Wieczornica w bibliotece

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wieczornica w bibliotece Historia i tradycja sochaczew

2 kwietnia o godzinie 15.00 W Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się wieczornica poświęcona św. Janowi Pawłowi II ph. „Wiecznie żywy w naszych sercach” w dwunastą rocznicę śmierci Ojca Świętego. Wieczornica zgromadziła wielu mieszkańców gminy, którzy w niedzielne popołudnie przybyli do biblioteki by posłuchać wierszy i piosenek poświęconych papieżowi Polakowi. Przygotowany na te okazję program artystyczny okazał się bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem prezentowanego repertuaru, jak i występujących na scenie artystów. Na scenie biblioteki znalazły się bowiem zarówno dzieci i młodzież, jak i doświadczeni dorośli, którzy mają na koncie dojrzałą twórczość.

Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z drużyny harcerskiej o nazwie „Ostoja” przypomniały biografię Św. Jana Pawła II. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kapturach, które jak wyjaśniła dyrektorka placówki same chętnie się zgłosiły do recytacji, zaprezentowały wątki z okresu pontyfikatu Wojtyły. Na scenie wystąpiły także dwie recytatorki: Julia Rybicka ze SP w Iłowie, która recytowała wiersz o papieżu i Emilia Kudarewko z gimnazjum w Iłowie, która odczytała Magnificat Jana Pawła II. Sandra Kobierecka zagrała na skrzypcach „Ave Maryja”. Swój własny wiersz o papieżu odczytała lokalna poetka Wanda Ligas. Z kolei za prowadzenie, oświetlenie i nagłośnienie uroczystości odpowiedzialny był Mariusz Szymaniak, który jednocześnie występował na scenie jako artysta śpiewający.

Zaprezentowane pieśni o tematyce religijnej przypominały słuchaczom postać  Ojca Świętego w tym, m.in. „Abba Ojcze” –  utwór znany ze Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce. Tej pieśni publiczność nie tylko ze wzruszeniem wysłuchała, ale również wykonała ją wspólnie z wokalistą.  Uroczystość zakończyła się „Barką”, którą przy takich okazjach śpiewa się w Polsce na stojąco. Tym razem tej tradycji także stało się zadość, bowiem utwór stojąc zaśpiewali razem wszyscy uczestnicy uroczystości.

Wieczornica odbyła się w nowej sali oddanej po remoncie na piętrze biblioteki. Scenę przygotowaną specjalnie na tę okazję ozdabiały okolicznościowe dekoracje. Uroczystości towarzyszyły gazetki ścienne, na których dostępne były fragmenty biografii papieża oraz liczne fotografie z jego wizerunkiem. Przypomniany został także pogrzeb papieża, który jak podano zgromadził przed telewizorami miliard osób. Na koniec warto podkreślić, że wieczornica była częścią większego projektu obejmującego wydarzenia kulturalno – oświatowe w bibliotece poprzedzające Wielkanoc. 

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy