Władysław Lasocki - jezuita związany z Brochowem

Zdjęcia i foto: Władysław Lasocki - jezuita związany z Brochowem Historia i tradycja sochaczew

Właściciele Brochowa również zasługują na uwagę! Postanowiłam zapoczątkować serię, dotyczącą dwóch rodów, które niepodzielnie poprzez stulecia zaliczały Brochów do swoich dóbr. Brochowscy i Lasoccy zostawili po sobie niezatarte ślady, które na trawle wpisały się w nasz ojczysty krajobraz. Przechadzali się tymi samymi ścieżkami, patrzyli na te same drzewa, modlili się w tym samym kościele. Przedstawiciele tych rodzin to osoby niezwykłe, które mam zamiar prezentować w miarę upływu czasu... I tak, zacznę od członka rodu Lasockich.


Władysław Lasocki (1824-1882) był synem Józefa Gabriela Lasockiego i Józefy Czarnieckiej z Czarncy h. Łodzia. Po zakończeniu sprawowania urzędu sędziego pokoju w Błoniu, wstąpił w późnym wieku do zakonu jezuitów, przeznaczając swój majątek na cele charytatywne. Pod koniec swojego życia został przełożonym klasztoru jezuitów w Łańcucie, który za jego czasów rozkwitł i rozbudował się. Zmarł 7 lutego 1882 r. w wieku 58 lat, w Łańcucie, na skutek zapalenia płuc, którego dostał w wyniku przeziębienia, nabytego podczas słuchania spowiedzi.


[Opracowano na podstawie T. Żychliński, ,,Złota księga szlachty polskiej’’, T. II, Poznań 1880; S. Załęski, ,,Jezuici w Polsce, Jezuici w Polsce porozbiorowej 1773-1905’’, T. V, Cz. 2, Kraków 1906]


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy