Wójt Gminy Teresin z obniżką wynagrodzenia

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Wójt Gminy Teresin z obniżką wynagrodzenia Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Radni Gminy Teresin nie zgodzili się z wytycznymi dotyczącymi obniżenia wynagrodzenia Wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego. Już na wstępnie Komisja Finansów i Budżetu Gminy Teresin nie znalazła merytorycznego uzasadnienia dla pomniejszenia kwoty wynagrodzenia o około 1900 złotych. 

Jak nadmienił Przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu Pracę wójta wysoko oceniają zarówno członkowie rady, komisji czy sami mieszkańcy Gminy Teresin. Potwierdzeniem dobrze prosperującej gminy mogą być choćby wyróżnienia w wielu plebiscytach czy konkursach. Przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu Gminy nadmienił, iż obniżka pensji jest niejako karą lub przewinieniem. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Komisja wyraża swój sprzeciw do propozycji zmniejszenia wynagrodzenia Wójta Gminy Teresin i jednogłośnie opowiedziała się przeciwko podejmowaniu przez radę gminy uchwały w tej sprawie.  Dodatkowo decyzję o niepodejmowaniu uchwały w sprawie obniżenia pensji wójta podjął również Niezależny Klub Zdrowie, wyrażają tym samym swój sprzeciw. Podczas głosowania w którym udział brało 14 osób, 13 było przeciw, natomiast jedna wstrzymała się od głosu. 

Brak przyjęcia uchwały obniżającej pensję wójta nagrodzono brawami. 

Konsekwencją nagród przyznanych dla posłów oraz najwyższych urzędników państwowych była obniżka pensji samorządowców, którzy jednak są najbardziej rozliczani ze swojej pracy. Pracując najbliżej mieszkańców oraz na ich rzecz wykazują się wielkim zaangażowaniem oraz rozliczani są z wyników przez radę oraz Regionalną Izbę Obrachunkową, przed którą trzeba się rozliczać. Rozliczenia zwrotu przyznanych premii wśród rządu nadal trwają, a obniżenie pensji samorządowców weszły w życie od dnia 1 lipca. 

Zapytaliśmy Wójta Marka Olechowskiego o opinię na temat całości tematu obniżki wynagrodzeń wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Czy niższe pensje mogą wpłynąć na kandydatów na stanowiska wójtów, burmistrzów czy prezydentów? Oraz czy dobry manager z wysokimi kwalifikacjami będzie starał się o takie stanowiska? 

Dostaliśmy rykoszetem nie wiadomo dlaczego za to, że członkowie rządu przyznali sobie nagrody. Dlaczego porównano do tego wójtów, burmistrzów czy prezydentów, nie jest mi wiadomo. Dla naszych stanowisk nie można przyznawać żadnych nagród. Rada nie ma takiej możliwości nawet gdyby chciała. W systemie pracowników samorządowych nie ma takich opcji jak nagrody. Dziwi mnie natomiast, dlaczego w rozmowach o wynagrodzeniach dla pracowników samorządowych wstydzimy się poruszać ten temat. Za dobrą pracę, pozytywną decyzyjność z widocznymi efektami oraz transparentność pracy trzeba również uczciwie płacić. Nie można kamuflować tematu, dotyczącego życia człowieka, który musi pobierać pensję aby móc egzystować. Samorządowcy zostali ukarani za swoje istnienie. Odpowiedzialność wójta, burmistrza czy prezydenta jest nieporównywalnie inna niż praca parlamentarzysty. Są to dwie różne role. Trzeba będzie wybierać pomiędzy pytaniem czy chcemy mieć dobrego managera czy go stracić. Dwukadencyjność także nie jest dobrym pomysłem. Kandydat będzie musiał dużo się nauczyć, a posiadając już wiedzę trzeba będzie kończyć kadencję.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

vlukivluki
0
No pewnie jak mogą obniżyć wynagrodzenie swojego szefa. Do tego klika trzyma się razem. Ten wójt wcale nie jest taki dobry jak go malują. Z takim budżetem jaki jest w tej gminie każdy by dał radę i to dużo lepiej. (2018-07-25 09:31)
zbigniew15zbigniew15
0
Najprościej jest krytykować.Może warto zgłosić swoją kandydaturę na wójta i udowodnić, ze jest się lepszym ? (2018-07-25 17:54)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy