Władysław Komendarek na Sondzie 2

Zdjęcia i foto: Władysław Komendarek na Sondzie 2 Słowo pisane sochaczew

15 grudnia światło dzienne ujrzy płyta „Sonda 2. Muzyka z programu telewizyjnego” na której znalazło się niepublikowane dotąd nagranie naszego rodzimego artysty Władysława Komendarka.


„Sonda 2. Muzyka z programu telewizyjnego” to kontynuacja niezwykle ciepło przyjętej kompilacji, jaką wydawnictwo Gad Records wydało rok temu. Wtedy, oprócz legendarnego „Visitation” Mike’a Vickersa, wykorzystanego w czołówce telewizyjnego programu „Sonda”, wydawnictwo skupiło się na nagraniach z archiwów niemieckiej biblioteki muzycznej Sonoton, które najczęściej ilustrowały filmowe felietony w „Sondzie”. Na drugiej części kompilacji oprócz nagrań z Sonotonu sięgnięto także po polskich artystów i całkowicie unikatowe, niepublikowane dotąd nigdzie indziej kompozycje.


Fanów elektroniki ucieszą nieprzeciętnej urody kompozycje Władysława Komendarka, Mikołaja Hertla (melodyjna elektronika), Krzysztofa Dudy, Andrzeja Korzyńskiego (niepokojąca muzyka filmowa) czy zespołu Omni. Sympatyków żywych brzmień zaskoczy senny Arp Life oraz psychodeliczno-funkowe szaleństwo SBB. Po raz kolejny słuchający zostaną zabrani w fascynującą podróż w świat nauki i groove’u.


Materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm-matek i uzupełniony o książeczkę ze szkicem na temat nagrań, okładkami płyt i niepublikowanymi zdjęciami.


Album w wersji CD ukaże się w poniedziałek 15 grudnia, można go zamawiać już dzisiaj! Na wersję winylową trzeba będzie poczekać nieco dłużej – wszystkie szczegóły i przedsprzedaż ruszy w połowie stycznia.


Część z czytających z pewnością pamięta najważniejszy polski program popularnonaukowy w historii telewizji. Gdy Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński pokazywali polskiemu widzowi świat z każdej możliwej strony, udowadniali, że nauka nie musi być nudna. Potrafili zaintrygować widza każdym tematem: badaniami możliwości sportowców, przetwórstwem ropy naftowej, tworzeniem nowych odmian bydła czy przyszłością komputerów. O sprawach skomplikowanych mówili ciekawie i w przystępny sposób, ilustrując pasjonująca dyskusję materiałami filmowymi. A tym towarzyszyła starannie dobrana, fascynująca muzyka.


Pełna tracklista:

1. John Fiddy & Sammy Burdson – Robotory 1 Sonoton SON 184: Slow. Motion and Movement
2. Mikołaj Hertel – Światło w środku nocy nagranie niepublikowane
3. Andrzej Korzyński – Struny nagranie niepublikowane
4. Mladen Franko – Long, Long, Straight On Sonoton SON 101: Amazing Space vol. 1
5. Omni – Drzewo z Toledo nagranie niepublikowane
6. Jim Harbourg – Blue Water 1 Sonoton SON 154: Soft Moods. Contemporary Sounds and Underscores
7. Krzysztof Duda – Out to Out nagranie niepublikowane
8. Klaus Weiss – Surfing Romance Sonoton SON 178: Sport Sequences, vol. 2
9. Władysław Komendarek – Trzeci test nagranie niepublikowane
10. Ted Atking & Alain Feanch – Mysterious Forest Sonoton SON 153: Scoop. Contemporary Documentary Themes, Mood and Underscores
11. Arp Life – Szczęśliwy październik nagranie niepublikowane
12. Mladen Franko – Breezy Shore Sonoton SON 105: Contemporary Sounds and Movements vol. 2
13. SBB – Na czarno nagranie niepublikowane

 

opr. Justyna Marciniak

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy