Wieża ciśnień – nowy zabytek na terenie miasta

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wieża ciśnień – nowy zabytek na terenie miasta  Edukacja sochaczew

Sochaczewska kolej wąskotorowa to jeden z najważniejszych zabytków naszego miasta. Tłumy odwiedzających potwierdzają jej znaczenie zarówno na polu historycznym, jak i turystycznym. Do rejestru zabytków trafiła również wieża ciśnień, która jest nieodłącznym elementem Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. 


Wieża ciśnień to zbiornik na wodę, którego zadaniem był zaopatrywanie parowozów. Woda pobierana była z rzeki Bzury. Sochaczewska wieża, której początki sięgają I wojny światowej podczas której została zniszczona, a na jej miejscu powstał w 1921 roku nowy obiekt. Wieża została zbudowana według projektu Dyrekcji Budowy Kolei Państwowych. Wieża ciśnień w Sochaczewie znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 5. Jej odpowiedniczki możemy znaleźć między innymi w Łodzi Kaliskiej, Radomsku, Tłuszczu, Białej Podlaskiej, Koninie czy też Nasielsku i Pilawie.


Konstrukcja sochaczewskiej wieży to żelbetonowa struktura, o wysokości 29 metrów wysokości, a zbiornik mieści 230 m3 wody. Architektura nawiązuje do nurtu neobarokowego, budowla posiada profilowane gzymsy czy też wykusz wsparty na konsoli. 


Wieża ciśnień została wpisana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Jakuba Lewickiego do rejestru zabytków. 


Foto: e-Sochaczew, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków fb. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

Pułkownik KwiatkowskiPułkownik Kwiatkowski
+1
"Sochaczewska wieża, której początki sięgają I wojny światowej podczas której została zniszczona, a na jej miejscu powstał w 1921 roku nowy obiekt." - dziwne to zdanie. (2019-09-30 12:55)
pierwsza_krewpierwsza_krew
0
Wierza ciśnień - zapomniana, zniszczona, dokładnie odzwierciedla stosunek lokalnych władz i do obiektów, które powinny być mocno promowane i z których Sochaczew powinien być znany. Ale w zamian za to Burmistrz Osiecki na siłę wciska nam Chopina. Próbuje reklamować miasto czymś, z czym w ogóle się nie kojarzy. Chopin nawet tu przejazdem nie był i każdy kto przyjeżdża do Żelazowej Woli o tym wie.Cóż, w urzędzie jest tak, że jesteś tym co reprezentują twoj doradcy, podwładni a Dział Promocji Miasta to .... i kamieni kupa. (2019-09-30 13:10)
4pablo4pablo
0
A od chyba maj nikt nie naprawił siatki na dachu, tylko patrzeć jak zaczną lecieć dachówki na samochody. (2019-09-30 15:04)
basic-programmingbasic-programming
0
robroyrobroy
0
czyli-jakbym chciał kupić wieżę ciśnień,zrobić tam knajpkę(ze zjeżdżalnią,bo po spozyciu klienci woleliby zjechać niż dymać po schodach),tak teraz ,jako zabytek,jest obłożona takimi obostrzeniami co do odbudowy i restauracji,że pewnie nikt tam kielnią nie ruszy,taniej nową wybudować! ani prywatny inwestor ,ani samorząd nie przyloży ręki do "rewitalizacji".Kamerkę internetową na dachu niech założą,widok moze być fajny(tylko nie interkam,ten zawalił już wszystkie kamery w Sochaczewie (2020-05-27 19:23)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy