Wielka „Bateriada”

Czasem nie wiemy, co zrobić ze zużytymi bateriami. Nie wolno ich wrzucać do śmieci, a nie zawsze nam się chce lub nie zawsze wiemy, gdzie należy się udać, żeby takich baterii się pozbyć. Tego problemu nie mają uczniowie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Placówka bierze udział w ogólnopolskim konkursie zbiórki zużytych baterii w placówkach ponadgimnazjalnych „Bateriada”.

Zakaz umieszczania zużytych baterii i akumulatorów razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku wprowadza Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zużytych bateriach i akumulatorach, za którego łamanie grozi kara grzywny. Abstrahując jednak od kary finansowej, do odpowiedniej utylizacji tego rodzaju odpadów powinna nas obligować dbałość o środowisko naturalne. Zwykli użytkownicy muszą po prostu bezpłatnie oddać je w jednym z przeznaczonych do tego celu punktach zbiórki.

W ZS RCKU od kilku już lat ustawiony jest pojemnik na zużyte baterie. Obecnie szkoła uczestniczy w „Bateriadzie”. To ogólnopolski konkurs organizowany przez firmę Remondis Electrorecycling Sp. z o.o. Rozpoczął się w listopadzie 2013 roku i potrwa do maja 2014 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas finału XXIX edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w czerwcu 2014 r., a trzy najlepsze szkoły otrzymają atrakcyjne nagrody. Kryterium oceny jest jak największa zebrana masa baterii w przeliczeniu na jednego ucznia. Nagrody to jednak drugorzędna sprawa, choć też motywująca – Zawsze promowaliśmy działania proekologiczne i chcielibyśmy wyrobić u naszych uczniów pozytywne nawyki, żeby wiedzieli, co zrobić z niebezpiecznymi odpadami, bo niewłaściwe gospodarowanie nimi może być bardzo szkodliwe dla środowiska i zdrowia nas wszystkich. Do tej pory zebraliśmy ponad 50 kg, ale mam nadzieję, że do końca trwania konkursu ta liczba będzie dużo większa – mówi dyrektor szkoły Tomasz Obrączka.

To nie pierwsze przedsięwzięcie, w które włączyła się szkoła. Wcześniej ZS RCKU brał udział w zbiórce nakrętek w celach charytatywnych. Niedawno uczniowie zorganizowali licytację na rzecz Kacperka Janiaka dzielnie walczącego z nowotworem. Aktualnie placówka uczestniczy również w akcji informacyjnej na temat chłoniaka pn. „Mam haka na raka”. Cały czas współpracuje też ze schroniskiem Azorek, dostarczając pokarm czy koce dla bezdomnych psów. Taka aktywność może tylko cieszyć.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy