Własna firma transportowa - jaki rodzaj naczep wybrać?

Zdjęcia i foto: Własna firma transportowa - jaki rodzaj naczep wybrać? Inwestycje sochaczew

Branża transportowa dynamicznie się rozwija. Usługi takich firm są w cenie, dzięki czemu na rynku doskonale radzą sobie nie tylko wielkie firmy spedycyjne, ale również małe przedsiębiorstwa, które dopiero się rozwijają.


Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem działalności w tej branży. Ty również należysz do tego grona? Jeśli tak, musisz zdawać sobie sprawę, że kluczowe znaczenie w prowadzeniu firmy transportowej ma posiadanie odpowiedniej floty samochodowej, która będzie w stanie zapewnić wysoką jakość usług i bezpieczeństwo przewozu towarów. Powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o rodzaj i markę samochodów ciężarowych i ciągników, ale również naczep, z których będziemy korzystać. Poznajmy główne rodzaje naczep i ich zastosowanie.


Czym jest naczepa i dlaczego jej wybór ma ogromne znaczenie?

Zanim przejdziemy do tego, jaki rodzaj naczepy może sprawdzić się w twojej firmie transportowej, powinniśmy zacząć od wyjaśnienia czym tak naprawdę są naczepy. Mówiąc najprościej jest to rodzaj przyczepy, która znajduje zastosowanie w przewozie różnego rodzaju dóbr w transporcie drogowym. Naczepy charakteryzują się tym, że nie posiadają przedniej osi oraz własnego napędu. Niezależnie od rodzaju, ich część spoczywa na ciągniku siodłowym.


Wybór naczepy powinien być podyktowany profilem działalności naszej firmy, a więc tym, jakiego rodzaju towary chcemy przewozić. Tylko największe firmy transportowe mogą bowiem pozwolić sobie na posiadanie naczep wszystkich rodzajów i dostosowywanie pojazdów do zamówień klienta. Dlatego też, zanim zaczniesz szukać odpowiedniej naczepy, koniecznie sprofiluj swoją działalność i określ wyraźnie, co przewozić będzie twoja firma.


Naczepa chłodnia - gdy przewozimy produkty spożywcze lub napoje

Spora część przewożonych przez firmy transportowe towarów wymaga odpowiednich temperatur przechowywania. Mowa tu nie tylko o wspomnianych wyżej produktach spożywczych, ale również o napojach, lekach, a nawet substancjach chemicznych. Jeśli będziemy zajmować się przewozem takich dóbr, konieczna okaże się z pewnością naczepa chłodnia. To rodzaj naczepy, który wyposażony jest w agregaty chłodnicze, dzięki którym może utrzymywać dowolną temperaturę. Również dlatego, że naczepa chłodnia zapewnia dobrą izolację cieplną.


Firanka - łatwy rozładunek i funkcjonalność

Naczepa firanka to jedna z najpopularniejszych rodzajów naczep, która charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla rozwijających się firm transportowych, dla których funkcjonalność zakupionej floty ma ogromne znaczenie. Ten rodzaj wyróżnia się sposobem otwierania i rozładunku. Naczepa firanka posiada bowiem przesuwne kurtyny (czyli tak zwane firany), które ułatwiają rozładunek towarów np. na całej szerokości naczepy. Pozwala to zwiększyć tempo i efektywność pracy oraz jest rozwiązaniem nieodzownym w przypadku dużych towarów i ładunków, które nie zmieściłyby się do naczepy np. przez jej tylne drzwi.


Ekonomicznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców poszukujących naczepy może być wariant firanki, czyli plandeka. W tym przypadku aby odsłonić bok samochodu zwijamy po prostu boczny materiał naczepy wykonany najczęściej z tworzyw sztucznych. Warto jednak mieć świadomość, że plandeka nie zapewnia nam tak doskonałej ochrony jak np. wykonana z wysokiej jakości metalu firanka.


Naczepa mega - niezastąpiona przy naprawdę dużych ładunkach

Czasem zdarza się tak, że przewożone przez nas towary wyróżniają się naprawdę dużą wielkością lub wysokością, przez co załadowanie ich do popularnych firanek bywa bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest naczepa mega. Czym jest? Mówiąc najprościej, naczepa mega to nadwozie będące odmianą firanki lub plandeki, które charakteryzuje się znacznie większą wysokością. Naczepy mega mają bowiem najczęściej ponad 3 metry wysokości. Naczepy te wyróżniają się również dużą ładownością - masa przewożonego ładunku może sięgać nawet do ok. 32 800 kg. Warto w tym momencie jednak zaznaczyć, że dane te mogą różnić się w zależności od tego jakiego producenta naczepy wybierzemy.


Naczepa niskopodwoziowa - kiedy może się przydać?

Kolejnym rodzajem naczep, który warto znać, jest naczepa niskopodwoziowa. To rodzaj naczepy, który wykorzystywany jest najczęściej przez firmy zajmujące się transportem maszyn rolniczych, samochodów osobowych lub innych pojazdów. Jak sama nazwa wskazuje, podwozie w tego rodzaju naczepach znajduje się znacznie niżej niż w tradycyjnych firankach. Dzięki temu oraz wysuwanym podestom i obniżeniom, wjechanie samochodem lub wepchnięcie maszyny wyposażonej w koła jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga od nas stosowania żurawi czy innych podnośników. Naczepy niskopodwoziowe dzielą się na najbardziej popularne naczepy semi, naczepy typu tiefbett (z odpowiednio zagłębionym pokładem ładunkowym) oraz naczepy płaskie i modułowe, których pokład możemy rozciągać. Ostatni rodzaj naczep to wysoko specjalistyczne rozwiązania, które mogą mieć nawet dwadzieścia osi i przewozić ładunek o masie kilkunastu tysięcy ton.


Wywrotka - na budowę i w rolnictwie

Ostatnim rodzajem naczep, który warto opisać, jest naczepa wywrotka. Chyba każdy z nas wie, jak wygląda. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów naczep, w większości przypadków posiada ona odkrytą górną część. Naczepa wywrotka pozwala na rozładunek towarów poprzez przechylenie jej do tyłu lub na boki. Ten rodzaj naczep sprawdza się przede wszystkim w przewozie materiałów sypkich i kawałkowych, ale również płynnych. Naczepy wywrotki stosowane są w budownictwie, przewozie węgla oraz w rolnictwie.


Warto przy tym zaznaczyć, że naczepy tego typu dzielą się na 2,3 i 4 osiowe, posiadające różną dopuszczalną masę całkowitą (mogącą wynosić od 3,5 tony do nawet 32 ton). Wszystkie jednak pozwalają nam na szybki, samoczynny rozładunek przewożonych materiałów.


Wybierając naczepę warto korzystać z pomocy profesjonalistów

Jak widać, rodzajów naczep do samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych jest naprawdę wiele. Co ważne, poszczególne rodzaje naczep różnią się między sobą rodzajami mocowań, wymiarami, materiałami, z których zostały wykonane. Dlatego też, osoby, które dopiero kompletują swoją flotę, mogą mieć wątpliwości, które z naczep przydadzą się w ich działalności.


Dlatego też warto skorzystać z okazji współpracy ze specjalistami, którzy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązania. Jedną z firm, która może zapewnić nam wsparcie w tej materii, jest Mercedes-Benz Trucks Warszawa. To doświadczeni specjaliści, którzy zapewniają kompleksową pomoc i fachowe doradztwo. Przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z oferty MBTW i jakie benefity zyska Twoja firma – wejdź na stronę https://poruszamybiznes.pl/sprzedaz-pojazdow/.


Podsumowując, prowadzenie własnej firmy transportowej wymaga obecnie specjalizacji. Określając profil swojej działalności możesz dobrać odpowiedni rodzaj wyposażenia i naczep, a tym samym zminimalizować wydatki związane z kompletowaniem floty.


Źródła:


l https://www.hittransport.pl/artykuly/rodzaje-naczep-w-samochodach-ciezarowych


l https://edu.trans.eu/kursy/spedycja/naczepy/3#content


l https://pomocdrogowagdansk.pl/transport-niskopodwoziowy-jaki-sprzet-wykorzystywany-jest-do-swiadczenia-takich-uslug/

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy