Wspólnymi siłami

/ 18 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wspólnymi siłami Koncerty i muzyka sochaczew
+13

W sobotę miała miejsce premiera pierwszego w całości sochaczewskiego musicalu - „Niepodległa. I … iskra nadziei”. Muzykę napisał młody kompozytor Jakub Krukowski. Słychać w niej było klimaty znane choćby z „Hair” oraz „Jesus Christ Superstar”. Korzystanie z dobrych wzorców nie jest zabronione, a nawet wskazane.

Na scenie dominowali aktorzy teatru Maska prowadzonego przez Dawida Żakowskiego (autor scenariusza) oraz tancerki i tancerze z zespołu Abstrakt prowadzonego przez Monikę Osiecką-Jaworską. Muzykę ze swoich instrumentów wydobyła Camerata Mazovia pod kierunkiem, a raczej dyrygenturą Artura Komorowskiego.

To jeszcze nie wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie. Scenografię zaprojektowała Emilia Zielińska, a multimediami zajęła się Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych Gamida Ibadullayeva. Musical został wzbogacony filmami nakręconymi przez wspomnianego Gamida Ibadullayeva oraz Franciszka Bednarczyka.

Na scenie pojawili się rekonstruktorzy z popularnej „Osiemnastki”. Pozostały jeszcze pieśni. Autorem ich tekstów jest Paweł Rozdżestwieński na co dzień pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

W rolach głównych wystąpili – Ewa Bonecka (aktorka pochodząca z Sochaczewa), Maria Fornalska oraz Mateusz Witkowski.

Dzięki ich pracy powstało dzieło sztuki, które z pewnością zapada w pamięci. Opowiada ono tragiczną historię Polski. Musical jak to musical rozpoczyna się leniwie. W miarę upływu czasu sceny stają się coraz mocniejsze. Muzyka narzuca rytm tancerkom i śpiewającym. Niesamowite wrażenie z pewnością robi finałowa scena. Witalna i nasączona emocjonalnym śpiewem. Daje nadzieję na przyszłość … tylko jaką?

Czy młode pokolenie pozbędzie się balastu romantyzmu i pragmatycznie zacznie budować naszą Ojczyznę? Czy może nadal będzie żyła z głową w chmurach i wolała ginąć za Polskę niż dla niej pracować?


Foto: Tomasz Ertman (Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy