej połowie grudnia 1914 r., cofające się wojska rosyjskie , ze składu 1 i 2 Armii okopały się wzdłuż wymienionych rzek zagradzając w ten sposób niemieckiej 9 Armii drogę do Warszawy. Front ustabilizował się pod koniec grudnia 1914 r., i funkcjonował tu do 15 lipca 1915 r. Do walki w okopach od Kamiona pod Skierniewicami do Kamiona nad Wisłą stanęło naprzeciw siebie blisko 700.000 żołnierzy. Działania przybrały charakter zażartych walk na zachodzie. Tak w kontekście wojny o naszym mieście, zniszczonym w trakcie walk w 90 %,  wspomina w majowym wydaniu 1915 r., „Berliner Lokal Anzeiger”.

" Sochaczew, słusznie nazywa się "Ypres Wschodu". Położony jest na prawym brzegu Bzury na północny-wschód od Łowicza i stanowi centralny punkt walk od długich miesięcy".

O dramatycznych wydarzeniach I wojny świadczą liczne cmentarze wojenne, widoczne jeszcze okopy, transzeje i ziemianki oraz inne pamiątki materialne. W miejscowym społeczeństwie cały czas żywa jest pamięć o tamtych wydarzeniach mimo, że upłynęło 99 lat. Na rynku w Bolimowie cały czas wisi dzwon strażacki wykonany prawdopodobnie z używanej nad froncie butli po ciekłym chlorze. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w można zobaczyć wystawę artefaktów podniesionych z pobojowisk Wielkiej Wojny, zdjęcia i mapy. Przy muzeum działa też grupa rekonstrukcji historycznej MGRH II/ 18 pp, która bierze udział w projekcie I wojennym jako 36 „gazowy” pułk pionierów. Wolontariusze skupieni wokół tej placówki, od ponad 20 lat, remontują i dokumentują miejsca spoczynku na terenie gdzie toczyła się bitwa starając się przywrócić dawną świetność cmentarzom wojennym.

W armii rosyjskiej i niemieckiej walczyło wielu Polaków. Nie ominęła ich tragedia członków innych narodów z nieistniejących ówcześnie krajów, których w czasie I Wojny Światowej zmuszono do służby w szeregach zaborczych armii i bratobójczej walki. Znamiennym jest fakt iż podczas wielomiesięcznych działań wojennych żołnierze obu walczących stron, wychodząc z okopów po wodę czy rannych krzyczeli po polsku, żeby do nich nie strzelać. O ich przynależności narodowej świadczą dziś nieliczne epitafia.

Od 2006 roku, w okolicach Sochaczewa odbywają się rekonstrukcje historyczne, które gromadzą dziesiątki rekonstruktorów w mundurach armii rosyjskiej i niemieckiej, odtwarzających nad współczesną Rawką i Bzurą sceny z toczonej tu krwawej bitwy. I znów, tak jak wtedy, słychać komendy w języku rosyjskim i niemieckim oraz polskim, czeskim, litewskim czy węgierskim – bo o walkach z roku 1914 i 1915 roku pamiętają rekonstruktorzy z wielu krajów.

Serdecznie zapraszamy na V edycję  Widowiska Historycznego „Bzura – Rawka 1915”, w Tułowicach, w  sobotę 22 czerwca 2013 roku.

Program imprezy:

- godz. 9.00 -14.00 - budowa pozycji, otwarcie stoisk handlowych, zwiedzanie okopów;

- godz. 16.00 - próba bitwy i nagrywanie filmu;

- godz. 18.00 – prezentacja książki „I Wojna Światowa w powiecie sochaczewskim” i spotkanie z autorami: Pawłem Rozdżestwieńskim i Jakubem Wojewodą

- godz. 19.00 – rekonstrukcja walk 1914 – 1915 nad Dolną Bzurą i Rawką – w tym roku tematem wiodącym rekonstrukcji jest atak gazowy w 31 maja 1915.

 

Wykonawcy :  Zespół Realizacyjny "DOBRONI", Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

 Organizatorzy : Ministerstwo Obrony Narodowej, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Urząd Miejski w Sochaczewie,Urząd Gminy Brochów, PTTK Osada Puszczańska

Sponsorzy: Firma "Helio", Hotel "Chabrowy Dworek", Restauracja "Kameralna".

Patronat medialny : Magazyn Polska Zbrojna, Portal Dobroni.pl, Portal e-sochaczew.pl, Tygodnik Ziemia Sochaczewska. 

 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy