Wsparcie dla bezdomnych

Niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych. Zima od lat zbiera swoje żniwa a media donoszą o kolejnych osobach, które zmarły w wyniku wychłodzenia organizmu. Na Mazowszu jest wiele placówek, które niosą wsparcie bezdomnym. Czujność i stanowcza reakcja mieszkańców powiatu sochaczewskiego jest bezcenna.

Policjanci każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek. Aby pomoc dotarła do szerszego grona bezdomnych każdy z nas powinien wykazywać się czujnością i w odpowiedni sposób reagować, ponieważ możliwości jest kilka.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Do dyspozycji pozostają również numery alarmowe 997 czy 112 jeśli chcemy zwrócić uwagę na osoby samotne, starsze, bezradne czy nietrzeźwe. Okres zimy i niskich temperatur może stanowić dla nich poważne zagrożenie.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 71 placówek posiadających łącznie 3493 miejsca. Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl, w zakładce Pomoc Społeczna - pomoc dla bezdomnych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy