Wójt Marek Olechowski o działaniach na terenie gminy Teresin

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wójt Marek Olechowski o działaniach na terenie gminy Teresin Radni i rady samorządowe sochaczew

Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski na ostatniej sesji rady gminy, według wytycznych odgórnych ustaw, przyjął zmianę wynagrodzenia. Radni jak i członkowie komisji z dezaprobatą wyrazili się o narzuconych przepisach. Wszyscy wysoko oceniają pracę wójta oraz darzą szacunkiem za wykonywane zadania związane z terenem gminy. Zapytaliśmy o wyzwania jakie obecnie ma przed sobą Marek Olechowski, temat CPK, niedawno oddany do użytku Dworzec To.Kultura oraz plany na najbliższe wybory. 


Budzący bardzo dużo emocji temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w okręgu gminy Teresin, postawił Pana przed dużym wyzwaniem. Czy popiera Pan rządową specustawę ?

Pomysł być może jest dobry. Nie ma natomiast wielu informacji merytorycznych dotyczących samej inwestycji. Nie wiemy jak będzie finansowana ta inwestycja, jaka będzie rzeczywista grupa docelowa korzystających z lotniska? Jak doprowadzimy do zwiększenia operacyjności naszego przewoźnika podstawowego, tak jak ma to miejsce na największych lotniskach świata w których operator podstawowy obsługuje około 55 procent lotów. Czy PLL LOT będzie w stanie dać radę z zapowiadaną ilością lotów? Czy będzie mógł zwiększyć swoją przepustowość tak bardzo? Sam teren również został ostatecznie powiększony. Początkowo miał być to tylko Baranów. Czy jest to najbardziej odpowiedni teren pod CPK również nie zostało zbadane. Badania środowiskowe, gruntowe nie zostały przeprowadzone. Odpowiedź można poznać dopiero za dwa lata. Ukazanie tak dużego obszaru wyznaczonego pod CPK spowodowało tak wielkie fale obaw wśród społeczeństwa lokalnego. 

W rozmowie na spotkaniu z Pełnomocnikiem rządu ds. CPK Mikołajem Wildem przedstawiałem nasze obawy i sceptycyzm do podjętych przez rząd działań. Wykup oraz wywłaszczenie powinny być skierowane do konkretnych osób a nie jak to obecnie jest do bliżej nieokreślonego  terenu. Wówczas zmniejszono by wszelkie obawy. 

Nikt nie wie gdzie zostanie przeniesiony, kiedy to się stanie, za ile wykupią jego własność, gdzie znajdą się tereny które będą mogli wybierać w zamian za obecne. Mogłaby przecież powstać koncepcja budowy mieszkań dla wysiedlanych. Dużo informacji o samym porcie, natomiast mało konkretów. Jestem samorządowcem, który wykonuje wiele inwestycji na tym terenie. Mam świadomość czasu jaki trzeba poświęcić na samo przygotowanie do projektu. A CPK ma powstać w 9 lat na terenie na którym główną działalnością jest uprawa roli. W tym wszystkim trzeba również brać pod uwagę współpracę z Unią Europejską, której przepisy powinno się respektować. Moim zadaniem jako Wójta Gminy Teresin jest stać na straży tego, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Co do tematu CPK jestem jak najbardziej po stronie naszych mieszkańców. Żadna z gmin nie dostała oficjalnej informacji o planowanej inwestycji na ich terenie.

Dodatkowo sieć kolejowa. Po 89 roku w Polsce wybudowano około 40 kilometrów dróg kolejowych. Obecnie do portu ma powstać w 10 lat 1300 kilometrów. To nieprawdopodobna informacja. 


Projekt Dworzec To.Kultura – najnowsza inwestycja, z wielkim rozmachem. Czy wszystko poszło zgodnie z planem i jakie są Pana wrażenia po pierwszych imprezach kulturalnych?

W mojej karierze wójta, to była najsprawniej wykonana inwestycja. 10 miesięcy zajęła cała przebudowa. W chwili przejęcia budynku od PKP miałem tylko koncepcję. Wiedziałem tylko co chciałbym mieć na terenie samego dworca oraz terenie przyległym. Chciałem nadać nową funkcję placówce użyteczności publicznej. Dworzec miał stać się centrum kulturalnym Teresina. Nie mieliśmy do dyspozycji placu, rynku głównego. Jestem bardzo zadowolony z obecnego wyglądu oraz funkcji tego budynku i terenu. Całość inwestycji przerosła moje oczekiwania. Jest bardzo dobrze. I już żyje. Pierwsze koncerty za nami a i już wiele zaplanowanych. 


Z politycznych tematów chciałabym zapytać o dalsze plany. Czy będzie Pan kandydował na kolejną kadencję?
Póki jest coś do zrobienia i są zadania do wykonania będę startował w wyborach na stanowisko wójta. Ciągle mam pomysły i będę próbował. Staramy się zawsze odpowiadać na oczekiwania oraz prośby mieszkańców. Życie Teresina to nie tylko budowa dróg, czy inwestycje. Musimy zadbać o sferę kulturalną, miejsce do wypoczynku naszych mieszkańców, o warunki do nauki i pracy. Dbać o rozwój całości naszego terenu. 


Jak Pan ocenia współpracę z radą gminy oraz wykonywane przez nich obowiązki?

Zarówno ja jak i większość osób z rady mamy zamiar ponownie kandydować. Pokazaliśmy, że jako grupa współpracujemy bardzo dobrze. Wieloletnie doświadczenie zdaje egzamin. Kiedyś mieliśmy wiele polemik w radzie Teresina. Obecnie rada jak i mieszkańcy rozumieją, iż są inwestycje ważniejsze i te, które powinny zostać przesunięte na dalszy termin. Każdy przejmuje się swoim terenem wyborczym, natomiast zawsze stara się pamiętać o innych i pracach, które trzeba wykonać szybciej, gdyż jest taka konieczność. Mieszkańcy rozumieją, iż wybrani radni muszą spełniać role służebną ale również brać pod uwagę dobro całej gminy Teresin. Udaje nam się osiągnąć konsensus. Moja współpraca z radą jest bardzo udana. Dziękuję za rozmowę 

Dominika Myszkowska 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

vlukivluki
0
klika i tyle w temacie. To wcale nie jest dobry wójt tak jak go wszyscy malują. Z taką kasą każdy tyle by zrobił a nawet dużo więcej. (2018-07-26 09:53)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy