Wiejskie śniadanie nad Wisłą

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wiejskie śniadanie nad Wisłą Imprezy cykliczne sochaczew
+7

Na zaproszenie Stowarzyszenia "Enjoy Leoncin"  uczestniczyliśmy w niedzielę 5 sierpnia w drugiej edycji "Wiślanych Spotkań" (Nowy Secymin, gm. Leoncin), których tematem przewodnim było wiejskie śniadanie. Tegoroczne wydarzenie przyniosło ze sobą nie tylko wiele atrakcji dla gości, ale kontynuowało również ideę połączenia dwóch brzegów, poprzez zbiórkę funduszy na zbudowanie łodzi społecznej.

Nasza organizacja zaprezentowała dotychczasową działalność na własnym stoisku. Warto dodać, że pod stowarzyszeniowym namiotem mieliśmy również przyjemność gościć Kampinoski Park Narodowy, który prezentował bogactwo fauny i flory Puszczy Kampinoskiej. Co więcej, w trakcie spotkania zorganizowaliśmy warsztaty ze scrapbookingu, które cieszyły się tak ogromną popularnością, że już pod koniec wiślanych spotkań zabrakło nam materiałów. Tematem przewodnim warsztatów była właśnie Puszcza Kampinoska. Specjalnie na potrzeby imprezy przygotowaliśmy również „Wiślaną Grę Terenową”, która przyciągnęła do siebie ponad 60 uczestników.

Oprócz naszej organizacji nad Wisłę zjechało się wielu wystawców, a wśród nich organizacje pozarządowe, rzemieślnicy, rękodzielnicy, czy rekonstruktorzy. Każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, pirograficznych, ceramicznych i origami. U rzemieślników była możliwość kupna gotowych wyrobów rękodzielniczych. Widowiskowy i cieszący oko nie tylko ornitologów, był pokaz sokolniczy oraz dla miłośników czworonogów pokaz psów myśliwskich. Ponadto, zorganizowane były Średniowieczne Igrzyska, zainicjowane przez Grupę Pasjonatów Średniowiecza – gry i zabawy historyczno-edukacyjne, obejmujące m.in. pokazy średniowiecznego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkurencje sprawnościowe (np. rzut oszczepem, bieg dam i paziów itd.), namiot edukacyjny "świat rycerza" oraz miniobozowisko średniowieczne. Teatr Janek Wędrowniczek z gm. Wielka Nieszawka zaprezentował scenki z życia Olędrów (mniejszości pochodzenia niemieckiego, która zamieszkiwała nadwiślańskie tereny gminy Leoncin od XVIII wieku do końca II wojny światowej) oraz prowadził gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Główną atrakcją, wzorem roku ubiegłego, były rejsy łodziami po Wiśle, zorganizowane przez Fundację Rok Rzeki Wisły na tradycyjnych łodziach drewnianych (jedną z nich była szkuta "Dar Mazowsza"), na drugi brzeg do Wychódzca, gdzie na gości czekał m.in. pokaz walk rycerskich. Z imprezy nikt nie wyszedł głodny, ponieważ na przybyłych czekały stanowiska gastronomiczne i producenci naturalnej żywności m.in. powideł olęderskich, miodów czy serów. Na koniec wszyscy zebrali się nad brzegiem Wisły i wypuścili na rzekę kilkadziesiąt papierowych łódeczek, które symbolicznie zakończyły trwający piknik.

Wedle szacunków organizatora tego dnia nad Wisłę zawitało ponad 2000 osób. Wysoka frekwencja świadczy o społecznej potrzebie organizacji podobnego typu wydarzeń, co miejmy nadzieję w przyszłości zaowocuje jeszcze mocniejszym zacieśnianiem współpracy pomiędzy mieszkańcami nadwiślańskich gmin.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość współpracy.

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Fot. Ewa Gruszka, Marta Przygoda-Stelmach

Niniejszy tekst został opracowany na podstawie informacji prasowej przygotowanej przez Ewę Gruszkę.

 4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy